האשטאג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בעקבות חטיפת שלושת הנערים, הושק מסע פרסום על גבי אוטובוסים בישראל, ובו המסר: "השיבו את ילדינו"; שכלל האשטאג עם מסר זהה.

הַאשְׁטָאגאנגלית: Hashtag, בהמלצת האקדמיה ללשון העברית: תַּג הַקְבָּצָה) הוא מחרוזת טקסט המשמשת לסימון וקטלוג נושאים ברשתות חברתיות ובאתרים נוספים ברחבי האינטרנט. זוהי דרך מהירה ופשוטה לתייג פוסט, תגובה, תמונה או "ציוץ" (כך נקראת הודעה בטוויטר) ולקשרו לנושא מסוים. תהליך התיוג מתבצע על ידי הוספת סולמית (#) לפני שם הנושא.

האשטאג הוצג לראשונה בשנת 2007 על ידי כריס מסינה בשירות המיקרו-בלוגינג טוויטר. טוויטר אימצה את הקונספט ושילבה אותו בפלטפורמה כאמצעי ארגון מידע. ביוני 2013 הוסיפה פייסבוק את השימוש בהאשטאג לתיוג פוסטים.[1]

מבנה ההאשטאג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההאשטאג נכתב כמחרוזת אחת ללא מרווחים, שמתחילה בתו הסולמית (#) (באנגלית: Hash ("האש") ומכאן השם "האשטאג" – בתרגום לעברית: "תגית-האש" / "תגית-סולמית" / "תגית-#") – כמילה אחת, או ככמה מילים ברצף, היכולות להיות מופרדות, אך עדיין מחוברות באמצעות קווים תחתונים.[2] לחיצה על ההאשטאג תוביל לחיפוש כל הציוצים או הפוסטים שסומנו בו.

הכלי נמצא בשימוש ברשתות החברתיות טוויטר (לתיוג ציוצים בנושא מסוים), אינסטגרם (לתיוג תמונות בנושא מסוים), ב-Google+, בטלגרם, בלינקדאין ובפייסבוק (שם הוא משמש בעיקר לתיוג נושא).

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בוטנים ← #בוטנים
  • לחם אחיד ← #לחם_אחיד
  • האקדמיה ללשון העברית ← #האקדמיה_ללשון_העברית
  • Students exchange program → #students_exchange_program

מיקום ההאשטאג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין חובה למקם את ההאשטאג במקום מסוים (למשל, בסוף הטקסט או בתחילתו), והוא יכול להיות משולב גם בתוך הטקסט עצמו, כחלק ממנו. למשל:

טקסט נושאים Theme Text
לא. אין לי #כלב וגם אין לי זמן לגדל כלב, עם כל-כך הרבה #חוגים שאני הולך אליהם אחרי בית הספר. כלב, חוגים dog, classes No. I don't have a #dog and I also don't have time to raise a dog, with so many #classes I go to after school.

שימושים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש בהאשטאג נעשה על ידי משתמשים רבים לצורך שונה מתיוג – למשל, לצורך הוספת רבדים נוספים לטקסט (סאבטקסט). האשטאג משמש גם בצורות אחרות, ולא רק בפוסטים (למשל: דוא"ל, הודעות ומסרונים). במכשירים סלולריים, הגישה לקו התחתון (_) אינה פשוטה, ולכן, רבים מוותרים על השימוש בו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האשטאג בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‫צבי קצבורג, ‏רשמית: ההאשטאג(#) הגיע לפייסבוק, באתר ‏מאקו‏‏, ‏12 ביוני 2013‏‬
  2. ^ לפעמים, מאחר שרוב ההאשטאגים נכתבים באותיות לטיניות, משתמשים רבים מוצאים זאת יותר נוח ופשוט לעשות שימוש באותיות רישיות על מנת להפריד בין המילים, במקום להשתמש בקווים תחתונים.