גאורגי בבקין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גאורגי בבקין

גאורגי בבקיןרוסית: Георгий Николаевич Бабакин ;‏ 31 באוקטובר (הלוח היוליאני, 13 בנובמבר הלוח הגרגוריאני) 19143 באוגוסט 1971) היה מתכנן גשושיות סובייטיות. על פעילותו בתחום זה הוענקו לו עיטור לנין, עיטור הדגל האדום, תואר גיבור העמל הסוציאליסטי ופרס לנין.

גאורגי בבקין נולד במוסקבה. בשנת 1917 אביו נהרג בקרבות מלחמת העולם הראשונה ובשנת 1920 אימו התחתנה שנית. בשנת 1929 גאורגי בבקין לאחר סיום שבע שנות לימוד בבית הספר עזב את בית הספר. הוא למד בקורסים לטכנאי רדיו ובשנת 1930 החל לעבוד במערכת הטלפונים במוסקבה. בשנת 1936 הוא גויס לצבא האדום אך כבר לאחר חצי שנה שוחרר עקב מחלת לב. בשנת 1937 בבקין עבר בחינות בגדות והתקבל ללימודי הנדסת תקשורת.

במקביל ללימודים בבקין התחיל לעבוד במכון לחקר מערכות תקשורת. לאור קישוריו והידע הוא התחיל להתקדם בתחום מקצועי למרות העדר תעודה פורמלית ובשנת 1949 קודם לתפקיד מתכנן ראשי. באותה שנה בבקין עבר לעבוד בתחום הביטחוני בעיקר התחום אלקטרוניקה צבאית וטילים מונחים. בשנת 1951 בבקין עבר למשרד תכנון לאבוצ'קין. את לימודי הנדסה ודיפלומה בבקין קיבל רק בשנת 1957. בשנת 1960, לאחר פטירת סמיון לאבוצ'קין משרד התכנון שלו סופח למשרד שבראשו עמד ולדימיר צ'לומיי. בלחץ של סרגיי קורוליוב בשנת 1965 המשרד הפך להיות עצמאי ורוכזו בו פעולות תכנון של גשושיות סובייטיות.

במהלך שנות ה-60 במשרד שבבקין עמד בראשו תוכננו גשושיות של תוכנית לונה שביצעו נחיתה רכה על הירח והעבירו למרכז הבקרה מידע מדעי רב וגם החזירו לכדור הארץ דגימות של קרקעית הירח. בשנת 1967 גשושיות של בבקין הגיעו לנוגה במסגרת תוכנית ונרה. בשנת 1970 הגשושית ביצע לראשונה נחיתה רכה על קרקעית נוגה והעבירה צילומי השטח. בשנת 1970 הגשושית נחתה על הירח וממנה ירד רכב חלל שהעביר צילומי קרקעית הירח ממקומות שונות תוך נסיעה לאורך של כמה עשרות ק"מ. פעילות רכב חלל נמשכה מספר חודשים במהלכם הועבר למרכז הבקרה מידע רב.

במאי 1971 גשושיות מתכנון של בבקין נשלחו למאדים. הם הגיעו ליעד כבר לאחר פטירת המתכנן.

על פעילות לתכנון גשושיות בבקין קיבל מספר עיטורים, פרס לנין ונבחר לחבר בהתכתבות באקדמיה הסובייטית למדעים. לזכרו נקראו מכתשים בירח ובמאדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גאורגי בבקין בוויקישיתוף