המועצה לביטחון לאומי של הממלכה המאוחדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המועצה לביטחון לאומי של הממלכה המאוחדת
National Security Council
Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg
מידע כללי
תחום שיפוט הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
סוכנות אם קבינט ממשלת בריטניה
הקמה 12 במאי 2010
מנהל/ת דייוויד לידינגטון שר משרד הקבינט
היועץ לביטחון לאומי, מארק סדוויל
יו"ר ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי
מטה מרכזי רחוב דאונינג
האתר הרשמי

המועצה לביטחון לאומי של בריטניהאנגלית: National Security Council) הידועה בשמה NCS, היא גוף בקבינט ממשלת בריטניה המופקדת על פיקוח כל הנושאים הקשורים לביטחון הלאומי, תיאום מודיעיני ואסטרטגיה ביטחונית. תפקידיה של המועצה לביטחון לאומי הם לדון בעניינים הנוגעים לביטחון הלאומי, מדיניות החוץ, ביטחון לאומי, יחסים בינלאומיים ופיתוח בינלאומי, חוסן, אנרגיה ואבטחת משאבים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה הוקמה ב-12 במאי 2010 על ידי ראש הממשלה דייוויד קמרון. בדברי ההסבר של הממשל נאמר כי המועצה תתאם את התגובות לאיומים הניצבים בפני בריטניה ותשלב ברמה הגבוהה ביותר את עבודתם של גורמים ממשלתיים רלוונטיים בתחום הביטחון הלאומי, וכי היועץ לביטחון לאומי של בריטניה יכהן כמזכיר המועצה.[1]

ב-1 באפריל 2015 המועצה השיקה קרן יציבות וביטחון, המשמש כמאגר כספים של סכום הכולל מעל 1 מיליארד ליש"ט בשנה, עבור התמודדות עם סכסוכים וחוסר יציבות בחו"ל.

חברים במועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרה משרד
תרזה מיי ראשת הממשלה (יו"ר)
דייוויד לידינגטון שר משרד הקבינט (סגן יו"ר)
פיליפ האמונד שר האוצר
בוריס ג'ונסון שר החוץ
לא מאויש מזכירת הפנים
גרג קלארק מזכיר המדינה לעסקים, אנרגיה ואסטרטגיה תעשייתית
גווין ויליאמסון מזכיר ההגנה
פני מורדוט המזכירה לענייני פיתוח בינלאומי
ג'רמי רייט היועץ המשפטי לממשלה

מזכירות המל"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיולי 2010 היו שני יועצים לביטחון לאומי (DNSA): ג'וליאן מילר למדיניות החוץ והביטחון, ואוליבר רובינס למודיעין, אבטחה וחוסן. במרץ 2013, יו פאוול - בעבר מנהל המזכירות לביטחון לאומי - הועלה למשרה חדשה של היועץ לביטחון לאומי. נכון ל -6 בנובמבר 2014, שלושת ה- DNSAs היו: יו פאוול כמו DNSA (מדיניות החוץ), ג'וליאן מילר כמו DNSA (הגנה, אסטרטגיה גרעינית) ופאדי מקגין כמו DNSA (מודיעין, אבטחה וחוסן). ב-10 בפברואר 2015, יאן סונדרס, לשעבר מנהל המזכירות לביטחון לאומי ולמדיניות של אפגניסטן ופקיסטן, מונה למשרת היועץ בפועל לביטחון לאומי (סכסוכים, יציבות ומדיניות חוץ).

ביום 16 ביוני 2016, משרד הקבינט פרסמה נתוני צוות, נכון ליום 31 במרץ 2016, רשימה של שני סגן יועצים לביטחון לאומי: פאדי מקגינס (האחראי על המודיעין, הביטחון והחוסן) וגווין ג'נקינס (האחראי על הסכסוך, היציבות והביטחון). נראה כי ג'נקינס כבר בתפקיד מאז לפחות 2015. לפני שהיה סגן היועץ לביטחון לאומי, ג'נקינס שימש כעוזרו הצבאי של ראש הממשלה דייוויד קמרון.

באפריל 2017, הוכרז כי דיפלומט, ד"ר כריסטיאן טרנר CMG, החליף את ג'נקינס כסגן היועץ לביטחון לאומי השני, עם תיק של "מדיניות חוץ וביטחון".

נכון לתחילת דצמבר 2014, מזכירות הביטחון הלאומי מאויש על ידי 180 פקידים וכולל חמש חטיבות: מדיניות החוץ והביטחון; המזכירות האזרחית; אבטחה ומודיעין; משרד האבטחה הקיברנטית ואבטחת מידע, ו- UK בריטניה צוות התגובה חירום (CERT בריטניה).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]