מדליית ההתנהגות המצוינת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדליית ההתנהגות המצוינת
Distinguished Conduct Medal
פרטים
מדינה בריטניהבריטניה הממלכה המאוחדת
סוג עיטור צבאי
המעניק המונרך הבריטי
למען ”התנהלות טובה, ראויה לציון ואמיצה בשדה הקרב”
זכאות חוגרים בצבא הבריטי.
נוסד אפריל 1854
בוטל/פורק אוקטובר 1993
הענקות
סה"כ הוענקו מעל ל-30,200
היררכיה
עיטור גבוה יותר צלב ויקטוריה
עיטור מקביל מדליית הגבורה הניכרת (צי וחיל האוויר)
אות השירות המצוין (קצינים)

מדליית ההתנהגות המצוינתאנגלית: Distinguished Conduct Medal או בר"ת: DCM) היה עיטור בריטי שנוסד בשנת 1854 על ידי המלכה ויקטוריה עבור גבורה וניתן לחוגרים (דרגות אחרות) של הצבא הבריטי. זהו העיטור הבריטי הוותיק ביותר עבור גבורה והיה שני בדירוגו לצלב ויקטוריה.

המדליה הוענקה לחוגרים עבור "התנהלות טובה, ראויה לציון ואמיצה בשדה הקרב" והייתה מקבילה לאות השירות המצוין שהוענקה לקצינים בצבא הבריטי, לחוגרים בצי המלכותי ובחיל האוויר המקבילה הייתה מדליית הגבורה הניכרת. שלושת העיטורים הוחלפו בצלב הגבורה הניכרת בשנת 1993 הניתן לכלל הדרגות וכלל הזרועות של הכוחות המזוינים הבריטים.

מדליית ההתנהגות המצוינת נוסדה עבור חוגרים במהלך מלחמת קרים (במקביל ליסוד צלב ויקטוריה) ומאז הוענקה סך הכל למעלה מ-30,200 פעמים, כאשר רק במהלך מלחמת קרים הוענקו 826 מדליות[1]

תיאור העיטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיטור מורכב ממדליה בצורת דיסק עשויה כסף. בתקופת מלכותה של המלכה ויקטוריה, הצד הקדמי של המדליה כלל איור של שלל נשק (המסמל את הניצחון בשדה הקרב), לאחר 1903 עם עליית ג'ורג' השביעי הצד הקדמי של המדליה שונה ועוצב עם ראשו של המונרך המכהן וסביבו נכתב תוארו המלכותי. מהצד השני נכתב בארבע שורות "עבור התנהגות מצוינת בשטח" (FOR DISTINGUISHED CONDUCT IN THE FIELD). כל מדליה שהוענקה כוללת בדופן המדליה את שם המקבל, מספרו האישי, דרגתו והיחידה בה שירת.

העיטור תלוי על סרט ארגמן כהה ברוחב 32 מ"מ בעל פס כחול ים ברוחב 10 מ"מ במרכזו, זהו גם סדר הצבעים המוצגים באות העיטור (גרסה מוקטנת של העיטור הנענדת לא באירועים פורמליים).
לעיטור ניתן להוסיף אבזם כסף המציין כפל עיטורים, כלומר הענקה כפולה ויותר של אותו העיטור.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Anthony Robertson, ‏‏The Distinguished Conduct Medal, ‏13 בספטמבר, 2023, אתר הצבא האוסטרלי.