המועצה הנורדית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Nordic Council large.png

שפות עבודה: דנית
נורבגית
שבדית
מושב קופנהגן
מזכירה ראשית פרידה נוקן
תאריך ייסוד 1952 (1971
2 - מועצת השרים הנורדית
המדינות החברות בארגון

המועצה הנורדית ומועצת השרים הנורדית הן ארגונים בינלאומיים שמטרתן - שיתוף פעולה בין המדינות הנורדיות. המועצה הנורדית הוקמה בתום מלחמת העולם השנייה, וצעדיה הראשונים היו להקים בשנת 1952 שוק עבודה משותף המאפשר תנועה חופשית של עובדים בין המדינות החברות, בלא צורך בדרכונים.

חברות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניהול הארגון וסמכויותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרדי המועצה ממוקמים בקופנהגן שבדנמרק. לארגון נציגויות בכל המדינות החברות. לארגון אין כוח משלו. המדינות החברות וממשלותיהן צריכות ליישם את החלטות המועצה באמצעות חקיקה מקומית בכל אחת מבתי המחוקקים של חבריה.

מאחר שדנמרק, נורבגיה ואיסלנד הן חברות נאט"ו, שבדיה היא מדינה נייטרלית ופינלנד הייתה חברה בהסכמי שיתוף פעולה עם ברית המועצות, לא היה שיתוף פעולה צבאי בין חברות המועצה.

שפות העבודה של המועצה הן שבדית, נורבגית ודנית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה הנורדית הייתה במקורה ארגון שיתוף פעולה בין-פרלמנטרי. בשנת 1971 הוקמה מועצת השרים הנורדית שמטרתה שיתוף פעולה בין-ממשלתי.

בשנות ה-60 של המאה ה-20 נעשה ניסיון להרחיב את סמכויות המועצה ולהקים ארגון הדומה לקהילה הכלכלית האירופית. נערך משא ומתן לצורך חתימה על אמנה במטרה להקים ארגון זה שהיה אמור להיקרא "נורדק". הניסיון נכשל בשל סירובה של פינלנד לאשרר את ההסכם בגלל יחסיה המיוחדים עם ברית המועצות. בהיעדרה של הסכמת פינלנד פנו נורבגיה ושבדיה וביקשו להצטרף לקהילה הכלכלית האירופית. דנמרק הצטרפה ב-1973. שבדיה ופינלנד הצטרפו לבסוף לאיחוד האירופי בשנת 1995.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]