המדליה הצבאית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המדליה הצבאית
Military Medal
פרטים
מדינה בריטניהבריטניה הממלכה המאוחדת
סוג עיטור צבאי
המעניק הכוחות המזוינים של בריטניה
למען ”גבורה ודבקות במשימה תחת אש”
זכאות חברי הכוחות המזוינים של בריטניה ובעלות בריתה.
סטטוס הופסק בשנת 1939
נוסד מרץ 1916
הענקות
הוענק לראשונה 1914
סה"כ הוענקו 130,600 (בשתי מלחמות העולם)
היררכיה
עיטור גבוה יותר מדליית השירות המצוין

המדליה הצבאיתאנגלית: Military Medal מוכר גם בר"ת: MM) הוא עיטור בריטי מדרגה שלישית המוענק לחיילי הכוחות המזוינים של בריטניה או בעלות בריתה ובעבר גם לחברי חבר העמים הבריטי. העיטור ניתן לציון גבורה ניכרת או דבקות במשימה בשעת לחימה והוא נוסד בתור עיטור מקביל לצלב הצבאי, הניתן לדרגות החוגרים. בשנת 1993 בוטל העיטור כאשר הוחלט שהצלב הצבאי יינתן לכלל הדרגות בכוחות המזוינים של בריטניה.

העיטור נוסד במרץ 1916 וניתן רטרואקטיבית לתחילת מלחמת העולם הראשונה בשנת 1914. במהלך המלחמה הוענקו כ-115,600 מדליות צבאית מהם הוענק אבזם (המציין הענקה שנייה של העיטור) ל-5,700 חיילים, בנוסף ל-180 חיילים שעוטרו בשני אבזמים וחייל אחד שעוטר בשלושה אבזמים על המדליה הצבאית שלו (כלומר עוטר למעשה ארבע פעמים בעיטור).

תיאור העיטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיטור הוא בצורת מדליה בקוטר 36 מ"מ, בקדמת המדליה מוצגת דמותו של המונרך המכהן עם תוארו מסביב. העיטור תלוי על סרט כחול בעל שלושה פסים לבנים ושני פסים אדומים ברוחבים שווים במרכזו, זה הוא גם סדר הצבעים המוצגים באות העיטור (גרסה מוקטנת של העיטור אשר נענדת לא באירועים פורמליים). בצדה האחורי של המדליה נכתב "עבור גבורה בשדה הקרב" (FOR BRAVERY IN THE FIELD) בארבע שורות, סביב הכיתוב מוצגים זרי אלון.
לעיטור ניתן להוסיף אבזם כסף המציין כפל עיטורים, כלומר הענקה כפולה ויותר של אותו העיטור, בתצורת אות העיטור אבזם זה מיוצג בעזרת סיכה במרכז האות.

קבוצת מדליות של ארנסט קורי, היחיד שזכה לשלושה אבזמים על המדליה הצבאית שלו (מצד שמאל).
חיילים צרפתיים לאחר שעוטרו במדליה הצבאית מידי הפיקוד הבריטי, מלחמת העולם הראשונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]