דגל צ'אד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל צ'אד
סוג הדגל דגל לאומי דגל לאומי
יחס אורך/גובה 2:3
קבלת מעמד רשמי 11 ביוני 1959 מצרפת
מוטיבים עיצוביים טריקולור אנכי כחול-צהוב-אדום
גרסאות היסטוריות
דגל אימפריית קאנם
המאה ה-14
דגל בורנו
המאה ה-15
דגל צרפת ואפריקה המשוונית הצרפתית
1900 - 1959
דגל ממשלת צרפת החופשית בצ'אד
1940 - 1942

דגל הרפובליקה של צ'אד (צרפתית: Drapeau du Tchad, ערבית: علم تشاد) הוא טריקולור אנכי המורכב מהצבעים (משמאל לימין) כחול, צהוב ואדום. הדגל כמעט זהה לדגל רומניה (הצבע הכחול בדגל צ'אד יותר כהה מהצבע הכחול בדגל רומניה) ודומה לדגל אנדורה, אולם אין שום קשר היסטורי בין הדגלים. צבעי הדגל משלבים את צבעי דגל צרפת עם צבעים פאן-אפריקאים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל אושר בחוק מספר 59/13 שהועבר ב-11 ביוני 1959, למעלה משנה לפני הכרזת העצמאות ב-1960. הדגל אומץ ואושרר רשמית בסעיף 8 של חוקת צ'אד שנחתמה ב-16 באפריל 1962, בסעיף זה הוגדר גם כי הצבע הכחול יהיה הצבע הצמוד לתורן עליו יונף הדגל.

סעיף 8 הסמל הלאומי או דגל הטריקולור, כחול, זהב ואדום ברצועות אנכיות בעלות ממדים שווים, הרצועה הכחולה בצידו של התורן. המוטו הלאומי של הרפובליקה הוא אחדות - עבודה - קידמה. ההמנון הלאומי הוא La Tchadienne. עיר הבירה של הרפובליקה של צ'אד היא נג'מנה.

חוקתה של צ'אד

בשפת המקור (צרפתית):

Article 8 L'emblème national est le drapeau tricolore bleu, or, rouge, à trois bandes verticales et à dimensions égales, le bleu étant du côté de la hampe. [...]

עיצובו של הדגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל צ'אד הוא דגל תלת-פסי אנכי (טריקולור) בצבעי כחול, צהוב ואדום ביחס רוחב/גובה של 2:3. רוחבם של הפסים זהה, וכל אחד מהם רוחבו 1/3 מרוחב הדגל. בחירת הצבעים נועדה לשלב את צבעיו של דגל צרפת ואת הצבעים הכלל-אפריקאיים.

  • כחול - מסמל תקווה ואת השמיים, כמו גם את ימת צ'אד, גוף המים הגדול במדינה.
  • צהוב - מסמל את השמש ואת המדבר ובפרט את מדבר הסהרה שמכסה את מרבית שטחה של המדינה.
  • אדום - מסמל את שפיכות הדמים שאיפשרה את הכרזת העצמאות של הרפובליקה.
תבנית אדום צהוב כחול
RGB 210-15-54 255-204-0 0-37-105
פנטון 186c 116c 281c
HTML #D20F36 #FFCC00 #002669

דמיון לדגלים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלה של צ'אד בעל דמיון רב למספר דגלי טריקולור של מדינות אירופאיות - רומניה, מולדובה ואנדורה.

הדגל כמעט זהה לדגל רומניה למעט הגוון הכחול שכהה יותר בדגל של צ'אד. הדגל אומץ עם עצמאותה של צ'אד בשנת 1960 בזמן שדגלה של רומניה, שהייתה תחת שלטון קומוניסטי, כלל כמטען את סמלה הלאומי הקומוניסטי של רומניה, כך שבפועל הדמיון בין שני הדגלים לא היה משמעותי עד הסרת הסמל הקומוניסטי מהדגל הרומני עם נפילת הקומוניזם ברומניה ב-1989. מדמיון זה מגיע גם הדמיון לדגל מולדובה שמבוסס על הדגל הרומני.

נסיכות אנדורה, שדגלה מבוסס על מבנה הטריקולור הצרפתי וצבעיו, משלב את צבעי בית המלוכה הספרדי, אדום וצהוב, בעל דמיון רב אך מקרי לדגל צ'אד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל צ'אד בוויקישיתוף