האנדרטה לשריפה הגדולה של לונדון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האנדרטה לשריפה הגדולה
של לונדון
(למפת לונדון רגילה)
Greater London UK location map.svg
 
האנדרטה לשריפה הגדולה של לונדון
האנדרטה לשריפה הגדולה
של לונדון
התבליט בבסיס האנדרטה
פנים האנדרטה

האנדרטה לשריפה הגדולה של לונדון המכונה בלונדון בפשטות האנדרטה (the Monument), היא אנדרטה לזכר השריפה הגדולה של לונדון הממוקמת בסיטי של לונדון שבאנגליה, בסמוך לקצה הצפוני של גשר לונדון, קרוב למקום שבו פרצה השריפה בשנת 1666.

האנדרטה, שתוכננה על ידי כריסטופר רן ורוברט הוק, בנויה בצורת עמוד דורי מאבני פורטלנד, שבראשה דמות להבה מצופה זהב. בצדה המערבי תבליט המתאר את השריפה, מעשה ידי קיוס גבריאל קיבר. בתבליט נראה המלך צ'ארלס השני, ולצדו אחיו ג'יימס, דוכס יורק, (מאוחר יותר המלך ג'יימס השני), ומצדיהם מנחות דמויות החירות, האדריכלות והמדע את המלך בבנייה המחודשת של העיר.

גובה האנדרטה 61 מטר - המרחק המדויק ממקום האנדרטה למאפייה של תומאס פארינור, האופה המלכותי, בסימטת פודינג שם החלה השריפה הגדולה.

אל ראש האנדרטה ניתן להגיע בטיפוס ב-311 מדרגות. במרפסת שבראש האנדרטה הותקן כלוב באמצע המאה ה-19, לאחר ששישה אנשים התאבדו מראש האנדרטה.

בכל אחד מצדי בסיס האנדרטה כתובות בלטינית. הכתובת בצד הדרומי מתארת את הצעדים שנקט המלך צ'ארלס השני בעקבות השריפה. הכתובת במזרח מתארת את בניית האנדרטה, הכתובת בצפון מתארת את פרוץ השריפה ואת הנזק שנגרם לעיר (חלק ממנה, המאשים את הקתולים בשריפה, נמחק בשנת 1831). הכתובת בצד המערבי כתובה באנגלית ולא בלטינית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 51°30′37″N 0°5′09″W / 51.51028°N 0.08583°W / 51.51028; -0.08583