דוב אטלסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןדוב אטלסי
Ursus arctos Dessin ours brun grand.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
משפחה: דוביים
סוג: דוב
מין: דוב חום
תת־מין: דוב אטלסי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ursus arctos crowtheri
שינץ, 1844

דוב אטלסי (שם מדעי: Ursus arctos crowtheri) הוא תת-מין ממין דוב חום, המסווג לעתים כמין בפני עצמו. דוב זה היה הנציג היחידי מסוג דוב שטבעי ליבשת אפריקה ושרד עד לעת החדשה.

תיאור ותפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדוב היה נפוץ בהרי האטלס מאזור מרוקו עד ללוב. גודלו היה קטן יחסית לגודל שאר הדובים. החיה כיום נחשבת לחיה שנכחדה. פרוותו של דוב זה הייתה כהה, כמעט שחורה, והוא היה ללא כתם לבן על החוטם. הפרווה באזורים הפנימיים הייתה בצבע אדמדם כתום. עובי הפרווה היה כ-130-100 מ"מ. החוטם והטפרים שלו היו קצרים מזה של הדוב השחור, אך הפרווה שלו הייתה עבה יותר. הוא ניזון ככל הנראה משורשים, אגוזים ובלוטים.

הכחדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוב זה, כמו תת-מינים אחרים של דובים, נרדף ללא רחמים בכל אזורי מחייתו עד שאחרון הדובים ניצוד בשנות ה-70 של המאה ה-19. בעבר הרומאים השתמשו בדובים אלו בשביל קרבות הגלדיאטורים שלהם. דוב זה ניצוד למטרות שעשוע ולשם הספורט, בעוד, בשל גודלו הקטן יחסית, לא היווה סכנה ממשית לאדם ולעדריו. הדיווח האחרון על דוב זה היה בהרי טיטואן שבמרוקו בידי צייד בסביבות שנת 1870, למרות שקיימים עדיין דיווחים מדי פעם. עם זאת ישנן השערות על כך שנשארו מספר פרטים באזור המזרחי של הרי האטלס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]