מפלגות פוליטיות ברוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל רוסיה
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של רוסיה

P Russia.png פורטל רוסיה

מאז התפרקות ברית המועצות יש ברוסיה מערכת רב-מפלגתית. מערכת זו התאפיינה בשנות ה-90 במאבקי כוח בין המחנה הליברלי ומפלגת השלטון הדמוקרטית "רוסיה ביתנו" ותנועת "הבחירה הדמוקרטית של רוסיה" לבין מחנה השמאל והמפלגה הקומוניסטית הרוסית. עם זאת, מאז שנת 2003 שולטת במדינה מפלגת "רוסיה המאוחדת" הצנטרליסטית והשמרנית, תוך דריסת המפלגות הקטנות. למעשה, נוצר מצב של מערכת רב-מפלגתית בעלת מפלגה דומיננטית אחת, כשהמערכת הפוליטית נשלטת על ידי מפלגה רבת-עוצמה ולה אחיזה במרבית מושבי הפרלמנט וגופי הממשל הפדרלי והשלטון המקומי, בדומה למצב ששרר בישראל עד 1977 עם מפא"י.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס הפתיחה החגיגי של מושב הדומה בארמון החורף. 27 באפריל 1906.
סמל המפלגה המונרכיסטית הרוסית, 1906.

בשנת 1905 הקיסר ניקולאי השני חתם על צו להקמת הדומה הממלכתית של האימפריה הרוסית שמושבה היה בארמון טבריד בסנקט פטרבורג. בבחירות שנערכו בשנת 1906 נבחרו 10 מפלגות מתוך 14 שהיו קיימות אז ברוסיה, כאשר הטקס החגיגי לפתיחת כינוס הדומה נערך באפריל 1906 בנוכחות הצאר[1].

בין המפלגות העיקריות באותן שנים היו: המפלגה הדמוקרטית החוקתית, ברית העם הרוסי, מפלגת הס"רים, המפלגה המוסלמית, קבוצת הקוזאקים, מפלגת העם הסוציאליסטית, המפלגה המונרכיסטית הרוסית, מפלגת הרפורמות הדמוקרטיות, ברית 17 באוקטובר, המפלגה הסוציאל-רבולוציונית ותנועת המאות השחורות.

КПСС.svg

לאחר מהפכת פברואר מפלגת הס"רים הייתה הדומיננטית ביותר אך לאחר מהפכת אוקטובר הוכרז על הפיכת רוסיה למדינה ובה מערכת חד-מפלגתית, כאשר מפלגת הפועלים הסוציאל-דמוקרטית הרוסית (לימים המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות) הפכה למפלגה החוקית היחידה במדינה בשנים 19221988. בשנות ה-80 הוקמו מספר מפלגות נוספות כדוגמת "האיחוד הדמוקרטי" שהוקמה במאי 1988 (והייתה הגרעין למפלגה הדמוקרטית של רוסיה) והמפלגה הליברל-דמוקרטית הלאומנית שהוקמה בדצמבר 1989.

בשנת 1991 אלה היו המפלגות החוקיות במדינה:

בשנים 19911993 התגלע סכסוך בין הרשות המבצעת לבין הרשות המחוקקת. שהביא להפצצת מושב הפרלמנט בהוראת הנשיא ולבסוף סוכם על כתיבת חוקה חדשה ועריכת בחירות חדשות לפרלמנט שנערכו ב-1993 ובמסגרתן 3 מפלגות חילקו ביניהן את המושבים בדומה הרוסית:

משנת 1993 מפלגת רוסיה ביתנו והמפלגה הדמוקרטית היוו מפלגות הקואליציה העיקריות ברוסיה.

מאז 1999 מפלגת רוסיה המאוחדת הפכה למפלגת השלטון העיקרית כשמספר המפלגות המתמודדות בבחירות לפרלמנט הולך ומתמעט.

המפלגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסך הכל 64 מפלגות רשומות באופן חוקי במשרד המשפטים הרוסי, נכון לספטמבר 2018.

להלן העיקריות שבהן:

רוסיה המאוחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו מפלגת רוסיה המאוחדת
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רוסיה המאוחדת

המפלגה הפוליטית הרוסית רוסיה המאוחדת (ברוסית: Единая Россия) היא מפלגת מרכז שמרנית והמפלגה הגדולה ביותר בפדרציה הרוסית עם 2,073,772 חברים. בעקבות הבחירות הפרלמנטריות ברוסיה ב-2003, המפלגה קיבלה את מרבית המושבים בדומה וב-2007 הפכה לרוב מובהק. מנהיג המפלגה, שעמד בראש רשימת המפלגה בבחירות לדומה ב-2011, הוא ראש הממשלה, דמיטרי מדבדב.

