דגם אדריכלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגם של בניין בית המשפט העליון המוצג במיני ישראל

דגם אדריכלי הוא דגם מוקטן בקנה מידה של בניין, שכונה או סביבה עירונית המדמה מבנה קיים או מתוכנן.

לדגמים אדריכליים מספר שימושים אפשריים:

 1. הצגה של מבנה קיים לצורך התרשמות באופן שונה מהתרשמות מהבניין האמיתי. הדגם מאפשר את ראיית הבניין בשלמותו, מכל הזויות, ללא הצורך בסיור פיזי סביבו.
 2. הצגת מבנה מתוכנן לצורך אישור, שיווק או יחסי ציבור.
 3. דגם עבודה הנבנה כחלק מתהליך תכנון אדריכלי ומשמש כלי תכנוני בידי אדריכלים.
 4. דגם עבודה הנדסי המדמה את מאפייניו הפיזיים של הבניין ובחינת צרכיו ההנדסיים, גם כן ככלי תכנוני.

דגמים נבנים בדרך כלל מקרטון, מנייר או מחומרי גלם אחרים. הטכנולוגיה כיום אף מאפשרת יציקת דגמים מחומרים פלסטיים בהדפסה תלת-ממדית.

בניית דגם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, רובם המוחלט של הדגמים האדריכליים נבנים מקרטון. דגמים פשוטים נבנים מקרטון ביצוע ודגמים שדורשים רמת גימור גבוהה יותר ועמידות לאורך זמן נבנים מקרטונים איכותיים כגון "קרטון מוזיאון", "פספרטו" ועוד. מודלים נבנים גם מעץ, עיסת נייר וחומרים אחרים ומשלבים בתוכם כמעט תמיד עוד חומרים נוספים התורמים להדמיית הבניין.

המעטפת החיצונית של מרבית הבניינים, אם כי ודאי לא כולם, בנויה ממישורים בצורות שונות המרכיבים את צורתם התלת ממדית של הבניין. מישורים אלו נחתכים מתוך גליונות הקרטון ומודבקים זה לזה בזווית ובגודל הנכון. חיתוך הקרטונים נעשה על פי רוב בהתאם לתוכנית אדריכלית המודפסת באותו קנה המידה של הדגם.

חיתוך והדבקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיתוך הקרטון מתבצע באמצעות סכין חיתוך חדה וסרגל מתכת המאפשר חיתוך בקו ישר. חדותה של הסכין הכרחית לרמת הדיוק של הדגם ואיכות הגמר שלו. לאחר חיתוך משטחי הקרטון הם מודבקים זה לזה באמצעות דבק. דבקים איכותיים וחזקים שאינם מלכלכים את הדגם הם לעיתים כאלה הדורשים זמן התייבשות ממושך. לצורך כך נעשה שימוש גם בסרט הדבקה זמני המחזיק את חלקי הקרטון זה לזה עד שיתייבש הדבק. במודלי עבודה פשוטים ומהירים נעשה לרוב שימוש בדבק חם המתקשה במהירות ואף זול באופן יחסי.

בהדבקת פינות של הדגם - מקומות בהם נפגשים שני קירות בזווית ישרה, מודבק צד קרטון אחד אל פני הקרטון האחר. במצב כזה, יראה בצד דגם עובי הקרטון ועלול לפגוע בחזותו. בדגמים בעלי גימור גבוה נעשה שימוש בחיתוך מסוג "גרונג" - חיתוך עובי הקרטון בזווית של 45 מעלות והדבקה של שניים כאלו על מנת לקבל פינה נקייה.

בניית קירות עגולים מתבצעת לרוב על ידי חיתוך חלקי של קווים מקבילים לאורך משטח הקרטון, כלומר חריצה קלה ולא חיתוך מלא. בשיטה זו ניתן לקפל את הקרטון לכדי צורה גלילית כשככל שהמרחק בין החיתוכים החלקיים קטן יותר - כך מתקבל משטח מעוגל יותר. לבסוף, מודבק על גבי הקרטון המעוגל נייר המחליק את הצורה ומעלים את הקווים. צורות בעלות כיוון עקמומיות נוסף, לא ניתן לחתוך מקרטון והן מצריכות בנייה מחומרים אחרים.

צבע חיפוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להמחיש את החומרים והצבעים של המבנה, נהוג לחפות את הקרטון בנייר צבעוני או בעל מרקם המדמה את חומר הגמר. פעולה זו מתבצעת בכלים דומים לזו של חיתוך הקרטון אולם מדובר בהצמדת מישור הדף אל מישור הקרטון ולא בבנייה של ממש. צביעת דגמים גם היא אפשרית אולם צבעים מסוימים, כגון צבע שמן או צבע גואש, גורמים לעיוות הקרטון.

חיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדגם המיועד לתצוגה, מוסיפים לרוב אלמנטים ההופכים אותו ל"חי" - כלומר עצמים נוספים המקנים לו מראה של סביבה מיניאטורית אמיתית. עצמים אלו כוללים אנשים, מכוניות, צמחייה וכדומה. כל אלה מתווספים אל הדגם לפי הקנה המידה הכולל.

