המוזיאון המלכותי של אונטריו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מראה בניין מוזיאון ה-ROM בשעות הערב
בניין המוזיאון בשעות היום
פרוטומה מגרניט כנראה של המלכה קלאופטרה, מאוסף המוזיאון

המוזיאון המלכותי של אונטריו (באנגלית: Royal Ontario Museum מכונה בקיצור ROM) הינו מוזיאון בעל שם עולמי אשר ממוקם בטורונטו אשר במדינת אונטריו שבקנדה. זהו המוזיאון הגדול ביותר בקנדה והחמישי בגודלו בצפון אמריקה. המוזיאון נוסד על ידי הפרובינציה של אונטריו ב-15 באפריל 1912, היום בו טיטאניק טבעה, ונפתח ב-19 במרץ 1914. הוא נמצא ליד Queen's Park ואוניברסיטת טורונטו. האגף החדש במוזיאון נחנך ביוני 2007.

האוסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוזיאון משלב בין מוצגים של תרבות האדם לבין מוצגים מעולם הטבע. האוסף מכיל כשישה מיליון פריטים. במוזיאון 4 עמודי טוטם משנת 1880 אשר הגבוה מביניהם הוא בגובה של כ-25 מטר.

קומה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק נכבד מקומה זו מוקדש לתרבות מזרח-אסיה וכולל מבחר רחב של חפצים ארכאולוגים ויצירות אמנות מהמזרח הרחוק, ובייחוד, מסין. בקומה זו גם אולם המוקדש לתולדותיה של קנדה וכולל פריטים היסטוריים מימי ראשיתה וכן מבחר של ציורים מאזורים שונים במדינה.

קומה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוקדשת למדעי הטבע. כוללת אוסף נרחב של שרידי דינוזאורים ביניהם כמה מהדינוזוארים הגדולים ביותר בעולם, פוחלצים של חיות ושל ציפורים, מערת עטלפים, אולם למינרלים ומחצבים שונים.

קומה שלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוקדשת לתרבויות העולם. מכילה מומיות חנוטות ממצרים העתיקה ופסלים מתקופת יוון הקלאסית, אולמות לתקופות שונות בתולדות אירופה, תרבויות דרום-אסיה והמזרח-התיכון ועוד.

תולדות בניין המוזיאון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין המוזיאון ממוקם בפינת רחוב בלור ו-Avenue Road. המקום נבחר בגלל קרבתו לאוניברסיטת טורונטו, אף שבזמן הקמת המוזיאון היה מרוחק ממרכז העיר. האוניברסיטה והמוזיאון ממשיכים לשמור על יחסים קרובים ביניהם, ולעתים קרובות משתפים זה את זה בסיוע במומחים ובמקורות.

הבניה החלה כאמור בשנת 1912. החלק הראשון שנבנה, היה האגף המערבי, אשר משמש כיום לאחסון וכמרחב משרדי. חלק זה הורחב מאוד בשנות ה-30 על ידי הממשלה כחלק מניסיונותיה ליצור מקומות עבודה בעקבות המשבר הגדול. בשנת 1964 נוסף הפלנטריום לחלק הדרומי ובשנת 1975 נוסף אטריום רב-מפלסי, אשר הכפיל את הנפח האפקטיבי של הקומה. הפלנטריום נסגר בשנת 1995 ואז נפתח מחדש באופן זמני בשנת 1998 כ Children's Own Museum אך נסגר שוב לאחר מספר שנים.

המוזיאון עבר שיפוצים נרחבים שכללו תוספת אגף חדש בשם "הקריסטל", בתכנונו של האדריכל דניאל ליבסקינד, שנפתח ביוני 2007. שיפוצים אלו החליפו התוספות של שנת 1975 במבנה דמוי גביש ענק בסגנון פוסט-מודרניסטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]