ה' שמעתי שמעך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ה' שמעתי שמעך יראתי ה'

ה', שָׁמַעְתִּי שִׁמְעֲךָ יָרֵאתִי, ה'.

ה' שָׁמַעְתִּי וְנִרְגַּזְתִּי יוֹם בּוֹ תִּפְקְדֵנִי.
זָחַלְתִּי וְחַלְתִּי יוֹם בּוֹ תְּדִינֵנִי.
הָשְׁפַּלְתִּי וְנִבְהַלְתִּי פֶּן בְּאַפְּךָֽ תַּמְעִיטֵנִי.
כִּי־גָדוֹל יוֹם־ה'.

ה' מִי לֹא יִירָא מִיּוֹם דִּין הַנּוֹרָא.
כִּי לְךָ יָאֲתָה גְדֻלָּה וּגְבוּרָה.
בַּאֲתַר דִּי זְקוּקִין דְּנוּרָא,
מִי יַעֲמֹד בְּסוֹד ה'

ה' סִפְרֵי חַיִּים וּמֵתִים לְפָנֶֽיךָ נִפְתָּחִים.
בְּחַסְדֵי אָבוֹת רִאשׁוֹנִים אֲנַחְנוּ בְטוּחִים.
תִּכּוֹן תְּפִלָּתֵנוּ כְּרֵיחַ נִיחוֹחִים.
ה' פָּעָלְךָ בְּקֶרֶב שָׁנִים חַיֵּיהוּ ה'

שני הבתים הראשונים והבית האחרון

ה' שמעתי שמעך הוא פיוט לשליח ציבור הנאמר, בנוסח הספרדים, כהקדמה לחזרת הש"ץ בשחרית ומוסף בראש השנה ויום הכיפורים. הפיוט מתאר את גודלו ועוצמתו של הקב"ה, ואת יראתו של החזן מפני עמידה לפניו בתפילה.

מבנה הפיוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיוט מבוסס על חציו הראשון של הפסוק ה' שָׁמַעְתִּי שִׁמְעֲךָ יָרֵאתִי ה' פָּעָלְךָ בְּקֶרֶב שָׁנִים חַיֵּיהוּ בְּקֶרֶב שָׁנִים תּוֹדִיעַ בְּרֹגֶז רַחֵם תִּזְכּוֹר”,[1] וכמוהו, כל בית פותח ומסיים בפנייה ישירה ל"ה' ". המשכו של הפסוק משמש כשורת הסיום האחרונה של הפיוט. הפיוט בנוי מתשעה בתים, וכל בית מורכב מארבע שורות. השורה הראשונה פותחת בשם ה', בחלק מהבתים היא ממשיכה בפנייה בגוף ראשון אל הקב"ה (שָׁמַעְתִּי וְנִרְגַּזְתִּי יוֹם בּוֹ תִּפְקְדֵנִי; עֲנֵה עָנִי הָעוֹמֵד לְפָנֶֽיךָ) ובחלק ממשיכה בתיאור בגוף שלישי של הקב"ה (מֶלֶךְ יוֹשֵׁב עַל כִּסֵּא דִין; מֶלֶךְ אַדִּיר מַשְׁפִּיל וּמֵרִים). שלושת השורות הראשונות חורזות בחריזה פנימית לבית. השורה הרביעית עשויה בדרך כלל משיבוץ מקראי,[2] וחותמת בשם ה'.

אמירת הפיוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיוט נאמר בין תפילת העמידה לחזרת הש"ץ בראש השנה ויום הכיפורים. יש קהילות שנהגו לחשוש להפסק, ולפיכך היו שהעבירו את אמירת הפיוט אל הסומך או אל אחד מהמתפללים בקהל, והיו שביטלו לחלוטין את אמירתו, או אמרו אותו רק במוסף, או העבירו את אמירתו אל לפני פסוקי דזמרא או אחרי חזרת הש"ץ.[3][4]
צורת אמירת הפיוט הרווחת היא שהחזן אומר את חציו הראשון של הבית, והקהל מצטרף אליו בשורה או בשתי השורות האחרונות. לאחר הפיוט נוהגים לומר את הפיוט אתאנו לחלות פניך ואת התפילה אוחילה לאל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ספר חבקוק, פרק ג', פסוק ב'
  2. ^ מלבד בבית השני והשביעי, אשר מבוססים על פסוק אך אינם מצטטים במדויק.
  3. ^ אברהם שלום חי חמוי, בית הכפרת, עמוד 431 - "דיני חזרת הש"ץ שחרית", באתר אוצר החכמה (צפייה מוגבלת למנויים); המחזור המדוייק איש מצליח - ב (יום הכיפורים), עמוד 524, באתר אוצר החכמה (צפייה מוגבלת למנויים); הרב עובדיה יוסף, שו"ת יחוה דעת חלק ה סימן מב
  4. ^ כהן, עמוס, ויען עמוס א - ב, עמוד נג, באתר אוצר החכמה (צפייה מוגבלת למנויים)