אפקטים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפקטים מיוחדים כוללים שימוש באמצעים חשמליים או מכניים בהצגת הדגם. השימוש הנפוץ ביותר הוא בעזרת תאורה המורכבת בתוך הדגם ומאירה את המבנה או המבנים מבפנים. באופן זה מתקבל אפקט מיוחד המדגיש, על פי בחירת האמן, את הנקודות המרכזיות והראויות לתשומת הלב העיקרית ואף עשוי להמחיש את מראה הבניין בלילה.

סוגי דגמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגמים לתצוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמש לתצוגה פרזנטטיבית של בניין או של מתחם בנוי. מטרותיו עשויות להיות אחת מן הבאות:

 • לצורך מוזיאוני או חינוכי, כדוגמת דגמים של מבנים היסטוריים במוזיאונים.
 • לצורך שיווקו המסחרי. במיזמי נדל"ן רבים, בעיקר של מגורים, נבנה דגם הממחיש ללקוחות הפוטנציאלים את מראה הבניין טרם השלמתו.
 • לצורך מכרז או תחרות אדריכלים - בהם המבנה המתוכנן עשוי להיבחר כחלופה הרצויה מטעם היזם ומתכנניו מעוניינים להציג את תוכניתם באופן הברור והמרשים ביותר.
 • לצורך יחסי ציבור. במיזמי בנייה ציבוריים גדולים, בוחרות לרוב רשויות מקומיות או הגופים הציבוריים היוזמים את הבנייה להציג לציבור את הבניין בצורה של דגם המוצב לעיתים בסביבתו העירונית הקיימת. זאת, כדי לשפר את תדמית הפרויקט שעלול לעיתים להיות שנוי במחלוקת ולגרור התנגדויות.
 • לצורך פרויקט אקדמי - סטודנטים לאדריכלות מציגים בדרך כלל דגמים של מבנים פרי תכנונם לצורך קבלת ביקורת מנחים.

דגמי עבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • כעזר לתכנון אדריכלי - כחלק מתהליך התכנון של מבנה תלת ממדי, נעזרים אדריכלים במודלים פיזיים כדי לבחון את צורת המבנה והחלל. דגם העבודה נבנה בדרך כלל מחומרים פשוטים וזולים יחסית הניתנים לבנייה מהירה ופשוטה. דגם העבודה הוא כלי משלים לארגז הכלים האדריכלי הכולל סקיצות, תוכניות והדמיות ממוחשבות. כיום, הפך המחשב המאפשר ליצור דגמים וירטואליים לעזר שימושי יותר על פני הדגם הפיזי.
 • כעזר לתכנון הנדסי - בנייה פיזית של שלד הבניין יכולה לסייע למהנדסים לבחון את יציבותו הסטטית של המבנה, את נקודות החולשה שלו והתנהגותו הפיזית במקרים של רוחות עזות או רעידות אדמה. בניית דגם בקנה מידה של בניינים היא פעולה שכיחה בבנייה של מיזמים גדולים מאוד ובעלי שלד ייחודי. לדוגמה, בבנייה של גורד שחקים בעל צורה מיוחדת העשוי שלד פלדה חיצוני וגרעין בטון, נבנה דגם מחומרים המדמים עד כמה שאפשר את תכונותיהם המכניות של חומרי האמת. על הדגם מופעלים כוחות ותנודות המבנה והעיוותים המתקבלים נמדדים, נבדקים ומחזירים את המהנדסים לשולחן השרטוט כדי לשפר את יציבותו ולייעל את השלד. בבנייה של גורדי שחקים בדיקת המבנה במנהרת רוח המדמה את התנהגותו בתנאי אמת היא לעיתים צעד הכרחי.
 • כעזר לתכנון אקוסטי - באופן דומה, יכול דגם לדמות תופעות אקוסטיות המאפיינות את חלל הבניין. בנייה של דגם לבחינת האקוסטיקה אינו דבר שכיח והוא נבנה עבור מיזמים גדולים וחשובים של בתי אופרה או אולמות קונצרטים חשובים ביותר. דגם של פנים אולם המופעים נבנה בקנה מידה גדול יחסית, כ-1:10, ומיקרופונים ורמקולים זעירים מותקנים בחללו כדי לבחון את התנהגות הקול החלל. זאת בליווי מערכות ממוחשבות מתקדמות.

דגם בקנה מידה 1:1[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם בקנ"מ 1:1 הוא דגם בגודלו האמיתי של הבניין. דגמים כאלו הנבנים מקורות ומוטות עץ פשוטים וחבלים הקושרים ביניהם באים לדמות את נפח הבנייה המתוכנן במיקומו ובגודלו המדויקים. דגמים אלה נהוגים במספר מדינות כחלק מהליך אישור הקמת בנייני ציבור או מבנים שעלולים לגרור את התנגדות הציבור. בעזרת דגם 1:1, יכול הציבור לראות ממדיו האמיתיים של המבנה המתוכנן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]