מדליות ועיטורים בכוחות המזוינים הבריטיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכוחות המזוינים של בריטניה
MinistryofDefence.svg
זרועות
Air Force Ensign of the United Kingdom.svg
חיל האוויר המלכותי
Flag of the British Army.svg
הצבא הבריטי
Naval Ensign of the United Kingdom.svg
הצי המלכותי
RoyalMarineBadge.svg
חיל הנחתים המלכותי
עיטורים ומבנה פיקודי
מבנה הצבא, חיל האוויר המלכותי והצי המלכותי
מדי הכוחות המזוינים של בריטניה
דרגות הכוחות המזוינים הבריטיים
מדליות ועיטורים בכוחות המזוינים הבריטיים
היסטוריה צבאית
היסטוריה צבאית של בריטניה
היסטוריה של בריטניה

המדליות והעיטורים בכוחות המזוינים הבריטיים הם עיטורים, מדליות ואותות הניתנים על פי קריטריונים ומסמלים תפקוד, מעשה גבורה, שירות או אירוע בשירותו הצבאי של פרט בכוחות המזוינים הבריטים.

אותות אלו נענדים בסדר חשיבותן, בדרך כלל על גבי מדי שרד או באירועים רשמיים. העיטורים, תארים ואותות הניתנים לכוחות המזוינים הבריטיים הם לעיתים בעלי מסורת ארוכת שנים והם חלק מהמסורת הצבאית של הכוחות המזוינים הבריטים על כל זרועותיו. יש שלוש צורות לעיטורים הנענדים: בצורה המלאה בו העיטור הוא בגודלו הרגיל כאשר העיטורים נענדים זה לצד זה או בצורה בה קצה עיטור עולה מעל הבא אחריו, בצורה מוקטנת בו העיטור הוא בצורה הרגילה אך מוקטנת (צורה זו משמשת בעיקר לענידה לא על מדי צבא) ובצורה של אות העיטור[1] בו העיטור מסומל בעזרת הצבעים של סרט העיטור.

העיטור הגבוה ביותר שניתן להעניקו הוא צלב ויקטוריה ואחריו המקבילה האזרחית שלו צלב ג'ורג', מיד אחריהם נמצאים תוארי מסדרי האבירות אשר מושרשים עמוק במלוכה הבריטית ובחברה הגבוהה הבריטית, תארים אלו בדרך כלל מעניקים אוטומטית גם תואר אבירות והזכות להוסיף את הכינוי סר (Sir) או גבירה (Dame) לפני השם. תוארי מסדרי אבירות מוענקים לרוב לדרגות בכירות בצבא ויש בהם משמעות פוליטית מסוימת מעבר לציון לשבח של התנהגות או שירות למדינה.
שאר העיטורים והאותות ניתנים על אופי התנהגות הפרט או היחידה, לעיתים הם מחולקים לפי שיוך מקצועי (תעופה, צבא, צי וכו'.) ולעיתים ישנם מספר דרגות לסוג עיטור מסוים. עד שנת 1993, היו מספר עיטורים אשר חולקו לקצינים ועיטור מקביל אך נמוך בדרגתו היה מחולק לדרגות הנמוכות, נוהל זה הופסק באותה שנה והעיטורים אוחדו לחלוקה לכל דרגות הצבא.

סדר ענידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיר ריצרד דנט, רמטכ"ל בדימוס (2006-9)
 1. צלב ויקטוריה וצלב ג'ורג'.
 2. אותות מסדרים בריטים.
 3. עיטורים בריטים.
 4. מסדר סינט ג'ון.
 5. אותות גבורה ושירות יוצא מהכלל בריטים.
 6. אותות מערכה בריטים ובינלאומיים מאושרים.
 7. אותות שירות בקוטב.
 8. אותות שירות משטרה.
 9. אותות הכתרה ויובל מלכותי (חגיגות הכתרה).
 10. אותות אורך ואיכות שירות.
 11. אותות ועיטורי ממלכות חבר העמים הבריטי שהוענקו על ידי המלוכה.
 12. אותות ועיטורי ממלכות חבר העמים הבריטי שלא שהוענקו על ידי המלוכה החל משנת 1947.
 13. אותות חיצוניים שאושרו לענידה.

דוגמה משמאל לסדר וצורת ענידה של אותות ועיטורים של רמטכ"ל בריטניה בדימוס סיר ריצ'רד דנט.
מהצוואר: אות מסדר האמבט ומסדר האימפריה הבריטית. חזה צד משאל: כנפי טיסה. משמאל לימין: צלב הצבא, מדליית השירות הכללי (1962) עם אבזם צפון אירלנד,
אות האו"ם קפריסין, אות האו"ם בוסניה, אות נאט"ו יוגוסלביה עם אבזם ו-'2' לציון תקופת שירות שנייה, אות נאט"ו קוסובו עם אבזם וציון המלכה עבור גבורה גבורה, מדליית יום השנה ה-50 להכתרת המלכה. סיכת חזה מתחת לאותות: אות מסדר האמבט בגרסת סיכה.

