המועצה המחוקקת של הונג קונג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המועצה המחוקקת של הונג קונגאנגלית: Legislative Council of Hong Kong; בסינית מסורתית: 立法會 ; בסינית מפושטת: 立法会; שמה בסינית קודם לשנת 1997: 立法局) היא בית המחוקקים של הונג קונג, בהתאם לחוק יסוד הונג קונג אשר נכנס לתוקפו ב-1 ביולי 1997.

במועצה 60 חברים, מהם 30 הנבחרים במחוזות בחירה גאוגרפיים ו-30 הנבחרים על ידי מחוזות בחירה פונקציונליים שונים (אנ').

המועצה מחוקקת את חוקי הונג קונג, דנה בנושאים שעל סדר היום הציבורי, בוחנת ומאשרת את תקציב האזור המיוחד של הונג קונג, ומייעצת בשאלת מינוי והדחת שופטי בית המשפט העליון של הונג קונג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה המחוקקת של הונג קונג הוקמה בשנת 1843 בהוראת המלכה ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת. סמכויות המועצה נקבעו במכתב ההרשאה ובהנחיות המלכותיות אשר היוו את חוקת הונג קונג וקבעו את שיטת הממשל במושבה.

בעת הקמתה היו במועצה ארבעה חברים אשר נבחרו על ידי מושל הונג קונג. הבחירות הישירות הראשונות למועצה נערכו בשנת 1991, עת נבחרו חלק מהחברים, וכל חברי המועצה נבחרו בשנת 1995. הייתה זו הפעם הראשונה והאחרונה שכל חברי המועצה נבחרו על ידי תושבי הונג קונג.

בשנת 1996, כהכנה לקראת העברת השליטה בהונג קונג מהממלכה המאוחדת לרפובליקה העממית של סין הוקמה מועצה מחוקקת זמנית (Provisional Legislative Council), אשר פעלה בין ינואר 1997 ועד יוני 1998. מועצה זו ישבה בשנג'ן.

בשנת 1998, לאחר העברת השליטה, התכנסה המועצה לראשונה בהתאם לחוק יסוד הונג קונג. סעיף 68 לחוק היסוד של הונג קונג קובע כי המטרה הסופית היא בחירת כל חברי המועצה המחוקקת באמצעות בחירות הממשות זכות בחירה אוניברסלית. סעיף זה וסעיף דומה העוסק בבחירת ראש הרשות המבצעת של הונג קונג הפכו את זכות הבחירה למועצה ולראש הרשות המבצעת לנושא דומיננטי בפוליטיקה של הונג קונג. בפועל, ראש הרשות המבצעת ומחצית מחברי המועצה לא נבחרו על ידי הציבור הרחב אלא במחוזות בחירה פונקציונליים (כל מחוז הוא קבוצת אינטרס מקצועית או מיוחדת המעורבת בתהליך הבחירות).

במועצה היו 60 חברים שנבחרו לתקופה של ארבע שנים (בכהונה הראשונה של המועצה המחוקקת נבחרו חבריה לתקופה של שנתיים - משנת 1998 ועד שנת 2000).

בבחירות בשנת 2000 נבחרו 24 חברים באזורי הבחירה, 6 נבחרו מתוך חבר אלקטורים של 800 אלקטורים, והיתרה על ידי גופים פונקציונליים.

בחירות נערכו בשנת 2004 ובשנת 2008. בבחירות אלה, בהתאם לחוק, נבחרו 30 חברים ישירות באזורי הבחירה ו-30 על ידי גופים פונקציונליים.

בשנת 2010, אושרה הצעת הרפורמה החוקתית של הממשלה אשר הפכה למהלך החוקתי הראשון והיחיד שהועבר על ידי המועצה המחוקקת מאז הגדרת הונג קונג כאזור מנהלי מיוחד. הרכב המועצה המחוקקת הוגדל מ-60 ל-70 מושבים; נוספו חמישה מושבים באזורי הבחירה הגאוגרפיים הנבחרים ישירות וחמישה מושבים חדשים של מועצת המחוז (שני) פונקציונליים.

התיקון לשנת 2019 של הצעת חוק ההסגרה גרם לשינוי פוליטי היסטורי, כאשר הפגנות אינטנסיביות פרצו ברחבי העיר במחצית השנייה של השנה, כולל ההסתערות על מתחם המועצה המחוקקת ביום השנה ה-22 למסירת הונג קונג ב-1 ביולי. ביולי 2020, לאור ניסיונם של הפרו-דמוקרטים לתפוס את רוב המועצה המחוקקת בעיצומה של ממשלת קארי לאם הבלתי פופולרית ברובה, הממשלה דחתה את הבחירות הכלליות, תוך ציון התפרצות נגיף הקורונה החדש. בניגוד לתקופת ארבע השנים הקבועות בחוק היסוד, הוחלט באוגוסט כי המועצה המחוקקת הנוכחית תמשיך בתפקידיה למשך שנה אחת לפחות; עם זאת, כהונת תישאר ארבע שנים.  בהחלטה מנובמבר, הודחו מחוקקים באשמת תמיכה בעצמאות הונג קונג, שיתוף פעולה עם כוחות זרים או איום על הביטחון הלאומי. לאחר ההדחה, 15 המחוקקים הפרו-דמוקרטיים הנותרים הודיעו על התפטרותם במחאה, והותירו את בית המחוקקים כמעט ללא התנגדות.

