הלן אילון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Helene Aylon (cropped).jpg

הלן אילון (Helene Aylon; נולדה ב-4 בפברואר 1931) היא אמנית מולטימדיה אקו-פמיניסטית. היא עסקה רבות גם בנושאים הקשורים למעמד האישה ביהדות ופמיניזם ביהדות.

הלן עסקה בנושאים מגוונים הקשורים ל"הצלה", בהקשר של תיקון עולם. בשנות ה-70 היא התמקדה בהצלת הגוף, בשנות ה-80 בהצלת כדור הארץ ובשנות ה-90 בהצלת האלוהים[1].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלן אילון נולדה בשנת 1931 בניו יורק. היא התגוררה בשכונת בורו פארק בחלקו הדרום מערבי של רובע ברוקלין, שבה נמצאת הקהילה היהודית האורתודוקסית הגדולה בניו יורק, ואחת הגדולות ביותר מחוץ לישראל. ב-1949 נישאה לרב אורתודוקסי ובמשך שנים רבות קיימה אורח חיים של רבנית[1].

הרושם הראשוני שלה מהעולם האורתודוקסי עורר את המודעות שלה להיעדר הקול הנשי בהגות היהודית, היחס הבלתי שוויוני בבית הדין הרבני והוויסות של חיי האישה על ידי חוקים נוקשים הקשורים למחזור החודשי, כמו ימי טומאה וטהרה סביב הנידה[1]

היא שאפה ליצור אמנות אשר תביט ביהדות דרך עדשה נשית[1].

העבודה "המחברות שלי" (My Notebooks) מ-1998, היא מיצב של 54 מחברות המקופלות כך שהן יוצרות מעין מניפות, המסודרות בטורים. אלה הן מחברות שורה ריקות המייצגות את השיעורים הדתיים שהלן למדה ומעולם לא מצאה בהם אזכור לאשה כמקור השראה[1][2].

"ימי הנקיים" (My Clean Days) הם לוחות שנה המשקפים את תקופת נישואיה של אילון ובהם מסומנים הימים בהם יכלה, מבחינה הלכתית, לקיים יחסי מין. בעבודה זו צורבת ההתייחסות למשטור האינטימיות של ההלכה היהודית ולחלוקה הדיכוטומית לטהור וטמא בהתייחס לגוף האישה. הלוחות נראים כטבלאות ייאוש, המשקפות מעקב אחר מהלך זמן שאין בסופו שחרור[2].

עבודות בתחום האקופמיניזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמבולנס כדור הארץ - של הלן אילון, 1982-1992

משנתו העיקרית של האקופמיניזם הוא קיומו של קשר בין דיכוי נשים ובין פגיעה בטבע, או בין קיימות לקיום יחסים שוויוניים בין נשים וגברים. זאת מתוך הטענה שכל יחסים אי-שוויוניים כגון סקסיזם וגזענות נובעים מאותה הבניה מחשבתית הנחשבת גברית ומתבטאת בניצול הסביבה והשתלטות חסרת אחריות על הסביבה.

אחת העבודות של הלן אילון בתחום זה היא אמבולנס כדור הארץ (Earth Ambulance). אילון קיבלה את ההשראה לעבודה זו מהרעיונות העומדים מאחורי ערי המקלט התנ"כיות וארגוני עזרה ראשונה כמו הצלה ישראל[1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הלן אילון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 Orenstein, G. F. (2007). TORAH STUDY, FEMINISM AND SPIRITUAL QUEST IN THE WORK OF FIVE AMERICAN JEWISH WOMEN ARTISTS. Nashim, (14), 97-130.
  2. ^ 2.0 2.1 סמדר שפילא שומרות נגיעה: על התערוכה "מטרוניתא", באתר הארץ, 17 בפברואר 2012