עיטורים ומסדרים בריטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלב ויקטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צלב ויקטוריה

צלב ויקטוריה היינו העיטור הגבוה ביותר שניתן להעניק לחבר הכוחות המזוינים הבריטי בנוסף למספר מדינות איחוד העמים.
העיטור נוסד במלחמת קרים בשנת 1856 וניתן לפרט אשר הראה:

מעשה של גבורה או תעוזה ניכרת, אומץ או הקרבה עצמית ודבקות במשימה אל מול פני האוייב

העיטור ניתן על ידי המונרך בלבד ובמקרים בודדים ויוצאי דופן.

צלב ג'ורג'[עריכת קוד מקור | עריכה]

צלב ג'ורג'
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צלב ג'ורג'

צלב ג'ורג' הוא המקבילה האזרחית של צלב ויקטוריה אשר ניתן גם לחיילים.
העיטור נוסד במהלך מלחמת העולם השנייה בשנת 1940 בבליץ על לונדון כאשר המלך ג'ורג' השישי ביקש להוקיר את גבורת האזרחים.
העיטור ניתן לאזרח, חייל או ארגון בממלכה המאוחדת או איחוד העמים אשר הראה:

מעשי גבורה של אומץ ניכר בנסיבות של סכנה מוחשית

העיטור ניתן על ידי המונרך בלבד ובמקרים בודדים ויוצאי דופן.

מסדר האמבט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכב אביר הצלב הגדול
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסדר האמבט

מסדר האמבט היינו מסדר אבירות שבראשו עומד המונרך הבריטי, שמו מגיע משלב בתהליך האבירות בו הפרט מטהר ושותף את עצמו. המסדר נוסד 1725 כאשר חבריו נחשבים 'אביר חבר' במסדר, החל משנת 1815 ועד היום ישנם שלושה מעמדות שניתן להעניק: אביר/ליידי הצלב הגדול, אביר/ליידי מפקד/ת, ועמית. את אות המסדר ניתן להעניק לאיש צבא או אזרח, כאשר אין קריטריונים להענקה אלא לפי ראות עיניו של המונרך. בצבא הבריטי מוענק בדרך כלל התואר והאות לקצינים בכירים.

מסדר ההצטיינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסדר ההצטיינות
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסדר ההצטיינות

מסדר ההצטיינות היינו מסדר כבוד אשר מעניק הכרה בתרומתו הרבה של פרט בבריטניה או באיחוד העמים בתחומי תרבות, אמנות, מדע או שירות ביטחוני.
המסדר נוסד על ידי המלך אדוארד השביעי בשנת 1902 כאות שוה ערך לפור לה מריט של הצבא הפרוסי.
המסדר מוגבל ל-24 חברים מלבד המונרך כאשר חברות במסדר נפוצה הרבה יותר בתחום האזרחי אך גם קיימת בכוחות המזוינים אשר מקבלים אות
שמשולבים בה זוג חרבות. חשיבות האות מגיעה מיד לאחר אביר/ליידי הצלב הגדול של מסדר האמבט.
קבלת האות נחשבת מתנה המונרך וניתנת לפי ראות עיניו.

אות השירות המצוין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אות השירות המצוין
אות השירות המצוין

אות השירות המצוין (באנגלית: Distinguished Service Order) יוסד בשנת 1886 על ידי המלכה ויקטוריה ומוענק בעיקר לקצינים בכירים בצבא הבריטי (רב-סרן ומעלה). האות ניתן למי שמשרת בכוחות המזוינים הבריטים והוא ניתן:

עבור שירות יוצא מהכלל בשירות פעיל אל מול פני האוייב

מסדר האימפריה הבריטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסדר האימפריה הבריטית
האות הצבאית של המסדר

מסדר האימפריה הבריטית (באנגלית: Order of the British Empire) יוסד בשנת 1917 על ידי המלך ג'ורג' החמישי ומורכב מחמישה מעמדות,
אביר הצלב הגדול של המסדר, אביר מפקד של המסדר (שני אלו מעניקים תואר אבירות), מפקד המסדר, קצין המסדר וחבר המסדר.
אות המסדר על דרגותיו השונות ניתנת על ידי המונרך לחברים בסקטור הצבאי והאזרחי על תרומתם לממלכה בנושאים שונים.

