מסדר הדרדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המסדר העתיק ביותר והנאצל ביותר של הדרדר
The Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle
מוטו: איש אינו מתגרה בי מבלי להיענש
(לטינית: Nemo me impune lacessit)
פרטים
מדינה סקוטלנדסקוטלנד סקוטלנד
סוג מסדר אבירות
מפקד המסדר צ'ארלס השלישי, מלך הממלכה המאוחדת
סטטוס מסדר פעיל
פטרון אנדרו הקדוש
נוסד 1687
הענקות
מספר החברים 16 עמיתים מלאים
היררכיה
עיטור גבוה יותר מסדר הבירית
עיטור נמוך יותר מסדר פטריק הקדוש

המסדר העתיק ביותר והנאצל ביותר של הדרדראנגלית: The Most Ancient and Most Noble Order of the Thistle) הוא מסדר אבירות בריטי השייך לסקוטלנד. בעוד תאריך הקמתו המקורי של המסדר אינו ידוע, ג'יימס השביעי מלך סקוטלנד ייסד את המסדר בגלגולו המודרני בשנת 1687. המסדר כולל את הריבון ו-16 אבירים וגבירות. בנוסף להם חברים במסדר אבירים נוספים, שלא מן המניין - חברי משפחת המלוכה הבריטית ובני מלוכה זרים. הריבון ממנה את חברי המסדר, ובניגוד למסדרים אחרים, הוא עושה זאת ללא עצת הממשלה. שישה-עשר החברים מחויבים להיות ממוצא סקוטי, אך האבירים שלא מן המניין יכולים להיות מכל מוצא שהוא.

סמלו העיקרי של המסדר, כפי שמצביע שמו, הוא הדרדר, הפרח הלאומי של סקוטלנד. סיסמת המסדר היא Nemo me impune lacessit (בלטינית - "איש אינו מתגרה בי מבלי להיענש"). סיסמה זו מופיעה גם על סמל הממלכה המאוחדת בסקוטלנד ועל מטבעות לירה שטרלינג אחדים. הקדוש הפטרון של המסדר הוא אנדרו הקדוש, הקדוש הפטרון של סקוטלנד.

רוב מסדרי הממלכה המאוחדת כוללים את כלל הממלכה, אך שלושת המסדרים הנעלים ביותר שייכים כל אחד לאומה אחת. מסדר הדרדר, השייך לסקוטלנד, הוא השני בחשיבותו מבין השלושה. מקבילו האנגלי, מסדר הבירית, הוא מסדר האבירות העתיק ביותר בבריטניה, ותחילתו כבר במאה ה-14. המסדר השלישי הוא מסדר פטריק הקדוש האירי, אשר הוקם ב-1783. אולם מאז עצמאותה של אירלנד המסדר אינו פעיל, והאביר האחרון שלו נפטר בשנת 1974.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא הממלכה המאוחדת ובנושא סקוטלנד. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.