החדר האדום (הבית הלבן)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החדר האדום - מבט לכיוון צפון מזרח.
תרשים הקומה הראשונה בבית הלבן. החדר האדום מסומן באדום.
החדר האדום - תצלום מהמאה ה-19.

החדר האדוםאנגלית: Red Room) הוא אחד מחדרי הקומה הראשונה של הבית הלבן - משכן נשיא ארצות הברית בוושינגטון שבארצות הברית. החדר שימש בעבר כחדר הסבה. כיום החדר משמש לארוחות מצומצמות משתתפים שעורך נשיא ארצות הברית. החדר מקושט באופן מסורתי בגווני אדום, ומכאן שמו.

גודלו 8.5 על 6.85 מטרים, ולו שש דלתות הפונות אל מסדרון הצלב (Cross Hall), החדר הכחול, האכסדרה הדרומית, וחדר האוכל הממלכתי.

החדר מרוהט בסגנון אימפריאלי צרפתי, וחלק מהרהיטים יוצרו על ידי הנגר הצרפתי שהיגר למדינת ניו יורק - שארל הונרה לאנוייה (Charles-Honoré Lannuier).

קירות החדר מחופות בסטין אדום שעליו עיטורי זהב. רהיטי החדר מעוטרים במשי אדום, ומגולפים בצורות של דולפינים, ראשי אריות וספינקסים - מוטיב מצרי שהפך פופולרי בצרפת לאחר מסעו של נפוליאון בונפרטה למצרים.

השטיח משנת 1997 בצבעי בז', אדום וזהב הוא שיחזור של שטיח מהמאה ה-19 שיוצר בצרפת. הנברשת יוצרה בשנת 1805. בחדר מוצג דיוקנה של דולי מדיסון מעשי ידי הצייר גילברט סטיוארט משנת 1804 וכן כמה ציורי נוף.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בציור משנת 1803 של בנג'מין לטרוב של הקומה הראשונה של הבית הלבן ("הקומה הרשמית" - "the "State Floor) ניתן לראות שחדר זה שימש כחדר כניסה לספריית הנשיא שהיה בחדר הסמוך. בתקופת כהונתו של ג'יימס מדיסון החדר הפך ל"חדר האוכל הצהוב" בו ערכה דולי מדיסון נשפים מדי יום רביעי.

רהיטי החדר, בסגנון צרפתי אימפריאלי נרכשו על ידי ג'יימס מונרו (אשר רכש אף את הרהיטים של החדר הכחול).

חדר זה נהרס לחלוטין בתקופת השיפוץ שנערך בעת כהונתו של הארי טרומן ונבנה מחדש לאחר מכן.

בשנת 1962, בתקופת כהונתו של ג'ון קנדי שופץ החדר ובשנת 2000 שופץ החדר בשנית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא החדר האדום בוויקישיתוף