לדלג לתוכן

גאבלה (צרפת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גאבלהצרפתית: gabelle) היה מס לא פופולרי שהוטל על המלח בצרפת החל מאמצע המאה ה-14, וגבייתו נמשכה לאורך השנים, עם הפסקות ותוך שינויים, עד שנת 1946.

שם המס הגיע לצרפתית מאיטלקית, gabella, ומקורו בערבית: قَبَلَ "קבל" – "קיבל".

במאות ה-12–13 שאלה צרפת את רעיון הגאבלה ממדינת האפיפיור. היא הונהגה זמנית ב-1246 על ידי לואי התשיעי, חודשה ב-1286 על ידי פיליפ הרביעי בצרפת התחילה הגאבלה כמס עקיף שנגבה עבור מוצרים חקלאיים ותעשייתיים, כמו סדינים, חיטה, תבלינים ויין. עם זאת, החל מן המאה ה-14, באמצעות צו מ-20 במרץ 1343 הטיל פיליפ השישי את הגאבלה כמס קבוע לטובת המלך בכל הממלכה ואך ורק על המלח. כך הפך המלח למונופול של המדינה.

מכיוון שהגאבלה פגעה בכל אזרחי צרפת (שהשתמשו במלח בבישול, בשימור המזון, בייצור גבינות ובגידול בעלי החיים) והיה כרוך בפערי ענק במחיר המלח בין אזורים שונים, היא הייתה מס שנוא במיוחד. המס בוטל על ידי האספה הלאומית בעיצומה של המהפכה הצרפתית בשנת 1790. היא הונהגה מחדש בשנת 1806 על ידי נפוליאון. בוטלה והונהגה שוב גם בימי הרפובליקה הצרפתית השנייה ובסופו של דבר בוטלה סופית בשנת 1945 עם שחרור צרפת מן הכיבוש הנאצי.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • François-André Isambert, Nicolas Decrusy, Alphonse Honoré Taillandier – Recueil général des anciennes lois françaises depuis l’an 420 jusqu’à la Révolution Paris, 1833
  • – Daniel Massiou Histoire politique, civile et religieuse de la Saintonge et de l’Aunis Paris & La Rochelle, 1836
  • Louis Guillaume De Vilevault Table générale et chronologique des neuf volumes du recueil des Ordonnances des rois de France de la troisième race Paris 1757
ערך זה הוא קצרמר בנושא צרפת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.