מפלגת החופש העממי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו מפלגת החופש העממי.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפלגת החופש העממי

מפלגת החופש העממי (Партия народной свободы; שנודעה בעבר בתור המפלגה הרפובליקנית של רוסיהרוסית: Республиканская партия России) היא מפלגת אופוזיציה ליברל דמוקרטית, שהוקמה בסוף שנות ה-80, עם הופעת הסממנים הראשונים לפירוקה של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות והיא אחת המפלגות הוותיקות ברוסיה.

בשנות ה-90, חברה לתנועות דמוקרטיות נוספות במדינה, אך לאורך השנים נותרה מפלגה עצמאית, כאשר מנהיגי המפלגה תמיד נאבקו על קיומה. ב-2007 נמנע מן המפלגה להירשם במשרד המשפטים וב-2011 בית המשפט האירופי לזכויות אדם פסק שביטול רישיון המפלגה הרפובליקנית הוא מעשה בלתי חוקי. באמצע שנות ה-90, אוחדו אל המפלגה כמה תנועות, הדומות לה במצעה כתנועת "רוסיה, קדימה!" השואפת לדמוקרטיזציה בתחום הכלכלי ברוסיה. עד 2015 כונתה "המפלגה הרפובליקנית".

המפלגה הליברל-דמוקרטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המפלגה הליברל-דמוקרטית של רוסיה

המפלגה הליברל דמוקרטית של רוסיה (ברוסית: Либерально-демократическая партия России, ЛДПР) היא מפלגה פטריוטית לאומנית. מאז 1990 עומד בראש הלאומן ולדימיר ז'ירינובסקי. השתתפה בכל ששת מערכות הבחירות מאז 1990.

המפלגה הקומוניסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית

המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית (Коммунистичесая партия Российской Федерации) היא מפלגה ברוסיה – המפלגה השנייה בגודלה ומפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר ברוסיה. רבים רואים בה כיורשת המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות ומפלגת הבולשביקים. המבנה שלה והאידאולוגיה (אתאיזם מוצהר) לקוחים באופן מובהק מהמפלגה הקומוניסטית הסובייטית המקורית.

זו היורשת העיקרית למפלגה הקומוניסטית הסובייטית ובמהלך שני העשורים האחרונים היא מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר במדינה. פעם אחת בלבד, הייתה המפלגה קרובה לתפוס את השלטון: היה זה בבחירות 1996 לפרלמנט, כאשר המפלגה תפסה את מרבית המושבים בדומה שאך הוקמה מחדש. יו"ר המפלגה הוא גנאדי זיוגאנוב.

יאבלוקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפלגת יאבלוקו

המפלגה הדמוקרטית המאוחדת הרוסית "יאבלוקו" (ברוסית: Росси́йская объединённая демократи́ческая па́ртия ЯБЛОКО) היא מפלגה פוליטית סוציאל-ליברלית, הנחשבת לאחת ממפלגות האופוזיציה הליברלית ברוסיה. המפלגה הייתה מפלגת קואליציה במשך עשור בלבד, מ-1993 ועד 2003. המפלגה היא חברה במפלגה האירופית של הליברלים, הדמוקרטים והרפורמטורים ודוגלת בהתפתחות דמוקרטיה מהסוג המערב-אירופי ברוסיה.

המפלגה היא תנועה דמוקרטית שמאגדת קבוצות פוליטיות המייצגים זרמים אידאולוגיים שונים - ליברלים, דמוקרטים ונוצרים דמוקרטים. בתהליך ליצירת המפלגה היה צורך להסכים על ה"נישה" בספקטרום המפלגתי ולבסוף הוחלט שיאבלוקו תהיה מפלגה ליברל-דמוקרטית חברתית. היה צריך גם להחליט איזה נוסחה של הליברליזם יכול לבטא באופן המדויק ביותר את ה"אני מאמין" האידאולוגי. הגורם המכריע בהחלטה זו היה קשור לשינויים שהתרחשו במדינה.

במחצית הראשונה של שנות ה-90, הרעיונות הסוציאליסטיים לא היו פופולריים בכלל בתנועה הדמוקרטית. התרחקות המפלגה ממדיניות הדמוקרטיה החברתית באה לידי ביטוי ביחס של המפלגה לעיקרון זה של צדק חברתי.

רוסיה הוגנת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו מפלגת רוסיה הוגנת.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רוסיה הוגנת

רוסיה הוגנת (ברוסית: Справедли́вая Росси́я) היא מפלגה בפדרציה הרוסית שנוסדה ב-28 באוקטובר 2006 ממיזוגן של תנועת "מולדת", המפלגה הרוסית לחיים ומפלגת הגמלאים הרוסית. רוסיה הוגנת היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית החברה בארגון הסוציאליסטים הבינלאומי.

