דיפרוסופוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

דיפרוסופוסאנגלית: Diprosopus), המכונה גם שכפול פני-גולגולתי (Craniofacial Duplication), היא מחלה מולדת נדירה שבה חלק ממבנה הפנים, או כולו, משוכפל.

סימפטומים ואטיולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפרוח הסובל מדיפרוסופוס, בעל שני מקורים ושלוש עיניים.

על פי רוב, עוברים הסובלים מדיפרוסופוס, נולדים מתים. לעיתים נוטים אנשים לחשוב כי דיפרוסופוס קשור למוטציית תאומים, אך אין זה כך. דיפרוסופוס, למעשה, נגרם מהמצאות יתר של החלבון הומולוג סוניק הקיפוד (Sonic hedgehog), חלבון קריטי לריבוד מבני המוח, עמוד השדרה, התלמוס, השיניים, הפנים והניווט האקסונלי.
ההתפתחות השפירה של המוח תלויה בפונקציה של החלבון המורפוגני הומולוג סוניק הקיפוד. במהלך התפתחות עוברית, חלבון הומולוג סוניק הקיפוד מנתב תאים עובריים לארגנם באזורים ספציפיים לקראת התהוות רקמות עצביות, ובכך הוא שולט על צורות הריבודים המצוינים וגודלם.

מקרה בולט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-10 במרץ 2008, בכפר סמפורה סנאי, ליד דלהי, הודו, נולדה תינוקת בשם לאלי סינג והפכה לאחד מהאנשים הידועים ביותר החולים במחלה. לידתה הייתה קשה (דיסטוקיה) ודרך אפיסיוטומיה (חיתוך החיץ הנרתיקי והפרינאום). המקומיים הכריזו עליה כגלגול נשמות של דורגה, אלה לה שלוש עיניים, וכמו כן של האל ההינדי גנש. מאחר שהוריה סירבו להעריכה באמצעות סריקת CT או MRI, ללא הדמיה לאבחון, לא ניתן היה לדעת את מלוא חומרת המצב ואילו מבנים חיוניים במוחה מושפעים; ולפיכך כל הערכה של יכולתה לשרוד הייתה ספקולטיבית בלבד, אם כי משפחתה דיווחה שהיא מתפקדת כרגיל.

אף על פי כן, זמן קצר לאחר מכן, עקב שסע חך ותזונה לקויה של סוכר וחלב מדולל, התינוקת הזדהמה והחלה להקיא, והוחזרה לבית-חולים בו ניסו לייצב את מצבה על ידי מתן אנטיביוטיקה ותמיסת מלח, אולם, 6 שעות אחר כך היא נפטרה; היא נקברה בכפרה, בו נבנה מקדש לזכרה.

נוסף על כך, ב-2014 נולדו התאומות "Hope" ו-"Faith" ("תקווה" ו-"אמונה") בסידני, אוסטרליה, הן שיתפו גוף אחד בעל שני פנים ושני מוחות, ונפטרו ביום ה-19 לחייהן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.