עיטורים בריטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה שם שנים קיצור הסבר
עיטורים
Lint Indische Orde van Verdienste Indian Order of Merit.jpg מסדר ההצטיינות ההודי 1837 - 1947 IOM ניתן על מעשה גבורה לחיילי הצבא שהם נתינים מהודו, בשלוש דרגות כאשר הדרגה העליונה הוחלפה בצלב ויקטוריה החל מ-1911.
UK Conspicuous Gallantry Cross ribbon.svg צלב הגבורה הניכרת 1993 - כיום CGC העיטור ניתן על: "פעולה של גבורה ניכרת בשירות פעיל אל מול פני אויב".
Royal Red Cross (UK) ribbon.png הצלב האדום המלכותי 1883 - כיום RRC ניתן לחברים בשירות הסיעוד המלכותי על: "שירות יוצא דופן בתחום הסיעוד".
UK Distinguished Service Cross BAR.svg צלב השירות המצוין 1901 - כיום DSC ניתן על: "גבורה תוך שירות פעיל בים אל מול פני האויב".
Military Cross ribbon.png הצלב הצבאי 1914 - כיום MC ניתן על: "גבורה יוצאת דופן תוך שירות פעיל אל מול פני האויב ביבשה".
United Kingdom Distinguished Flying Cross ribbon.svg צלב התעופה המצוינת 1918 - כיום DFC ניתן לחברי חיל האוויר הבריטי על: "פעולה של עוז, גבורה או מסירות למשימה בזמן טיסה בשירות פעיל אל מול פני האויב"'.
UK AFC ribbon.svg צלב חיל האוויר 1918 - כיום AFC ניתן לחברי חיל האוויר הבריטי על: "פעולה של עוז, גבורה או מסירות למשימה בזמן טיסה שלא בשירות פעיל אל מול פני האויב"'.
OBI 1939-1947 1.jpg מסדר הודו הבריטית 1837 - 1947 OBI העיטור ניתן לחברי הצבא אשר היו נתינים הודים בשתי דרגות לציון שירות איכותי ומשמעותי.
מדליות
UK Distinguished Conduct Medal ribbon.svg מדליית ההתנהגות המצוינת 1854 - 1993 DCM עיטור שהיה מוענק על גבורה לדרגות הנמוכות והיה המקבילה לחיל הפשוט של מסדר התנהגות מצטיינת. הוא הוחלף על ידי צלב הגבורה הניכרת.
CGM UK ribbon.png מדליית הגבורה הניכרת 1874 - 1993 CGM ניתן על: "גבורה בעת שירות פעיל על מול האויב בים או באוויר". הוא היה המקבילה של אות ההתנהגות יוצאת הדופן של הדרגות הנמוכות בחיל האוויר והצי. הוא הוחלף על ידי צלב הגבורה הניכרת.
UK George Medal ribbon.svg מדליית ג'ורג' 1940 - כיום GM הדרגה השנייה של צלב ג'ורג', ניתן על: "פעולה של גבורה ניכרת".
King's African Rifles Distinguished Conduct Medal Ribbon.gif מדליית הכוח המערב אפריקאי המלכותי ניתן לשירות יוצא דופן למי ששירת בחזית המערב אפריקאית.
King's African Rifles Distinguished Conduct Medal Ribbon.gif מדליית רובאי המלך האפריקנים ניתן לשירות יוצא דופן למי ששירת ביחידה.
