גני בובולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הציר הראשי של הגנים - מבט לעבר ה"אמפיטאטרו". ציר היוצא ממרכז ארמון פיטי.

גני בובוליאיטלקית: Giardino di Boboli) הם פארק ידוע, הממוקם בסמוך לארמון פיטי בפירנצה שבאיטליה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גני בובולי הוקמו מאחורי ארמון פיטי - הארמון אשר שימש כארמונה של משפחת מדיצ'י - משפחת הדוכסים הגדולים של טוסקנה. הגנים מהווים דוגמה לגני הרנסאנס האיטלקיים מהמאה ה-16, וכוללים את כל הסממנים של סגנון זה - אזורים בנויים, צירים שהגנים בנויים לאורכם, פסלים ומזרקות רבים, שדרות חצץ שלצידן נטועים עצים גבוהים, ואזורים פרטיים (נקרות (גרוטה) ונמפאומים) לצד אזורים פומביים.

גודלם של הגנים, ותכנונם כך שמאזורים רבים בגנים נשקף נוף העיר היה לא אופייני לאותה עת ולגנים מתקופות קדומות (גנים קדומים היו סגורים וניסו להפריד בין הנמצאים בגנים לבין העיר, תוך יצירת אשליה של שהות בחיק הטבע).

פסלו של נפטון במרכז האי (ה-Isolotto שבמרכז הבריכה). אי זה נבנה במהלך שיפוץ הגנים במאה ה-19.
ה"אמפיתיאטרון" של הגנים - מבט מארמון פיטי.

הגנים הוקמו עבור אלאונורה די טולדו, רעייתו של קוזימו דה מדיצ'י, דוכס טוסקנה. עבודות ההקמה החלו בתכנונו של ניקולו טריבולו, ולאחר פטירתו של טריבולו בשנת 1550 המשיכו בפיקוחו של ברטלומאו אמאנאטי וג'ורג'ו ואזארי אשר הקים את הנקרות. פסלי הגן מתקופה זו הם מעשה ידי ברנרדו בונטאלנטי.

בשל העדר מקורות מים טבעיים בשטח הגנים נבנתה אמת מים מנהר הארנו הסמוך.

הציר הראשי של הגנים יוצא ממרכז החזית האחורית של הארמון, ועולה במתלול גבעת בובולי תוך שהוא יוצר אמפיתיאטרון בצורת חצי סהר. במרכז האמפיתיאטרון מוקם אובליסק מצרי שהובא מוילה מדיצ'י שברומא. הציר מסתיים במזרקת נפטון שבמרכזה פסל מעשה ידי סטולדו לורנצי. האמפיתיאטרון נחפר מתוך הגבעה שעמדה מאחורי הארמון. בניית הגרוטו של מאדמה וגרוטו נוסף בתכנונו של ואזארי החלה בשנת 1583 והושלמה על ידי בונטאלנטי בשנת 1593. הגרוטו הכיל בעבר את "האסירים" מעשה ידי מיכלאנג'לו. כיום בגרוטו ניצבים העתקים של הפסלים (בעוד שהפסלים המקוריים עברו למוזיאון האקדמיה לאמנות של פירנצה).

ציר נוסף, בזווית ישרה לציר המרכזי תוכנן על ידי ג'וליו פאריג'י. ציר זה מוביל במורד של טרסות, שמשני צדדיו בוסקטים רבים.

הגנים הורחבו במהלך השנים: בשנת 1617 הוקם בגנים הגרוטו של וולקן (Grotticina di Vulcano), ובמהלך המאה ה-17 הגיעו לגודלם הנוכחי - 45,000 מ"ר.

במהלך המאה ה-18 נוספו לגנים פסלים רבים ובהם פסלי "פאריס והלנה" מעשה ידי ונצ'ינזו דה רוסי.

כיום הגנים מהווים אתר נופש ופנאי לתושבי העיר, וכאתר תיירות מרכזי בעיר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]