ברת מוריזו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ברת' מוריזו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקן ברת מוריזו מאת אדואר מאנה (1872)

ברת מוריזוצרפתית: Berthe Morisot;‏ 14 בינואר 18412 במרץ 1895) הייתה ציירת אימפרסיוניסטית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברת נולדה בבּוּרְז', במחוז שֶר שבצרפת למשפחה בורגנית מצליחה, אשר עודדה אותה ואת אחותה בחקירתן את האומנות. אמנותה מציגה כיום את האפשרויות אשר עמדו לרשותן של נשים אמניות בתנועות אוונגרד בסוף המאה ה-19. כאשר מוריזו גמרה אומר בלבה כי תעסוק באומנות, משפחתה לא התערבה בקריירה שלה.

היא השתמשה בטכניקות "פְּלֵן אֵר" – "באוויר הפתוח" בצרפתית – וציירה יצירות קטנות ממדים בחוצות, כעבודות מוגמרות או כהתנסויות לימודיות למטרת עבודות גדולות, המיועדות להשלמה בסטודיו.

מוריזו התקבלה ל"סלון דה פריז" ב-1864, כאשר היו באמתחתה שני ציורי נוף. היא המשיכה להציג את עבודותיה בסלון עד 1874, אז נפתחה תערוכת האימפרסיוניזם הראשונה.

ב-1868 הכירה לראשונה את אדואר מאנה, שבהשפעתה התנסה בציורי "פלן אר" ונמשך אל תוך מעגל האימפרסיוניסטים. למרות זאת, מאמציה לא הניבו שיתוף פעולה אומנותי.

מוריזו, יחד עם קמי פיסארו, הייתה אחת משני אומנים אשר עבודותיהם הוצגו בכל תערוכות האימפרסיוניסטים המקוריות.

במהלך חייה, ברת מוריזו שויכה לקטגוריית "האמניות הנשיות" חסרת החשיבות דאז, אשר הביאו אל הבד תכנים שגרתיים מחיי היומיום, כגון נשים, ילדים והתרחשויות ביתיות. אמנם, אלו היו ביטויים של חייה היומיומיים ב"בורגנות הגבוהה", והיוו עבורה את הגשמתה כדוקטרינרית אימפרסיוניסטית.

ברת מוריזו מתה בפריז, ונקברה בבית הקברות שברובע פאסי.

כיום, ציוריה נמכרים במעל לארבעה מיליון דולר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העריסה (1872)
חדר האוכל (1875)