Indian Distinguished Service Medal Ribbon.gif מדליית השירות המצוין ההודי 1907 - 1947 IDSM הדרגה הבאה אחרי אות מסדר הודו, ניתן לנתיני הודו של הצבא הבריטי לציון שירות איכותי ומשמעותי.
UK Distinguished Service Medal ribbon.svg מדליית השירות המצוין 1914 - 1993 DSM המקבילה של צלב השירות המצוין הניתן לדרגות הנמוכות על גבורה. הוא הוחלף על ידי צלב השירות המצוין שהחל מ-1993 ניתן להעניק לכל הדרגות.
UK Military Medal ribbon.svg המדליה הצבאית 1916 - 1993 MM המקבילה של הצלב הצבאי הניתן לדרגות הנמוכות על גבורה. הוא הוחלף על ידי הצלב הצבאי שהחל מ-1993 ניתן להעניק לכל הדרגות.
Distinguished Flying Medal ribbon.svg מדליית התעופה המצוינת 1918 - 1993 DFM המקבילה של צלב התעופה המצטיין הניתן לדרגות הנמוכות. החל מ-1993, ניתן להעניק את צלב התעופה המצטיין לכל הדרגות.
UK AFM ribbon.svg מדליית חיל האוויר 1918 - 1993 AFM המקבילה של צלב חיל האוויר הניתן לדרגות הנמוכות. החל מ-1993, ניתן להעניק את צלב חיל האוויר לכל הדרגות.
SGM(UK)ribbon.jpg מדליית הגבורה הימית 1854 - כיום SGM ניתן בעיקר לאזרחים בריטים או של איחוד האומות, על גבורה בעת חילוץ בים.
Queen's Gallantry Medal Ribbon.gif מדליית הגבורה של המלכה 1974 - כיום QGM עיטור המחליף את מדליית האימפריה הבריטית, מסדר האימפריה הבריטית ומדליית המשטרה הקולוניאלית בציון גבורה צבאית ותרומה אזרחית בבריטניה ואיחוד האומות.
Order BritEmp rib.png מדליית האימפריה הבריטית 1917 - 1993 BEM עיטור דומה לדרגה נמוכה יותר של מסדר האימפריה הבריטית הניתן לאזרחים וחיילים בבריטניה ואיחוד האומות על ידי המלוכה. הוחלף על ידי מדליית הגבורה של המלכה.
Queen's Volunteer Reserves Medal Ribbon 100px.png מדליית מתנדבי המילואים של המלכה 1999 - כיום QVRM ניתן על גבורה בשירות התנדבות במילואים.
ציונים לשבח
UK MID 1994.svg ציון לשבח - אוזכר בשדרים 1914 - כיום עיטור הנענד על גבי אות המערכה.
Mentioned in Dispatches emblem.png ציון המלך/מלכה על התנהגות גבורתית 1939 - 1994
Mentioned in Dispatches emblem.png ציון המלך/מלכה על שירות משמעותי 1939 - 1994 קיימת גרסה של השירות משמעותי באוויר.
Queen's Commendation for Bravery.png ציון המלכה על גבורה 1994 - כיום
Queen’s Commendation for Bravery in the Air.png ציון המלכה על גבורה באוויר 1994 - כיום
Queen's Commendation for Valuable Service.png ציון המלכה על שירות משמעותי 1993 - כיום קיימת גרסה של השירות משמעותי באוויר.
 • הערה: האותות המובאות כאן מתוארות בעזרת אות העיטור[1] בלבד, לכל אות גם גרסה מלאה של העיטור הנענדת בעיקר באירועים רשמיים.

