האקדמיה לאמנות של פירנצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דוד, פיסלו של מיכלאנג'לו.

האקדמיה לאמנות של פירנצהאיטלקית: Accademia di Belle Arti Firenze) היא אקדמיה ללימוד אמנות וכן מוזיאון הממוקם בפירנצה שבאיטליה.

האקדמיה הייתה האקדמיה הראשונה אשר לימדה ציור באירופה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקדמיה נוסדה בשנת 1561 על ידי ג'ורג'ו ואזארי, אניולו ברונזינו וברטולומאו אמאנאטי - האומנים המובילים של פירנצה במאה ה-16 ובחסותו של קוזימו דה מדיצ'י, דוכס טוסקנה. בתחילת דרכה פעלה האקדמיה במנזר כנסיית סנטיסימה אנונזיאטה.

בראשית דרכה, כל חברי האקדמיה היו גברים, עד שהתקבלה רטמיזיה ג'נטילצ'י בשנת 1614.

בשנת 1784 הורה לאופולד הראשון, דוכס טוסקנה על איחוד בתי הספר לאמנות שבעיר, במבנה אחד - הטריבונה, שנבנה עבור האקדמיה, ושמה של האקדמיה שונה ל"אקדמיה לאמנות של פירנצה" (Accademia di Belle Arti Firenze). במבנה הוקמה גלריה על מנת שיצירות אמנים ידועים יוצגו בה - למטרת לימוד היצירות. הדוכס הורה שבאקדמיה יוצגו גם כלי מוזיקה, וכן יוקם במבנה ביתן ספר לשיקום יצירות אמנות (the Opificio delle Pietre Dure).

מוצגי הגלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקדמיה מציגה את הפסל דוד, פסלו של מיכלאנג'לו מאז שנת 1873. הפסל, שניצב עד אז בכיכר הסיניוריה הועבר לתוך המבנה על מנת להגן עליו. בסמוך מוצגים ארבע ה"אסירים" של מיכלאנג'לו - פסלים בלתי גמורים (ככל הנראה) שהוכנו עבר קברו של האפיפיור יוליוס השני. עוד מוצגת היצירה מתאוס הקדוש מעשה ידי מיכלאנג'לו, אף היא בלתי גמורה.

בשנת 1939 נוספה לאוסף יצירות מיכלאנג'לו גם היצירה "פייטה" שהתגלתה בקפלת ברבריני, אולם זיהויו של מיכלאנג'לו כיוצרה של היצירה שנוי במחלוקת.

המוזיאון מציג אוסף של יצירות מהמאה ה-15 והמאה ה-16 מעשה ידי האמנים פאולו אוצ'לו, דומניקו גירלנדיו, סנדרו בוטיצ'לי ואנדריה דל סארטו. כמו כן מוצגות במוזיאון יצירות גותיות רבות וכן אוסף של איקונות מרוסיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]