דגל האומות המאוחדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל האומות המאוחדות
Flag of the United Nations.svg
יחס אורך/גובה 2:3, 3:5
הונף לראשונה 7 בדצמבר 1946
מוטיבים עיצוביים סמל האומות המאוחדות
על רקע תכלת
שם המעצב דונל מקלאוגלין (אנ')
(סמל בלבד)

דגל האומות המאוחדות אומץ ב-20 באוקטובר 1947.

הדגל מורכב מסמל האומות המאוחדות בצבע לבן על רקע כחול. הסמל מורכב מהטל אזימוטלי שווה מרחק (אנ') של מפת העולם המוקפת בענפי זית (אנ'). ענפי הזית הם סמל לשלום, ומפת העולם מסמלת את כל תושבי העולם.

דגלים נגזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכנויות וארגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה ראשי תיבות שם הישות תיאור
Flag of IAEA.svg IAEA הסוכנות הבין־לאומית לאנרגיה אטומית לסבא"א יש דגל עם אותם צבעים וענפי זית כמו האו"ם. הסמל המרכזי הוא מודל האטום של בוהר של הבריליום עם ארבעה אלקטרונים. סבא"א אינה תלויה אך מדווחת לאומות המאוחדות.
Flag of ICAO.svg ICAO הארגון הבין־לאומי לתעופה אזרחית סמל האו"ם עם כנפי טיס משולבות.
Flag of ILO.svg ILO ארגון העבודה הבין־לאומי סמל האו"ם, אבל מחליף את המפה בגלגל שיניים מקוטע שבתוכו האותיות "ILO".
Flag of the International Maritime Organization.svg IMO ארגון הימאות הבין־לאומי לוקח את דגל האו"ם, מכווץ את תמונת המפה ומציב מאחוריה שני עוגנים כבולים בשלשלאות.
International Telecommunication Union logo.svg ITU איגוד הטלקומוניקציה הבין־לאומי יש לו את הלוגו של ITU - גלובוס, ברק והאותיות "ITU".
Flag of UNESCO.svg UNESCO אונסק"ו בעל אותם צבעים כמו האו"ם; הסמל שלו הוא מקדש יווני (אולי הפרתנון), המייצג מדע, למידה ותרבות. ששת העמודים עשויים מאותיות שם הארגון.
Flag of UNICEF.svg UNICEF קרן החירום הבין־לאומית של האומות המאוחדות לילדים עלים וכדור של דגל האו"ם אבל עם שיבוץ אם וילד במקום מפת העולם.
Flag of UPU.svg UPU איגוד הדואר העולמי סמל האו"ם כחול עם לוגו הארגון בלבן.
World Food Programme Logo Simple.svg WFP תוכנית המזון העולמית יש את עלי הזית של דגל האו"ם, עם יד אוחזת דגנים במרכז, במקום הגלובוס. הצבעים הלבנים/כחולים של דגל האו"ם הפוכים בדגל ה-WFP.
Flag of WHO.svg WHO ארגון הבריאות העולמי זהה לדגל האו"ם, עם מטה אסקלפיוס, סמל מסורתי של הרפואה.
Flag of the World Meteorological Organization.svg WMO ארגון המטאורולוגיה העולמי הדגל הוא של האו"ם עם שושנת הרוחות והאותיות "OMM/WMO" על גבי הגלובוס.

דגלים לאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל האו"ם הוא מקורה של משפחה (אנ') של דגלים לאומיים. בגלל הקשר של האו"ם לשלום ולשיתוף פעולה, דגלים בהשראת האו"ם מאומצים לרוב על ידי מדינות שחוות עימות או חוסר יציבות. מדינות רבות עם דגלים בהשראת האו"ם היו או היו חלק מטריטוריות הנאמנות של האומות המאוחדות.

תמונה ישות תיאור
Flag of Cambodia (1992–1993).svg קמבודיה (1992–1993) הדגל של רשות המעבר של האו"ם בקמבודיה (אנ') משתמש בצבעי האו"ם עם מפה לבנה של קמבודיה עם המילה "קמבודיה" בכתב חמרי (אנ').
Flag of Cyprus.svg קפריסין דגל קפריסין משתמש במפה וענפי זית בהשראת דגל האו"ם.
Flag of Eritrea (1952-1961).svg אריתריאה (1952–1962) הדגל הראשון של אריתריאה שמשתמש ב-UN כחול וענפי זית.
Flag of Eritrea.svg אריתריאה (1993–הווה) הדגל הנוכחי של אריתריאה משתמש פחות בכחול של האו"ם אך שומר על ענפי הזית.
Flag of the Federated States of Micronesia.svg מיקרונזיה דגל מיקרונזיה נגזר מהדגל לשעבר בהשראת האו"ם של דגל טריטוריית הנאמנות של איי האוקיינוס השקט (אנ'), שהוא היה חלק ממנו.
Flag of the Northern Mariana Islands.svg איי מריאנה הצפוניים הדגל של איי מריאנה הצפוניים נגזר מהדגל לשעבר בהשראת האו"ם של טריטוריית הנאמנות של איי האוקיינוס השקט, שהוא היה חלק ממנו.
Flag of Somalia.svg סומליה (1954–הווה) על דגל סומליה יש כחול-לבן של האו"ם, והוא שימש לראשונה בתקופת הטריטוריה של האומות המאוחדות של סומלילנד (אנ').
Flag of the Trust Territory of the Pacific Islands.svg טריטוריית הנאמנות של איי האוקיינוס השקט הדגל של טריטוריית הנאמנות של איי האוקיינוס השקט משתמש בכחול של האו"ם ואומץ במהלך תקופה של מעבר לעצמאות בניהול האו"ם.
Flag of Turkmenistan.svg טורקמניסטן דגל טורקמניסטן משתמש בענפי זית של UN מתחת לחמשת דוגמאות השטיח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]