מדליות מערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליות מערכה ניתנות כמו ברוב צבאות העולם על השתתפות במערכה, מלחמה או קרב.

קבלת המדליה לעיתים מותנת במשך זמן ההשתתפות הפעילה במערכה (מספר ימים) אך לפעמים מספיק ההשתייכות ליחידה מסוימת או לצבא בפרק זמן כלשהו במשך המערכה. קיימות מדליות אשר מסמלות מערכה בעלת מספר קרבות ראויים לציון אשר להם ניתנים אבזמים לתיאור הקרבות השונים, אבזמים אלו מולבשים בבסיס האות מעל הפארה[2] עצמה. בגרסה בו העיטור מתואר על ידי אות העיטור[1] סימול מיוחד לתיאור קרב או תיאור אחר יענד בצורת סיכה קטנה במרכז אות העיטור.

תמונה שנים מערכה תמונה שנים מערכה
המאה ה-18 וה-19
שרוך צהוב 1766 אות מרד מבצר מונגר שרוך צהוב 1784 - 1778 אות שירות דקאן
שרוך צהוב 1790 - 1792 אות שירות מייסור שרוך צהוב 1796 - 1795 אות כיבוש סיילון
Waterloo Medal BAR.svg 1799 אות קרב סרינגפטם שרוך צהוב 1801 אות מצריים 1801
Waterloo Medal BAR.svg 1808 - 1814 מדליית הזהב הצבאית (המלחמות הנפוליאוניות) Waterloo Medal BAR.svg 1808 - 1814 צלב הזהב הצבאי (המלחמות הנפוליאוניות)
Waterloo Medal BAR.svg 1815 מדליית ווטרלו Ghuznee Medal BAR.svg 1839 מדליית עז'נה (המלחמה האנגלו-אפגנית הראשונה)
Jellalabad and others BAR.svg 1839 - 1842 מדליית קנדהאר, עז'נה וקאבול (המלחמה האנגלו-אפגנית הראשונה) Jellalabad and others BAR.svg 1842 מדליית ג'ללבד (המלחמה האנגלו-אפגנית הראשונה)
Jellalabad and others BAR.svg 1842 אות ההגנה על קלעת-אי-גיזי (המלחמה האנגלו-אפגנית הראשונה) China War Medal 1842 BAR.svg 1840 - 1842 מדליית מלחמת סין הראשונה
Jellalabad and others BAR.svg 1842- 1843 מדליית סינד (פקיסטן) Jellalabad and others BAR.svg 1843 כוכב מהראג'פור (הודו)
Jellalabad and others BAR.svg 1843 כוכב גוואליור (הודו) Jellalabad and others BAR.svg 1843 כוכב פוניאר (הודו)
Sutlej Medal BAR.svg 1845 - 1849 ככוב סוטלאג' (המלחמה האנגלו-סיקית הראשונה) Naval General Service Medal 1847 BAR.svg 1793 - 1840 מדליית שירות הצי הכללי (מלווה תמיד באבזם מערכה)
Military General Service Medal 1847 BAR.svg 1793 - 1814 מדליית השירות הצבאי הכללי (מלווה תמיד בסיכות מערכה) Punjab Medal BAR.svg 1848 - 1849 מדליית פונג'ב (הודו)
Army of India Medal BAR.svg 1803 - 1826 מדליית צבא הודו (מלווה תמיד באבזם מערכה) India General Service Medal 1854 BAR.svg 1852 - 1895 מדליית השירות הכללי בהודו (1854) (מלווה תמיד בסיכות מערכה)
South Africa Medal 1854 BAR.svg 1834 - 1835
1846 - 1847
1850 - 1853
מדליית דרום אפריקה (1854) (שלושת מלחמות הקאפיר) Crimea Medal BAR.svg 1854 - 1856 מדליית קרים
Baltic Medal BAR.svg 1854 - 1855 המדליה הבלטית (מלחמת קרים) Indian Mutiny Medal BAR.svg 1857 - 1858 מדליית המרד ההודי
Second China War Medal BAR.svg 1839 - 1842 מדליית מלחמת סין השנייה New Zealand Medal BAR.svg 1845 - 1848 1860 - 1866 מדליית ניו זילנד
Abyssinian War Medal BAR.svg 1868 מדליית המלחמה באביסיניה (אתיופיה) Canada General Service Medal BAR.svg 1866 - 1870 מדליית השירות הכללי בקנדה
Ashantee War Medal BAR.svg 1873 - 1874 מדליית מלחמת אשאנטי (המלחמה האנגלו-אשנטית השלישית) South Africa Medal 1877 BAR.svg 1877 - 1879 מדליית דרום אפריקה (1877) (בין היתר מלחמת הזולו)
Afghanistan Medal BAR.svg 1878 - 1880 מדליית אפגניסטן Jellalabad and others BAR.svg 1880 כוכב קאבול לקנדהאר (המלחמה האנגלו-אפגנית השנייה)
Egypt Medal BAR.svg 1882 - 1889 מדליית מצרים Ashantee War Medal BAR.svg 1887 - 1900 מדליית מזרח ומערב אפריקה
India Medal BAR.svg 1895 - 1902 מדליית הודו (מלווה תמיד באבזם מערכה) Ashanti Star BAR.svg 1896 כוכב אשאנטי
Queens Sudan Medal BAR.svg 1899 מדליית סודאן של המלכה East and Central Africa Medal BAR.svg 1897 - 1899 מדליית מזרח ומרכז אפריקה
Queens South Africa Medal BAR.svg 1899 - 1902 מדליית דרום אפריקה של המלכה (מלחמת הבורים השנייה) Queens South Africa Medal BAR.svg 1899 - 1902 מדליית הים התיכון של המלכה (כוחות מילואים במלחמת הבורים השנייה)