במרץ 2021, הקונגרס הלאומי העממי העביר החלטה שאישרה שינוי של שיטת הבחירות של הונג קונג, כולל זו של המועצה המחוקקת. הרפורמה תאפשר לוועדה חדשה לבדיקת זכאות מועמדים, המורכבת כולה מפקידים ראשיים מממשלת הונג קונג, לבדוק מועמדים למועצה המחוקקת ותגדיל את מספר המושבים הכולל שלה מ-70 ל-90. עם זאת, המושבים שנבחרו ישירות צומצמו מ-35 ל-20, הוסרו גם חמשת המושבים של המועצה המחוזית (השנייה) שנבחרו ישירות, בעוד ש-40 מושבים נוספים ייבחרו על ידי ועדה חדשה אשר נחשבה כתומכת בבייג'ינג ו-30 מושבים ייבחרו במחוזות בחירה פונקציונליים (כל מחוז הוא קבוצת אינטרס מקצועית או מיוחדת המעורבת בתהליך הבחירות).

מבנה המועצה המחוקקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין המועצה המחוקקת של הונג קונג.

מאז שנת 1985 שכנה המועצה המחוקקת בבית המשפט העליון הישן של הונג קונג, הממוקם באזור סנטרל שבאי הונג קונג. מבנה זה נבנה כהעתק לבניין האולד ביילי שבסיטי של לונדון.

בשל מחסור במקום במבנה, הוחלט בשנת 2008 על הקמת מתחם חדש עבור המועצה המחוקקת. מתחם זה נחנך ב-1 באוגוסט 2011.

סמכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמכויות המועצה המחוקקת הן לחוקק, לתקן או לבטל חוקים, וכן לבחון ולאשר את התקציב של האזור המיוחד של הונג קונג. כמו כן תפקיד המועצה לבקר את פעילות ממשלת הונג קונג והוצאותיה. למועצה סמכות לאשר או למנות את שופטי בית המשפט העליון של הונג קונג (סעיף 73 לחוק), וכן סמכות להדיח את העומד בראש הרשות המבצעת של הונג קונג או הפר את החוק בצורה חמורה.

הרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

במועצה 90 חברים הנבחרים לתקופה של ארבע שנים (בכהונה הראשונה של המועצה המחוקקת נבחרו חבריה לתקופה של שנתיים - משנת 1998 ועד שנת 2000).

בהתאם לחוק, נבחרו 20 חברים ישירות באזורי הבחירה, 40 על ידי ועדת בחירות (ועדת הבחירות בוחרת גם את ראש הרשות המבצעת של הונג קונג) ו-30 על ידי גופים פונקציונליים.

מחנות פוליטיים במועצה מאז שנת 1985
  Conservative camp (later merged into Pro-Beijing camp)
  Unaffiliated members
  Ex-officio members

נשיא המועצה המחוקקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 18431993 שימש מושל הונג קונג בתפקיד נשיא המועצה המחוקקת של הונג קונג. עד שנת 1917, בהתאם לכתב ההרשאה שנתנה המלכה ויקטוריה, המושל היה צריך להיוועץ במועצה, אך היה רשאי להחליט בניגוד לעמדתה. בשנת 1917, בהתאם למכתב ההרשאה שהוציא המלך ג'ורג' החמישי, היה על המושל לפעול בעצת ובהסכמת המועצה.

בהתאם לחוק היסוד (סעיף 72) לנשיא המועצה המחוקקת סמכות לשבת בראש הישיבות, לקבוע את סדר היום, לקבוע את סדר הדיון בחוקים, ולתת עדיפות לחוקים ממשלתיים, וכן לקבוע ישיבות מועצה מחוץ למניין.

מאז שנת 1997 הנשיא נבחר מבין חברי המועצה, ועליו להיות בן 40 לפחות, ולהיות בעל אזרחות סינית, תושב קבע של הונג קונג, וללא אזרחות זרה. כמו כן עליו להתגורר במשך תקופה רצופה של 20 שנים בהונג קונג (סעיף 72 לחוק היסוד).

דרישות להיבחר כחבר מועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתאם לסעיף 67 לחוק היסוד, על מנת להיות חבר על המועמד להתגורר דרך קבע בהונג קונג. מועמד אינו חייב להיות אזרח סין. החוק קובע כי לא יותר מ-20% מחברי המועצה יהיו תושבים שאינם אזרחים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]