היד שקפאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
היד שקפאה
The frozen hand.jpg
מידע כללי
מאת אורי שגיא
שפת המקור עברית
סוגה ספר עיון
הוצאה
הוצאה הוצאת משכל
תאריך הוצאה 2011
מספר עמודים 199
עורך שחר אלתרמן
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003256834

היד שקפאה הוא ספרו של האלוף במילואים אורי שגיא, אשר היה אחראי על ניהול המשא ומתן בין ישראל וסוריה בשנים 19992000. שגיא כיהן בעבר כמפקד חטיבת גולני, אלוף פיקוד דרום, מפקד מפקדת חילות השדה וראש אמ"ן. ספרו של שגיא פורסם באוגוסט 2011.

הספר "היד שקפאה" עוסק בדילמות, בהתרחשויות ובהבנות שהיו מאחורי הקלעים של המשא ומתן שהתקיים בין סוריה וישראל. שגיא, שהיה מעורב בכל שלבי המשא ומתן, תיאר את שלל הסוגיות, התובנות, והעקרונות המלווים ניהול מוצלח של משא ומתן מדיני, כמו גם את המחיר והתועלת שבו. שגיא העלה שאלות עקרוניות בנוגע לעמדתה של ישראל כלפי הסדרים מדיניים מול עימותים צבאיים, ושם דגש על המתח שבין קדושת האדמה וקדושת החיים. בנוסף, מציג שגיא את הכלים החיוניים הדרושים לדעתו בניהול משא ומתן בין מדינות.

בספרו שגיא תיאר את שלל ההיבטים של המשא ומתן עם סוריה, הן החשאי והן הגלוי. כחלק מהמשא ומתן החשאי, בילה שגיא מאות שעות בלמידה יסודית של היריב. שגיא הבין כי הסוגיות המרכזיות במשא ומתן עם הסורים הן סוגיית הגבולות וסוגיית המים, וכתוצאה מכך ראה חשיבות מכרעת בלימוד תוואי גבול 67'. החלק שעוסק במשא ומתן הגלוי מתאר את המפגשים בין ישראל וארצות הברית. בין היתר מסביר שגיא כי הקושי העיקרי של שני הצדדים היה להתגבר על מחסום פסיכולוגי של האתוס בשתי המדינות, תוך כדי ניסיון לברר את מושג ה-4 ביוני 67'.

החלק שעוסק במשא ומתן הגלוי כולל בתוכו גם תיאורים מפורטים על ועידת שפרדסטאון (Shepherdstown) שהתקיימה בינואר 2000, עם קלינטון, אולברייט, המתווך דניס רוס, פארוק א-שרע וברק. שגיא ביקש מברק שלא לנסוע לוועידה, ולתת לצוות המקצועי לעבוד במקומו. שגיא כותב כי ברק סירב, והעדיף להיות נוכח ולדון בסוגיית הביטחון והנורמליזציה בלבד, כך שנשאר זמן מועט לסוגיית המים והגבולות. טענתו של שגיא הייתה כי ההתחמקות מנושאים אלו הייתה למעשה מה שהכשיל את הוועידה (עמ' 121).

בספר מתוארת משנתו המדינית-ביטחונית של שגיא הגורסת כי המשך קיומה של מדינת ישראל לא תלוי רק בשטחים בהם היא מחזיקה, אלא גם בקביעת גבולות הקבע והכרה בהם ברמה בין-לאומית. כוח צבאי איננו מספיק לקיומה של מדינה, ויש להעמיק ולחזק את הרכיב המדיני. שגיא מאמין כי הסכם טוב המבטיח את האינטרסים של המדינה בהיבט הגבולות, המים והביטחון הוא הסכם הדורש ויתורים על שטחים. בספר מסביר שגיא כי על מנת להגיע להסדר, כל צד מוכרח להתחשב באתוס של השני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]