המאה ה-20
Third China War Medal BAR.svg 1900 מדליית מלחמת סין (1900) Ashanti Medal BAR.svg 1901 מדליית אשאנטי
Kings South Africa Medal BAR.svg 1901 - 1902 מדליית דרום אפריקה של המלך (מלחמת הבורים) Africa General Service Medal BAR.svg ‏1962 - 1900 מדליית השירות הכללי באפריקה
Transport Medal BAR.svg ‏1902 - 1899 מדליית התובלה (על תובלת חיילים למזרח או אפריקה) Tibet Medal BAR.svg 1903 - 1904 מדליית טיבט
India General Service Medal 1909 BAR.svg 1908 - 1935 מדליית השירות הכללי בהודו (1909) (מלווה תמיד באבזם) 1914 Star BAR.svg 1914 כוכב 1914 (מלחמת העולם הראשונה)
1914 Star BAR.svg 1914 - 1915 כוכב 1914–1915 (מלחמת העולם הראשונה) British War Medal BAR.svg 1914 - 1918 מדליית המלחמה הבריטית (מלחמת העולם הראשונה)
Victory medal (UK) ribbon.svg 1914 - 1920 מדליית הניצחון Territorial Forces War Medal BAR.svg 1914 - 1918 מדליית המלחמה של הכוח הטריטוריאלי (מלחמת העולם הראשונה)
Mercantile Marine War Medal BAR.svg 1914 - 1918 מדליית המלחמה של הצי הסוחר (מלחמת העולם הראשונה) Naval General Service Medal 1915 BAR.svg 1909 - 1962 מדליית שירות הצי הכללי (1915) (מלווה תמיד באבזם מערכה)
General Service Medal 1918 BAR.svg 1918 - 1962 מדליית השירות הכללי (1918) (מלווה תמיד באבזם מערכה) India General Service Medal 1936 BAR.svg 1936 - 1939 מדליית השירות הכללי בהודו (1936) (מלווה תמיד באבזם מערכה)
39-45 Star BAR.svg 1939 - 1945 כוכב 1939–1945 (מלחמת העולם השנייה) Atlantic Star BAR.svg 1939 - 1945 הכוכב האטלנטי (מלחמת העולם השנייה)
Air Crew Europe BAR.svg 1939 - 1945 כוכב צוות אוויר אירופה (מלחמת העולם השנייה) Africa Star BAR.svg 1940 - 1943 כוכב אפריקה (ניתן גם בסימון מספר הארמייה 1 או 8)
Pacific Star BAR.svg 1941 - 1945 הכוכב הפסיפי (מלחמת העולם השנייה) Burma Star BAR.svg 1941 - 1945 כוכב בורמה (מלחמת העולם השנייה)
Italy Star BAR.svg 1943 - 1945 כוכב איטליה (מלחמת העולם השנייה) France and Germany Star BAR.svg 1945 כוכב צרפת וגרמניה (מלחמת העולם השנייה)
Defence Medal BAR.svg 1943 - 1945 מדליית ההגנה (מלחמת העולם השנייה) War Medal 1939–1945 (UK) ribbon.png 1939 - 1945 מדליית המלחמה 1939–1945 (מלחמת העולם השנייה)
India Service Medal BAR.svg 1939 - 1945 מדליית השירות ההודי (מלחמת העולם השנייה) Canadian Volunteer Service Medal BAR.svg 1939 - 1947 מדליית שירות המתנדבים הקנדים (מלחמת העולם השנייה)
Ribbon - Africa Service Medal.png 1939 - 1945 מדליית שירות האפריקאי (מלחמת העולם השנייה) Australia Service Medal 1939-1945 BAR.svg 1939 - 1945 מדליית השירות האוסטרלי (מלחמת העולם השנייה)
New Zealand War Service Medal 1939-1945 BAR.svg 1939 - 1945 מדליית שירות הניו זילנדי (מלחמת העולם השנייה) Southern Rhodesia Medal for War Service BAR.svg 1939 - 1945 מדליית השירות של דרום רודזיה (מלחמת העולם השנייה)
Newfoundland Volunteer War Service Medal BAR.svg 1939 - 1945 מדליית שירות מתנדבי ניופאונדלנד (מלחמת העולם השנייה) Korea Medal BAR.svg 1950 - 1953 מדליית קוריאה
General Service Medal 1962 BAR.svg 1962 - 2007 מדליית השירות הכללי (1962) South Atlantic Medal BAR.svg 1982 מדליית דרום האטלנטי (מלחמת פוקלנד)
Gulf Medal BAR.svg 1990 - 1991 אות מלחמת המפרץ Accumulated Campaign Service Medal 2011 BAR.svg ‏ 1994 - כיום מדליית שירות המערכה המצטבר
המאה ה-21
2000 אות השירות המבצעי מחליף את מדליית השירות הכללי 1962 OSM for Sierra Leone BAR.svg 2000 - 2002 אות השירות המבצעי סיירה לאון
OSM for Afghanistan BAR.svg 2001 - כיום מדליית השירות המבצעי לאפגניסטן OSM for Congo BAR.svg 2003 מדליית השירות המבצעי לקונגו
Iraq Medal BAR.svg 2003 - כיום מדליית עיראק Iraq Reconstruction Service Medal Ribbon 100px.png 2003 - כיום מדליית הבנייה מחדש של עיראק
 • הערה: האותות מסודרים לפי סדר היווסדות האות ולא בהכרח לפי השנים אותו הוא מייצג

