גאטנו מוסקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גאטנו מוסקה
GaetanoMosca.jpg
תאריך לידה 1 באפריל 1858
תאריך פטירה 8 בנובמבר 1941 (בגיל 83)
זרם אליטיזם
תחומי עניין פילוסופיה פוליטית, סוציולוגיה, כלכלה
הושפע מ מרקס, פארטו
השפיע על ליפסט, שומפטר, מיכלס

גָאֶטנו מוסקה (איטלקית: Gaetano Mosca;‏ 1 באפריל 1858 - 8 בנובמבר 1941) היה משפטן ותאורטיקן פוליטי איטלקי.

מוסקה נולד ולמד בעיר פלרמו שבסיציליה וכיהן כמרצה למשפט חוקתי ומינהלי. בשנים 1908 - 1919 כיהן כחבר בפרלמנט ובשנים 1914 - 1916 כתת-שר המושבות.

כתביו הרבים פורשו בטעות על ידי השלטון הפשיסטי כמתן הכשר למשטר הנשלט על ידי אליטה מצומצמת וסגורה יחסית. נפטר בשנת 1941 בעיר רומא.

המעמד השליט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחיבורו המפורסם, "המעמד השליט" טוען מוסקה כי אחת התופעות הבולטות בגופים מדיניים היא קיומם של שני מעמדות:

  • מעמד שליט
  • מעמד נשלט

לטענת מוסקה, המעמד השליט יהיה תמיד המיעוט אשר ממלא את הפונקציות החשובות במדינה, ושולט על מקורות העוצמה בה. המעמד הנשלט מאידך הוא הרוב, הנמצא תחת פיקוחו של המעמד השליט לו הוא נותן את הכלים לשלוט.

לפי מוסקה, מתקיימות שתי תופעות בולטות נוספות בגופים מדיניים. האחת, שבכל קבוצת מיעוט יהיה אדם אחד שיעמוד בראש המעמד השליט. אדם זה, לא חייב להיות האיש החזק מבחינת החוק, למשל, זה יכול להיות ראש החצר של המלך. השנייה, שעל אף כי הכוח נמצא בידי המיעוט, המדיניות של המעמד השליט תנווט בהתאם ללחצים שיפעיל ההמון. המעמד השליט לא יוכל לשלוט ללא תמיכה ולגיטימציה של ההמון וללא מעמד רחב שיבצע את פקודותיו.

שני יתרונות מרכזיים של המעמד השליט הם:

  • ארגון
  • תכונה הנחשבת ליקרת ערך


נוסחה מדינית

לפי מוסקה, הנוסחה המדינית היא זו שמשעתקת ומסייעת לאליטה להמשיך לשלוט בהמון. דהיינו, מעין מסכה שלובשת האליטה אשר מסייעת לה להצדיק את מיקומה המעמדי (סוציו-אקונומי) הרם, אך זו נשענת על הסכמה רחבה בציבור שהמסכה הזו מוצדקת.

לדידו של מוסקה, המעמד השליט הוא לא רק מיעוט, אלא מיעוט מאורגן במיוחד, היכול לפעול בתאום ולכן בהכרח יוכל לשלוט טוב בהמון. גם, אם מעמד שליט מסוים ייפול עקב מרי של ההמון נגדו, יקום מיעוט מאורגן אחר אשר ייקח את מושכות השלטון ויהפוך למעמד שליט.

שנית, לטענת מוסקה על המעמד השליט להיות בעל תכונה הנחשבת יקרת ערך בחיים החברתיים והפוליטיים של המדינה. אין זה אומר בהכרח כי למעמד השליט אכן יש את התכונה הנחשבת ליוקרתית, אלא כי ההמון מאמין או רואה במעמד שליט זה, כבעל תכונה זו.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תאוריה של משטרים ומשטר פרלמנטרי (1884)
  • המעמד השליט (1896)
  • איטליה ולוב (1912)