דברים שצריך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: דרושה הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דברים שצריך
Needful Things
NeedThings.jpg
מידע כללי
מאת סטיבן קינג
שפת המקור אנגלית
סוגה ספר אימה
הוצאה
שנת הוצאה 1991
מספר עמודים 713
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת מודן
שנת הוצאה 1994
תרגום לעברית מיכאל אביב
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001289013

דברים שצריך הוא ספר אימה מאת סטיבן קינג, נכתב ב-1991. עיבוד קולנועי לספר יצא בשנת 1993.

בספר אפשר לשים לב למיני חיבורים עם ספריו האחרים של קינג, למשל בהתייחסות לבית החולים לחולי נפש "גבעת ג'וניפר" או באלן פנגבורן שהופיע בספר קודם של סטיבן קינג בשם "החצי האפל" ועוד.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר עוסקת בחנות חדשה "דברים שצריך", הנפתחת בעיירה "קאסל רוק" שבמדינת מיין. הסחורה הנמכרת בחנות מספקת לקונים את מה שנראה כמאווי לבם הכמוסים ביותר, תמורת תשלום מיוחד במינו, הזורע כאוס ואלימות בעיירה השקטה. בעל החנות לילנד גאונט תולה על דלת החנות שלט ובו כתובות המילים Caveat emptor ( "ייזהר הקונה" ), השלט זוכה להתעלמות מצד כל תושבי העיירה.

אנשיי העיירה קונים בחנות אחד אחרי השני את הדברים שאותם הם רוצים יותר מכל בתמורה למחירים נמוכים ו"תעלולים" קטנים שאותם עליהם לבצע לתושבים אחרים בקסטל רוק. בדרך כלל מבצע התעלול מכיר את המטרה אך לא בקשר הדוק איתה. התעלולים גורמים למריבות בין אנשיי העיר, מריבות המתפתחות למעגל אלימות. בספר מוסבר כי גאונט עובר מעיר לעיר, מארץ לארץ ומוכר לאנשים זבל חסר שימוש אך האנשים שקונים אותו רואים אותו כדבר שהם הכי רוצים. הקונים מפתחים אובססיה פיזית לחפצים שאותם קנו. גאונט מאיים על הקונים שאם לא יבצעו את התעלולים הוא יקח את החפצים שלהם וכך בעצם שולט בהם דרך החפצים שאותם מכר. לקראת סוף הספר גאונט גורם לכל אחד מהתושבים לחשוב שאחד מהתושבים האחרים רוצה לגנוב את החפץ שלו, הוא משדר להם בחלומם לבוא אליו לחנות, וכך ביום השביעי לפתיחת החנות נכנסים קונים הרוצים להגן על החפצים אליהם פיתחו אובססיה, גאונט מוכר להם נשק ומשכנע אותם להרוג את מי שהם חושבים שרוצה את החפצים שלהם.

בסוף הספר עוזריו של גאונט - אייס מריל ודנפורט "בסאטר" קיטון - טומנים דינמיט בכל העיר. השריף אלן פנגבורן, אחד מהאנשים אשר לא קנו חפצים אצל גאונט מבין בסוף הספר כי גאונט הוא שד הרוצה להרוס את העיר ואף מצליח לגנוב את המזוודה בה אחסן גאונט את נשמות האדם שמתו בגלל התוכנית הזדונית שלו ובכך להבריח אותו מהעיירה. אלן, אהובתו פולי והשוטר נוריס רידג'וויק מצליחים להמלט מקסטל רוק ורואים אותה עולה כולה באש.

העמוד האחרון כמעט וזהה לעמוד הראשון. בשניהם הקורא מגיע לעיירה קטנה (בתחילת הספר קסטל רוק ובסופו ג'נקשיין סיטי) שם אחד מהמקומיים מסביר לו על הלך הרוחות בעיר ומספר על חנות חדשה שעומדת להיפתח ( בעמוד הראשון שמה "דברים שצריך" ובאחרון "תפילות שנענו") וגלגל ההרס והאימה מתחיל שוב הפעם בג'נקשיין סיטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.