עיטורי יום ההכתרת ויובל הכתרת המונרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיטורים הניתנים בהכתרת מלך או מלכת אנגליה או ביום השנה שנקרא יובל או ג'ובילי (באנגלית Jubilee) ה-25 (יובל כסף), 50 (יובל זהב) או 60 (יובל יהלום).
העיטורים ניתנים במהלך חגיגות האירוע לאנשי הכוחות המזוינים של בריטניה או לאזרחים על תרומתם ושירותם למדינה. קיימים עשרה עיטורים כאלו לאורך ההיסטוריה:

תמונה שנה אירוע תמונה שנה אירוע
Queen Victoria Golden Jubilee Medal ribbon.png 1889 יובל הזהב של המלכה ויקטוריה Queen Victoria Diamond Jubilee Medal (military) ribbon.PNG 1897 יובל היהלום של המלכה ויקטוריה
King Edward VII Coronation Medal (Military) ribbon.png ‏1902 ההכתרה של המלך אדוארד השביעי King George V Coronation Medal ribbon.png 1911 ההכתרה של המלך ג'ורג' החמישי (האות הצבאית/אזרחית)
King George V Coronation Medal (Police) ribbon.png 1911 ההכתרה של המלך ג'ורג' החמישי (אות המשטרה) GeorgeVSilverJubileum-ribbon.png 1935 יובל הכסף של המלך ג'ורג' החמישי
GeorgeVICoronationRibbon.png 1937 ההכתרה של המלך ג'ורג' השישי ElizabethIICoronationRibbon.png 1953 ההכתרה של המלכה אליזבת השנייה
Queen Elizabeth II Silver Jubilee Medal ribbon.png 1977 יובל הכסף של המלכה אליזבת השנייה Queen Elizabeth II Golden Jubilee Medal ribbon.png 2002 יובל הזהב של המלכה אליזבת השנייה
QEII Diamond Jubilee Medal ribbon.svg 2012 יובל היהלום של המלכה אליזבת השנייה

עיטורי יעילות ואורך שירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיטורי יעילות, התנהגות טובה ואורך שירות נועדו להוקיר את שירותו של חיל, קצין, מתנדב או חיל מילואים לפי הזרועות השונים בצבא.
פרק הזמן שנחשב שירות ארוך עליו יוענק לחייל עיטור, משתנה בהתאם לתפקיד החייל, דרגתו והזרוע או חיל בו הוא משרת. בדרך כלל נע בסביבות 20 עד 25 שנה, בפרקי זמן ארוכים יותר ניתן לחייל אבזם המציין את אורך שירותו. העיטורים משתנים בהתאם לשיוך. כך עיטור אורך שירות בצבא שונה מעיטור אורך שירות בחיל הים וקיימת מערכת עיטורים שונה לשירות מילואים ומילואים התנדבותי. בשנת 1999 אוחדו רוב עיטורי אורך ויעילות השירות של כוחות המילואים לכדי עיטור אחד, מדליית שירות התנדבות למילואים.
הטבלה מציגה את עיקרי העיטורים בלבד ורוב העיטורים המוצגים כאן מייצגים עוד מספר עיטורים של זרועות אחרים.

תמונה שנים תיאור תמונה שנים תיאור
Meritorious Service Medal (UK).png 1845 - כיום אות שירות ראוי לשבח (ניתן בגרסאות שונות לזרועות השונות) Accumulated Campaign Service Medal BAR.svg 1969 - כיום אות השירות המערכתי המצטבר
Long Service and Good Conduct Medal (UK) ribbon.PNG 1830 - כיום אות שירות ארוך והתנהגיות טובה (בין 21 ל-24 שנים, מעבר לכך ניתן להוסיף אבזם על אורך שירות. קיימת גרסה כחולה לחיל הים) Volunteer Decoration (UK) ribbon.png אות המתנדב (ניתן בגרסאות שונות, בדרך כלל על שירות של מעבר ל-20 שנה למתנדבים, חיילי מילואים או מתנדבי קולוניאות)
MedRibb.jpg 1908 - 1999 אות המילואים (על שירות ארוך, קיים בגרסאות שונות) Territorial Decoration (UK) ribbon.PNG 1930 - 1999 אות יעילות השירות (מילואים, קיים בגרסאות שונות)
Territorial Efficiency Medal.PNG 1930 - 1999 מדליית יעילות (מילואים, קיים בגרסאות שונות) The Special Reserve Long Service and Good Conduct Medal.PNG האות המיוחדת של שירות ארוך ויעיל במילואים
Royal Naval Reserve Long Service and Good Conduct Medal.PNG מדליית שירות מילואים/התנדבות ארוך והתנהגות טובה בחיל הים המלכותי Air Efficiency Award ribbon.png 1942 - 1999 אות יעילות השירות באוויר (ניתן על 10 שנות מילואים בחיל האוויר המלכותי)
Volunteer Reserves Service Medal.png 1999 - כיום מדליית שירות התנדבות למילואים 1953 - כיום מדליית המלכה (נקרא גם 'הקליעה הטובה בצבא', ניתן על קליעה יוצאת דופן)

