צלב השירות המצוין (בריטניה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צלב השירות המצוין
Distinguished Service Cross
פרטים
מדינה בריטניהבריטניה הממלכה המאוחדת
סוג עיטור צבאי
המעניק הכוחות המזוינים של בריטניה
למען ”גבורה תוך שירות פעיל אל מול פני האויב בים”
זכאות חברי הכוחות המזוינים של בריטניה ובעלות בריתה.
סטטוס פעיל
נוסד יוני 1901
החליף את צלב השירות הניכר, מדליית השירות המצוין.
היררכיה
עיטור גבוה יותר צלב הגבורה הניכרת
עיטור מקביל הצלב הצבאי
עיטור נמוך יותר ציון לשבח
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

צלב השירות המצויןאנגלית: Distinguished Service Cross מוכר גם בר"ת: DSC) הוא עיטור בריטי מדרגה שלישית הניתן לחיילי הכוחות המזוינים של בריטניה המשרתים בים. העיטור תחילה ניתן לקציני הצי המלכותי הזוטרים, מאז הורחב והחל משנת 1993 הוא ניתן לכל הדרגות ולכל זרועות הכוחות המזוינים הבריטים על גבורה בשירות בים.
צלב השירות המצוין מקביל לצלב הצבא ולצלב חיל האוויר, העיטורים שווים בדרגתם ושונים רק בזרוע ובאופי השירות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיטור נוסד בשנת 1901 תחת השם צלב השירות הניכר (Conspicuous Service Cross) וניתן לקצינים זוטרים בצי המלכותי עבור גבורה בשירות פעיל. בשנת 1914 שונה שמו של העיטור לשמו הנוכחי, צלב השירות המצוין, והורחבה הזכאות לכדי כל הקצינים הזוטרים עד דרגת לוטננט קומנדר (שווה ערך לרב-סרן). החל משנת 1931, ניתן לציון לחברי צי הסוחר והחל משנת 1940 ניתן לציון חיילים אשר לא משרתים בצי המלכותי אך משרתים בים (חיל האוויר המלכותי, צבא היבשה).
משנת 1993, עם השינוי בתפיסת מערכת ציון הכבוד בצבא הבריטי, הזכאות לעיטור התרחבה לכדי כל הדרגות ובכך למעגל הזכאים לעיטור נוספו גם חיילים פשוטים שבעבר היה ניתן להעניק להם את מדליית השירות המצוין בלבד.

תיאור העיטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיטור הוא צלב פאטה עשוי כסף בעל קצוות מעוגלים שבמרכזו מוצג סמל וראשי תיבות המונרך בתוך טבעת. העיטור תלוי על סרט המורכב מפס לבן ושני פסים כחולים באגפיו, זה הוא גם סדר הצבעים המוצגים באות העיטור (גרסה מוקטנת של העיטור אשר נענדת לא באירועים פורמליים). לעיטור ניתן להוסיף אבזם כסף המציין כפל עיטורים, כלומר הענקה כפולה ויותר של אותו העיטור, בתצורת אות העיטור אבזם זה מיוצג בעזרת סיכה במרכז האות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צלב השירות המצוין בוויקישיתוף