לדלג לתוכן

מסדר פטריק הקדוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המסדר המהולל ביותר של פטריק הקדוש
The Most Illustrious Order of Saint Patrick
מוטו: מי יפרידנו?
(לטינית: ?QUIS SEPARAB)
פרטים
מדינה דגל פטריק הקדושדגל פטריק הקדוש אירלנד
סוג מסדר אבירות
מפקד המסדר המונרך הבריטי
המעניק המונרך הבריטי
סטטוס לא פעיל
פטרון פטריק הקדוש
יום 17 במרץ
נוסד 1783
הענקות
הוענק לאחרונה 1936 (נכון ל-2010)
היררכיה
עיטור גבוה יותר מסדר הדרדר
עיטור נמוך יותר מסדר האמבט

המסדר המהולל ביותר של פטריק הקדושאנגלית: The Most Illustrious Order of Saint Patrick) הוא מסדר אבירות בריטי השייך לאירלנד. המסדר הוקם על ידי ג'ורג' השלישי מלך בריטניה בשנת 1783. אבירים הוכתרו למסדר בצורה סדירה מאז ועד לשנת 1922, עת רובה של אירלנד קיבלה עצמאות בשם מדינת אירלנד החופשית. למרות שהמסדר ממשיך להתקיים רשמית עד היום, המינוי האחרון למסדר נעשה בשנת 1936, והאביר האחרון של המסדר, הנסיך הנרי, דוכס גלוסטר, נפטר בשנת 1974. למרות זאת, המלך עודנו הריבון של המסדר, ואחד מבעלי התפקידים, האחראי על הסמלים של אלסטר (Ulster King of Arms) עדיין בתפקידו. פטריק הקדוש הוא פטרון המסדר, וסיסמתו היא ?Quis separabit (בלטינית: "מי יפריד אותנו?") – רמיזה לתרגום הוולגטה של איגרת פאולוס השליח אל הרומאים, פרק ח', פסוק 35: "מי יפרידנו מאהבת המשיח?".

רוב מסדרי האבירות בממלכה המאוחדת כוללים את כלל הממלכה, אך שלושת המסדרים הנעלים ביותר שייכים כל אחד לאומה אחת. מסדר פטריק הקדוש, השייך לאירלנד, הוא המסדר הצעיר והפחוּת בחשיבותו מבין השלושה. מקבילו האנגלי, מסדר הבירית, הוא מסדר האבירות העתיק ביותר בבריטניה, ותחילתו כבר במאה ה-14. המסדר הסקוטי הוא מסדר הדרדר, שהוקם, בגלגולו הנוכחי, בשנת 1687.

מסדר פטריק הקדוש הוזכר בתקשורת בשנת 1907, כאשר סמליו, יהלומי הכתר האיריים, נגנבו מטירת דבלין זמן קצר לפני ביקורו של ריבון המסדר, המלך אדוארד השביעי. המקרה נשאר בגדר תעלומה עד היום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא אירלנד. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.