גוזל (אונייה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
"גוזל"
Gozal ship.jpg
תיאור כללי
סוג אונייה אוניית צובר מדגם סקונר חופים
חברת ספנות חברת המלט צמנט פורטלנד, נשר
Flag of the United Kingdom.svg
ציוני דרך עיקריים
מספנה N. V. Kromhout Motoren Fabrick, אמסטרדם
הושקה 1925
הוכנסה לשירות 1927
מצבה כיום נגרטה ב-1997
גורלה ב-1932 נמכרה לאיטליה ושמה הוחלף ל-"Madre Annunziat"
נתונים כלליים
תפוסה 135 טון
מעמס 200 טון
אורך 31.50 מטר
רוחב 5.36 מטר
מהירות 7 קשר
גודל הצוות 6
מספר תרנים 2
הנעה מפרשים ומנוע עזר דו-פעימי 2 צילינדרים
צורת הנעה מדחף

גוזל הייתה אוניית משא, מראשונות האוניות בצי העברי של היישוב היהודי בארץ ישראל[1]. גוזל הייתה בבעלות חברת המלט העברית נשר, ופעלה בין השנים 1927-1932. האונייה נרשמה באנגליה והפליגה תחת דגל בריטי. גוזל סימנה את ראשית המפנה לעצמאות ימית, להצלחת היישוב, גם בשיט מסחרי בנוסף על ראשיתן של הצלחות בדיג, ראשית כיבוש הימים.

מיכאל פולק בעל מפעלי המלט נשר ליד חיפה רצה להיות גם בעלים של אמצעי תובלה ימית לתוצרתו, ולכן רכש באנגליה אונייה קטנה ששימשה קודם לכן להעברת בלוקים בין הולנד לבריטניה.

גוזל הייתה אוניית משא שטוחה ורחבה מדגם סקונר חופים דו-תרני בעל מנוע עזר עם שוקע רדוד. צוותה של גוזל כלל ששה ימאים, מתוכם רב החובל והמכונאי אנגלים וארבעה ספנים ערביים. גוזל הגיעה לארץ ישראל לקראת חורף 1927, ונקראה בתחילה 'נשר' אך מיד הוחלף שמה ל'גוזל'. גוזל הובילה מלט מבית החרושת נשר אל חופי הים התיכון משנת 1928[2] ועד שנת 1932[3]. במחצית הראשונה של 1929 הייתה גוזל מושבתת לזמן מה, בגלל שבית החרושת לא הצליח לייצר מספיק מלט לייצוא[4]. היא נמכרה עקב ירידה ביצוא המלט שלא הצדיק אחזקת האונייה.

על סיפון הגוזל מאז נרכשה, עבד מטעם ביח"ר נשר זאב הים כקצין סיפון מנוסה. עם עזיבתו של הקפטן האנגלי בשנת 1928, קיבל הים את הפיקוד על האונייה, ומאז הוא נחשב "רב החובל העברי הראשון" (הגם שרשמית לא היה מוסמך כרב חובל עד שנת 1939).

האנייה גוזל נמכרה לחברת ספנות איטלקית ובהמשך נמכרה לקניה. היא נגרטה בסוף המאה ה-20, לאחר 72 שנות שירות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]