מבחינה פוליטית, רוסיה הוגנת היא תנועה שמאלנית יותר מאשר "רוסיה מאוחדת", שמצעה הפוליטי מתרכז בליברליזם כלכלי.

המפלגה הדמוקרטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המפלגה הדמוקרטית של רוסיה

המפלגה הדמוקרטית של רוסיהרוסית: Демократическая партия России) היא תנועה פוליטית בפדרציה הרוסית שהוקמה ב-26 במאי 1990 כאלטרנטיבה למפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות. בשיא כוחה, בינואר 2007 מנתה המפלגה כ-82,183 חברים. ב-15 בנובמבר 2008 בכנס של המפלגה הוכרז על פירוק התנועה וב-31 בדצמבר אותה שנה חדלה רשמית מלהתקיים, כאשר אוחדה עם תנועה דמוקרטית חדשה בשם "המעשה הנכון" (Правое дело), אך ב-2012 הוקמה מחדש.

ברית כוחות הימין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברית כוחות הימין
לוגו מפלגת ברית כוחות הימין.

ברית כוחות הימין (Союз Правых Сил) היא מפלגה ליברלית ימנית רוסית, גוש בחירות שהוקם לקראת הבחירות לפרלמנט בשנת 1999 על ידי בוריס נמצוב.

המפלגה נוסדה מאיחודן של מפלגות הימין, "הבחירה הדמוקרטית של רוסיה" של ייגור גאידר, תנועת "הכוח החדש" של סרגיי קיריינקו, "רוסיה הצעירה" בראשות בוריס נמצוב, "קול רוסיה" של קונסטנטין טיטוב, "המעשה המשותף" של אירינה חקמאדה ותנועות נוספות. פעמים רבות שהמפלגה לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה ולאורך השנים היוותה כר פורה לצמיחת פעילים פוליטיים המתנגדים לשלטון פוטין.

מפלגת "רוסיה של העתיד"[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו תנועת "רוסיה של העתיד"
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רוסיה של העתיד

מפלגת "רוסיה של העתיד" (ברוסית: Россия Будущего) היא מפלגה אופוזיציונית בעלת מצע ליברלי קונסרבטיבי שהוקמה על ידי הבלוגר אלכסיי נבלני בדצמבר 2012 כתנועת הברית העממית (Наро́дный алья́нс). בפברואר 2014 שינתה שמה למפלגת התהליך ובמאי 2018 שונה שמה שוב והיא נקראת מפלגת "רוסיה של העתיד".

מפלגת המצע האזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המצע האזרחי (רוסיה)
לוגו מפלגת המצע האזרחי של רוסיה.

מפלגת המצע האזרחי היא מפלגה ליברלית שמרנית שהוקמה ביוני 2012 על ידי המיליארדר מיכאיל פרוכורוב. עומד בראשה ריפעת שייחודינוב.

המפלגה משלבת עמדות שמרניות וליברליות בנושאי כלכלה עם עמדות שמרניות בנושאים חברתיים ומוסריים. המפלגה תומכת במודרניזציה ובקידום המדינה, פועלת למען צדק חברתי, סובלנות חברתית, כלכלת שוק ומדיניות סביבתית ענפה (ומשתפת פעולה עם תנועת הירוקים הרוסית). נציג המפלגה הבולט בשלטון המקומי הוא ראש העיר יקטרינבורג יבגני רויזמן.

מפלגת הצמיחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפלגת הצמיחה

מפלגת הצמיחה הרוסית (Всероссийская политическая партия Партия Роста) היא מפלגת ימין רוסית שהוקמה במרץ 2016 במקומה של מפלגת "המעשה הנכון" שנוסדה ב-16 בנובמבר 2008, על בסיס שלוש מפלגות: "הכוח האזרחי", ברית כוחות הימין והמפלגה הדמוקרטית.

המפלגה האקולוגית הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מפלגת הירוקים (רוסיה)

המפלגה האקולוגית הרוסית "הירוקים" (Российская экологическая партия «Зелёные») היא מפלגה פוליטית רוסית שהוקמה ופורקה מספר פעמים (התקיימה בשנים 1993 - 2002, 2008 - 2012). הוקמה מחדש בשנת 2012 ומהווה לתנועה חברתית בתחום הסביבה.

המפלגה דוגלת בסביבתנות, קיימות, הישענות על דמוקרטיה שורשית, אי-אלימות, וצדק חברתי.

החזית העממית הכול-רוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – החזית העממית הכול-רוסית
לוגו החזית העממית הכול-רוסית

החזית העממית הכול-רוסית הוא שמה של תנועה על מפלגתית המאגדת מספר ארגונים, מפלגות ותנועות פוליטיות תחת קורת גג אחת.

תנועות ומפלגות היסטוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האימפריה הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברית המועצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפדרציה הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]