לדלג לתוכן

הבוגד שלא בגד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הבוגד שלא בגד
The Counterfeit Traitor
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על רומן של אלכסנדר קליין
בימוי ג'ורג' סיטון עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי ג'ורג' סיטן, ויליאם פרלברג
תסריט ג'ורג' סיטון עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה ברברה מקלין
שחקנים ראשיים ויליאם הולדן
לילי פלמר
יו גריפית
ארנסט שרדר
קרל ראדאץ
מוזיקה אלפרד ניומן
צילום ז'אן בורגואה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה פרמאונט עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה סרטי פרמאונט
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 17 באפריל 1962
משך הקרנה 140 דקות
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט ריגול, סרט המבוסס על יצירה ספרותית, סרט מלחמה, סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הבוגד שלא בגדאנגלית: The Counterfeit Traitor) הוא סרט קולנוע אמריקאי משנת 1962 בבימויו של ג'ורג' סיטון, עם ויליאם הולדן ולילי פלמר בתפקידים הראשיים.

התסריט נכתב על ידי הבמאי ג'ורג' סיטון והוא מבוסס על הספר "The Counterfeit Traitor" של אלכסנדר קליין (1958). הספר מתאר את המקרה האמיתי של אריק אריקסון, אזרח שוודי יליד ארצות הברית שניהל עסקי נפט עם גרמניה הנאצית ובזמן שכולם חשבו שהוא משתף פעולה אתם, הוא ריגל נגדם לטובה בעלות הברית.

הסרט צולם במקומות העלילה האמיתים - סטוקהולם, ברלין, המבורג וקופנהגן, משתתפים בו שחקנים גרמנים, דנים ושוודים.

הולדן מתאר את העלילה לאורך כל הסרט בגוף ראשון.

תקציר העלילה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטוקהולם 1942, אריק אריקסון (ויליאם הולדן) הוא אמריקאי שהתאזרח בשוודיה ועוסק ביבוא נפט מכל העולם לגרמניה. עסקיו לדעתו הם חוקיים כי שוודיה הייתה נייטרלית וסחרה עם שני הצדדים. משפחתו עדיין בארצות הברית ומזכיר המדינה מכריז עליו כמשתף פעולה עם הנאצים והוא עומד להיכלל ברשימה השחורה של משתפי פעולה.

הוא מוזמן לפגישה בסטוקהולם עם סוכן ביון בריטי בשם קולינס (יו גריפית) שמבקש/דורש ממנו לרגל במסגרת עבודתו בגרמניה, אחרי אתרים בהם מזקקים נפט, בעיקר למטוסי סילון ובתמורה לא ייחשב אחרי המלחמה כמשתף פעולה. השיחה מוקלטת וקולינס מאיים שיפרסם אותה אם לא ישתף פעולה.

כדי להגביר את אמינותו מכניס אריקסון בפגישותיו עם אנשי מסחר, מסרים נאציים ואנטישמים. זה מכעיס את אשתו שנפרדת ממנו. בברלין הוא מתקבל על ידי בכירים נאצים ממשרד הכלכלה ומהגסטפו ומעלה תוכנית להקים מפעלי זיקוק לנפט בשוודיה עבור גרמניה. לשם זה עליו לסייר באתרים כאלה בגרמניה.

הוא מתחבר לברון אולנדורף (ארנסט שרדר) ומשכנע אותו לשתף פעולה וכן עם מריאן מולנדורף (לילי פלמר) שמקורבת לחוגי השלטון והיא בחשאי אנטי נאצית היות שלדעתה היטלר הוא נגד הדת הנוצרית. מתפתח ביניהם רומן אהבה. הוא מבקר גם אצל ידידו התעשיין אוטו הולץ (קרל ראדאץ) בהמבורג שמנהל מפעל גדול לזיקוק נפט ובנו הנס בן ה-10, חבר בהיטלר יונגד. הולץ מבקש ממנו מסמך המעיד שהוא שיתף פעולה עם בנות הברית כדי שזה יעזור לו ואריקסון נותן לו זאת בחשש ובלב כבד.

באחד מביקוריו של אריקסון עם הברון הם עדים לשביתה של פועלי כפייה פולנים שמוחים על תנאיהם הקשים. השביתה מסתיימת לאחר שאחד השובתים נתלה לעיני כולם. אירוע זה מסיר את הספק מהברון ומאריקסון על החלטתם לשתף פעולה נגד הנאצים.

בפרטים שאוסף אריקסון ומעביר לקולינס, מפציצים בעלות הברית את המפעלים האלה. באחת ההפצצות נפגע בית ספר סמוך ולמעלה ממאה תלמידים נהרגים. מריאן אכולת רגשות חרטה וניגשת לכנסייה להתוודות, אבל בתא הווידוי יושב סוכן גסטפו שעקב אחריה והיא נעצרת.

אריקסון נמצא שוב בסטוקהולם ומקבל ידיעה שאוטו הולץ מת. למרות אזהרותיו של קולינס הוא חוזר, מוכנס למעצר ומחלון תאו הוא רואה את מריאן מוצאת להורג. הוא מצליח לשכנע את הגסטפו כי בינו למריאן היו רק יחסי אהבה. לאחר שחרורו הוא נוסע להמבורג להעלים את המסמך המרשיע בחדרו של אוטו אך בנו הנס תופס אותו ואריק רודף אחריו, תופס אותו ומשכנע אותו לשרוף את המכתב. בהלווייה של אוטו נוכח איש גסטפו שהנס מגלה לו את הסוד. אריק נעצר אך חובט בגרמני ומצליח לברוח. דרך המחתרת הוא עובר לדנמרק ושם הוא כמעט נתפס אך מצליח להתחמק בעזרת אזרחים ואנשי מחתרת דניים. הוא מוכנס לסירה ביחד עם פליט יהודי חולה (קלאוס קינסקי) והם כמעט נתפסים כשהנאצים מחפשים בסירה. בהגיעם לשוודיה מסתבר שהפליט מת בחניקה לאחר שהכניס תחבושת לפיו כדי לא להשתעל.

אריק נפגש עם קולינס ורואה בדמיונו את מריאן צועדת.

צוות השחקנים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שם השחקן/ית שם הדמות הערות
ויליאם הולדן אריק אריקסון
לילי פלמר מריאן מולנדורף
יו גריפית קולינס סוכן מודיעין בריטי
ארנסט שרדר ברון אולנדורף תעשיין גרמני
קרל ראדאץ אוטו הולץ אנטי נאצי
קלאוס קינסקי פליט יהודי

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]