דקומנוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דקומנוס בתדמור שבסוריה

דקומנוס (לטינית: Decumanus) הוא שמו של כל אחד מן הרחובות הרוחביים בערים רומיות, החוצים את העיר ממזרח למערב. הוראת המילה היא מן המילה 'דקה' (בלטינית: עשר), ומקורה בחלקות המקרקעין החייבות במעשר-מס.

כמעט בכל הערים שנבנו על ידי הרומאים, כמו גם במחנות הצבאיים שלהם, השתמשו בתכנון עירוני כמעט זהה שהיה מבוסס על רשת רחובות סדורה בצירים צפון-דרום ומזרח-מערב, שבמרכזה עוברים שני רחובות ראשיים "קארדו מקסימוס" (cardo Maximus) בציר צפון-דרום, ו"דקומנוס מקסימוס" (decumanus maximus) בציר מזרח-מערב.

בערים רבות, שהיו בעבר קולוניות רומיות, יש זכר לציר זה גם כיום. דוגמה לכך היא העיר העתיקה של ירושלים בה הקארדו המערבי (יש הרואים בו קארדו מקסימוס) ניכר ברחובות סוק ח'אן א-זית והמשכו ברחוב היהודים; והדקומנוס מקסימוס, הוא למעשה ציר נחל צולב המקשר בין שער יפו להר הבית וניכר ברחוב דוד המהווה גבול בין הרובע המוסלמי והרובע הנוצרי שמצפון לו, והרובע הארמני והרובע היהודי שמדרום לו. מתווה צירים מצטלבים דומה ניתן לראות, לדוגמה, גם בעיר פריז: מסלול הציר המרכזי (cardo maximus) מצפון לדרום נשמר עד היום ברחוב סן ז'ק בגדה השמאלית ורחוב סן מרטן בגדה הימנית. הציר האופקי העיקרי נשמר במסלול רחוב סן אונורה וסן אנטואן (היום רחוב ריבולי) עד כיכר הבסטיליה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]