אותות עצמאות לאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עצמאות הודו

אותות המציינים את עצמאותה של מדינה מהממלכה המאוחדת. חלק מהאותות הם גם אותות מערכה שכן הם מציינים מערכה מצד הכוחות הבריטים על עצמאות המדינה.
האותות אשר ניתנו הם: אות רודזיה (1979-1980, על השתתפות במאבק העצמאות), אות ההנצחה של איחוד דרום אפריקה (1910), אות עצמאות הודו (1947), אות פקיסטן, אות החניכה של הכוחות המזוינים של סיילון (1949-1951), אות עצמאות סיירה לאון (1961), אות עצמאות ג'מיקה, אות עצמאות ניגריה (1960), אות עצמאות אוגנדה (1962), אות עצמאות מלאווי (1964), אות עצמאות פיג'י (1970), אות עצמאות פפואה גינאה החדשה (1975), אות עצמאות איי שלמה (1978).

אותות בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אות UNFICYP.
אות UNOMIG.
אות UNAMET.
נאט"ו קוסובו.
תצפית הקהילה האירופית.

אותות הניתנים ליחידות או פרטים בכוחות המזוינים הבריטים עבור מערכה אך ניתנים על ידי צד שלישי כלומר מדינה בעלת ברית אשר מעניקה את האות, או כוח בינלאומי (או"ם או נאט"ו) המעניק את האות ללוחמים תחת חסותו. לא כל האותות והעיטורים הניתנים לחיילי הכוחות הבריטים מאושרים לענידה, ישנם אותות אשר מאושרים לענידה רק באירועים מסוימים.
האותות המובאים כאן הם האותות הניתנים לענידה בידי חברי הכוחות המזוינים הבריטים.

אותות האו"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אות משימת קוריאה (מלחמת קוריאה 1950 - 1955), אות משימת ONUC (קונגו 1960 - 1964), אות משימת UNFICYP (קפריסין 1964 - כיום), אות משימת UNTAG (נמיביה 1989 - 1990), אות השירות המיוחד באו"ם (UNOCHA פקיסטן 1989 - 1990, הרכבת האווירית לסרייבו 1992 - 1996, UNSCOM עיראק 1991 - כיום), אות משימת UNIKOM (גבול עיראק כווית 1991 - 2003), אות משימת MINURSO (מרוקו 1991 - כיום), אות משימת UNAMIC (קמבודיה 1991 - 1992), אות משימת UNPROFOR (יוגוסלביה לשעבר 1992 - 1995), אות משימת UNTAC (קמבודיה 1992 - 1993), אות משימת UNOMIG (גאורגיה 1993 - כיום), אות משימת UNAMIR (רואנדה 1993 - 1996), אות משימת UNAVEM 3 (אנגולה 1995 - 1997), אות משימת UNTAES (קרואטיה 1996 - 1998), אות משימת UNOMSIL (סיירה לאון 1998 - 1999), אות משימת UNAMET (טימור המזרחית 1999), אות משימת UNMIK (קוסבו 1999 - כיום), אות משימת UNAMSIL (סיירה לאון 1999 - כיום), אות משימת UNTAET (טימור המזרחית 1999 - כיום), אות משימת MONUC (קונגו 1999 - כיום), אות משימת UNMEE (אתיופיה ואריתריאה 2000 - כיום).

אותות נאט"ו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אות נאט"ו רפובליקת יוגסלביה לשעבר (1992 - 2002), אות נאט"ו קוסובו (1998 - 2002), אות נאט"ו מקדוניה (2001 - 2002), אות נאט"ו שלא סעיף 5 הבלקן[3] (הבלקן 2003 - 2004, קוסובו 2003 - כיום, מקדוניה 2003).

אותות בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אות התצפית של הקהילה האירופית (יוגוסלביה לשעבר 1991 - 1992), אות איחוד מערב אירופה על שירות במשימה (יוגוסלביה לשעבר 1992 - 1996), אות שירות מדיניות הביטחון וההגנה האירופאי (מלחמת אפגניסטן 2004 - כיום).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 מלבן שהוא סימון מוקטן של צבעי העיטור.
 2. ^ חלקו העיקרי של העיטור בצורתו המלאה, הפארה היינו מדליון מתכת המעוטר באיור או תכתיב מסוים ותלוי מסרט העיטור.
 3. ^ קיימים שני אותות נפרדים: אות נאט"ו שלא סעיף 5 (אפגניסטן, עיראק, הבלקן ופקיסטן), ואות סעיף 5 אשר ניתנת על שני מבצעי נאט"ו שנחשבים מבצעי סעיף 5. בצבא הבריטי ניתן לענוד מבין אותות אלו רק את האות שלא סעיף 5 ורק על שירות בבלקן. האות ניתנת יחד עם אבזם המערכה המתאים.