הלשכה הציבורית של רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממשל ופוליטיקה של
רוסיה
סמל רוסיה

הלשכה הציבוריתרוסית - "Общественная палата") היא גוף בפדרציה הרוסית בו 126 חברים, שנוצר ב-2005 ביזמת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על מנת לבחון ולנטר את חקיקת הפרלמנט, הממשלה, ושאר גופים ציבוריים בכל הסובייקטים הפדרליים של הפדרציה הרוסית. תפקידה הוא כשל ועדת ביקורת, ויש לה כוחות מייעצים בלבד. משך כהונתה של הלשכה (מושב) הוא שנתיים.

יצירת הלשכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את רעיון הלשכה הציע ולדימיר פוטין ב-13 בספטמבר 2004 בעקבות משבר בני הערובה בבסלאן, במטרה להגביר את פיקוח הממשל המרכזי על הסובייקטים הפדרליים השונים, ובכך, בין היתר, לסייע במלחמה בטרור.

ב-16 במרץ 2005 אישרה הדומה, הפרלמנט הכל רוסי, את החוק הפדרלי שיצר את הלשכה הציבורית, וב-23 במרץ אושר החוק על ידי מועצת הפדרציה של רוסיה. ב-23 במרץ חתם פוטין על החוק בתפקידו כנשיא רוסיה, והחוק נכנס לתוקף ב-1 ביולי 2005.

על פי החוק, מינה הנשיא ב-30 בספטמבר 2005, 42 חברים בלשכה, וזאת בשל היותם בעלי תכונות מצוינות בכל הנוגע למדינה ולחברה. אותם 42 חברים בחרו 42 סגנים מאגודות ציבוריות לאומיות ברוסיה, וב-23 בדצמבר בחרו 84 חברים אלו 42 נציגים נוספים מאגודות ציבוריות אזוריות.

המושב הראשון של הלשכה הציבורית נפתח ב-22 בינואר 2006. ראש הלשכה הראשון היה הרופא יבגני וליחוב. בין חברי הלשכה במושב הראשון היו המתעמלת אלינה קבייבה, הרב ברל לזר, אמן השחמט לשעבר אנטולי קרפוב, והאוליגרכים ולדימיר פוטנין ומיכאיל פרידמן.

המושב השני של הלשכה הציבורית נפתח ב-23 בינואר 2008. במושב השני ממשיך וליחוב לשאת בתפקידו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]