לדלג לתוכן

הוועדה הרביעית של העצרת הכללית של האומות המאוחדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הוועדה הרביעית של העצרת הכללית של האומות המאוחדות (הידועה גם כוועדה המיוחדת של האו"ם לפוליטיקה ולדה-קולוניזציה או בקיצור C4) היא אחת משש הוועדות העיקריות של העצרת הכללית של האומות המאוחדות. הוועדה עוסקת במגוון נושאים פוליטיים ובהם כוחות שמירת השלום של האומות המאוחדות. עם זאת, עיקר עיסוקה בנושאי הדה-קולוניזציה והמזרח התיכון.[1]

בעת הקמתה, הייתה הוועדה הרביעית אחראית בלעדית לענייני דה-קולוניזציה. אולם לאחר מתן עצמאות לכל טריטוריות הנאמנות של האומות המאוחדות, ובעקבות כך פירוק מערכת הנאמנות, ירד עומס העבודה של הוועדה. כתוצאה מכך, מוזגה הוועדה הרביעית עם הוועדה המדינית המיוחדת (ועדה שביעית לטיפול בסוגיות פוליטיות מסוימות)[2].

הוועדה הרביעית עוסקת בדה-קולוניזציה, השפעות הקרינה האטומית, שאלות הנוגעות למידע, שמירת השלום ואונר"א. הוועדה עוסקת רבות גם בנושאי הסכסוך הישראלי-פלסטיני ובשימוש אנושי בחלל[1][3]. בנובמבר 2022 המליצה הוועדה לבקש מבית הדין הבין-לאומי לצדק (ICJ) חוות דעת מייעצת על ההשלכות המשפטיות של התמשכות הכיבוש הישראלי בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. המלצה זו התקבלה לאחר מכן במליאת העצרת הכללית של האומות המאוחדות[4].

הוועדה הרביעית מתכנסת מדי שנה מסוף ספטמבר עד אמצע נובמבר, אך גם מתכנסת בקצרה באביב, על מנת לעסוק בשמירת השלום. כל 193 המדינות החברות באומות המאוחדות יכולות להשתתף בפגישות הוועדה.

בניגוד לרוב גופי הארגון האחרים, אין דיון כללי בתחילת עבודת הוועדה. כמו כן, הוועדה מאפשרת לעותרים (כלומר נציגי החברה האזרחית ובעלי עניין אחרים) לבוא ולדון בפניה. לבסוף, הוועדה מאמצת בדרך כלל כמספר החלטות בשנה, בדרך כלל באמצעות הסכמה רחבה[1].

גופים כפופים ומדווחים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגופים הבאים אמורים לעדכן את הוועדה בפעולותיהם:[1]

 • ועדת מידע
 • הוועדה לשימושים שלווים בחלל החיצון (COPUOS)
 • ועדה מיוחדת לפעולות שמירת שלום (C-34)
 • ועדה מיוחדת לדה-קולוניזציה (C-24)
 • ועדה מיוחדת להשפעות ישראליות על זכויות האדם של העם הפלסטיני וערבים אחרים בשטחים הכבושים
 • אונר"א
 • הוועדה המדעית של האו"ם להשפעות קרינה אטומית (UNSCEAR)

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ 1 2 3 4 The GA Handbook: A Practical Guide to the United Nations General Assembly (PDF) (2nd ed.). New York: Permanent Mission of Switzerland to the United Nations. 2017. ISBN 978-0-615-49660-3.
 2. ^ "Main Committees". Dag Hammarskjöld Library. United Nations. נבדק ב-8 במרץ 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Special Political and Decolonization (Fourth Committee)". United Nations General Assembly. United Nations. n.d. נבדק ב-8 במרץ 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ איתמר אייכנר, עצרת האו"ם אישרה: בית הדין הבינלאומי בהאג יבחן את "חוקיות הכיבוש הישראלי", באתר ynet, 31 בדצמבר 2022.