מיני ישראל

מיני ישראל
מיני ישראל מצילום של רחפן, בתמונה ניתן לראות את רוב הפארק
מיני ישראל מצילום של רחפן, בתמונה ניתן לראות את רוב הפארק
מידע כללי
תאריך הקמה נובמבר 2002
כניסה בתשלום בתשלום
נתונים ומידות
שטח 0.06 קמ"ר
מאפיינים עיקריים פארק מיניאטורות
מיקום
מדינה ישראלישראל ישראל
מיקום ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 31°50′32″N 34°58′06″E / 31.842165°N 34.968367°E / 31.842165; 34.968367
https://www.minisrael.co.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מפת אזור לטרון
הכניסה לפארק, אוגוסט 2023
נזירים מתבוננים בדגם מנזר השתקנים, כשמאחוריהם, ברקע, נראה מנזר השתקנים האמיתי
דגם כיפת הסלע
דגם בניין בית המשפט העליון שבפארק
דגם אוטובוס של אגד בין עירוני, במיני ישראל. במיני ישראל ישנם דגמים של אנשים וכלי רכב רבים, כולל שלוש רכבות ותחנת הרכבת תל אביב - השלום.
דגם מפעל פריגת
דגם אנדרטת מרדכי אנילביץ', קיבוץ יד מרדכי

מיני ישראל הוא פארק מיניאטורות הממוקם על כביש 424 בעמק איילון, בקרבת לטרון. הפארק משתרע על שטח של 60 דונמים: 35 דונמים של מיצג, ועוד כשני דונם של שטחי מסחר ומבני שירות, ו-20 דונם של כבישים וחניונים. באתר מוצגים דגמים של מקומות, אזורים, ובניינים שונים מהחשובים והמוכרים בישראל. רוב הדגמים שבפארק בנויים בקנה מידה אחיד - 1:25, כלומר, כל מטר במציאות הוא ארבעה סנטימטרים בדגם שבפארק.

הרעיון לפארק מיני ישראל עלה בעת ביקורו של היזם עירן גזית במדורודם שבהולנד. עברו חמש שנים עד שמצא משקיעים לפארק. לפני הקמת הפארק היה צריך לעשות מחקר ארוך ואחריו החלו עבודות הבנייה. לשם בניית הדגמים נשכרו מספר חברות לבניית דגמים ובהם: "מה-טוב פתרונות המחשה" ו "א. א. תבנית ותצוגה".

הפארק נפתח בנובמבר 2002, ונחנך רשמית ב-7 באפריל 2003. הפארק מציג כ-385 דגמים. בפארק מבקרים כ-400,000 אורחים בשנה, הן תיירים והן אורחים מקומיים. בשל בחירה לקוייה של חומרים וטכנולוגיות ייצור עלויות התחזוקה של הפארק אדירות. רוב הדגמים כיום מוזנחים ולא מטופלים ברמה הנדרשת מאחר והפארק מתבסס היום כלכלית בעיקר על הופעות ואירועים.

מבנה הפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבילי הפארק סלולים בצורת מגן דוד. כל אזור התחום בשבילים הוא חלק אחר בישראל ובו המבנים המצויים בו. המבנים אינם פזורים באקראיות ברחבי האתר אלא מסודרים באזורים: צפון הארץ, קו החוף, המרכז, ירושלים ודרום הארץ. הדגמים הקרובים ביותר לכניסה הם אלו של קיסריה. מימין לכניסה מצויים הדגמים של תל אביב ומשמאל לכניסה אלו של חיפה. החלקה המרוחקת ביותר מהכניסה היא חלקת ירושלים. במרכז מצויים הדגמים הכלליים ודגמי הקיבוץ.

בסך הכול יש בפארק כ-385 מודלים ומבנים. הדגמים נבנו בדיוק ובהתאמה למקור: מבנה, צבעים ודקורציה של מבנים הועתקו במדויק לאחר עבודות הכנה ותחקיר, לאחר השוואה של צילומים ותוכניות מהאתרים המציאותיים. בדגם של אצטדיון טדי, למשל, מוצגות גם דמויות מיניאטוריות בקהל, השרות שירי עידוד לשחקנים ונעות בגל אוהדים על היציעים.

העצים והצמחים שבדגמים הם צמחים ועצים אמיתיים. בפארק כ-20,000 עצי בונסאי. צמחייה נוספת פרוסה בכל רחבי הפארק ומתאימה לאופי הצמחייה של אזורי הארץ השונים. במודלים רבים משולבים מנועים, כבלים, מנורות שונות, קטעי שירה, ריקוד, תפילה, קריאות מההווי המקומי ואפקטים אחרים.

בפארק קולנוע תלת־ממד בו מוקרן סרט באורך 15 דקות המציג את ארץ ישראל בתלת־ממד.

דגמים הנמצאים בפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימה חלקית של אתרים שדגמיהם נמצאים בפארק, לפי סדר גאוגרפי בארץ, מצפון לדרום:

קבר אחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2022, לאחר 23 שנים בהן אסרה הצנזורה הצבאית על פרסום הדבר, פורסם כי בצמוד למתחם נחפר לאחר מלחמת ששת הימים קבר אחים בו נקברו כ-70 חיילי קומנדו מצרים שנהרגו במלחמה[4].

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]