קבינט ממשלת בריטניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל הממלכה המאוחדת
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של הממלכה המאוחדת

הקבינטאנגלית: Cabinet) של ממשלת הממלכה המאוחדת הוא גוף רשמי בו חברים השרים הבכירים בממשלה. חברי הקבינט נבחרים על ידי ראש ממשלת בריטניה. השרים החברים בקבינט נושאים בתואר "מזכירי המדינה". חברי הקבינט חייבים להיות חברי אחד מבתי הפרלמנט הבריטי. הקבינט מהווה את גוף קבלת ההחלטות המרכזי של הרשות המבצעת בבריטניה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר היווה הקבינט ועדה (committee) במועצת המלך (Privy Council) ובאופן רשמי זהו מעמדו גם כיום. בימי הביניים ולאחריהן עמדו המלך או המלכה בראש ה"קבינט" - ועדה ששימשה את המלך בקבלת החלטות. החברים בקבינט היו אנשים ש"סרו למרות המלך". הקבינט המסורתי של אנגליה כלל למעשה שלוש מועצות:

הקבינט, כמשמעותו כיום, הוקם לראשונה על ידי דייוויד לויד ג'ורג' בהיותו ראש ממשלת בריטניה בין השנים 19161922. לויד ג'ורג' מיסד את ישיבות הקבינט עם הקמת משרד הקבינט ("Cabinet Office") וקבע כי ינוהל פרטיכל (Minutes) לישיבות הקבינט. הצורך במוסד זה נוצר בשל הצורך בתיאום בין משרדי הממשלה השונים במהלך מלחמת העולם הראשונה - וכן בשל הצורך ליישום החלטות שרי הממשלה במהירות וביעילות על ידי אגפי הממשלה השונים.

עם תום המלחמה ולאור המשברים שלאחריה: השביתה הכללית של שנת 1926, השפל הכלכלי הגדול בשנים 1932-1929, מלחמת האזרחים בספרד בשנת 1936 והצורך להתמודד מול עלייתו לשלטון של אדולף היטלר בגרמניה הנאצית וכישלונו של חבר הלאומים) המשיך הקבינט להיות הגוף המרכזי המקבל את ההחלטות המדיניות וכן הגוף המתאם בין משרדי הממשלה, ומעמדו נתקבע במשפט החוקתי הבריטי.

הרכב הקבינט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש ממשלת בריטניה מייעץ למלך או למלכה במינוי חברי הקבינט, ובפועל ראש הממשלה הוא הקובע מי יהיו חברי הקבינט (ואף שנדרש אישור רשמי של המלך או המלכה למינוי - מעולם לא סירבו המלך או המלכה לבקשת ראש הממשלה).

בחוק משכורות השרים ונושאי משרה אחרים 1975 נקבע כי מספר חברי הקבינט המקבלים שכר לא יעלה על 22 חברים, אולם אירעו מקרים בהם מונו חברי קבינט שלא בשכר, ולכן מספר חברי הקבינט נע בין 21 ל-24 חברים.

אף שראש ממשלת בריטניה נחשב "ראשון בין שווים" (primus inter pares) בפועל עומד ראש הממשלה בראש הקבינט מאחר שביכולתו להמליץ להדיח ולמנות חברים לקבינט, וקובע את סדר היום בו דן הקבינט.

בעבר נפגש הקבינט פעמיים בשבוע אולם טוני בלייר הוריד את מספר הישיבות לישיבה שבועית אחת.

באופן רשמי, מהווים חברי הקבינט חברים של מועצת המלך (Privy Council) ולכן הם זוכים לתואר "The Right Honourable" (תואר הזהה לתוארם של חברי בית הלורדים ולכן נוהגים חברי הקבינט לרשום את האותיות "PC" על מנת לציין את היותם חברי מועצת המלך).

על פי הנוהג המקובל, כמעט כל חברי הקבינט הם חברי הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי, ורק שני חברים: הלורד צ'נסלור והלורד יושב הראש היו חברי בית הלורדים (הבית העליון של הפרלמנט הבריטי). אולם אירעו מקרים בהם מונו לורדים לתפקידי קבינט.

פגישות הקבינט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבינט מתכנס מדי שבוע, על מנת לדון בסדר יומה של הממשלה הבריטית. מאז כניסתו של גורדון בראון לתפקיד ראש הממשלה, הקבינט מתכנס בימי שישי. אורך הישיבות השבועיות משתנה בהתאם ללוח הזמנים של ראש הממשלה.

לקבינט מספר רב של ועדות משנה הדנות בנושאים שונים. בוועדות אלה חברים גם שרים זוטרים אשר אינם נוכחים בפגישות הקבינט.

בשנים האחרונות, מטעמים פוליטיים, נוהגים ראשי הממשלה של בריטניה לדון עם השרים בנושאים שונים קודם לדיונים בקבינט, ופגישות הקבינט נועדות למעשה רק לאישור רשמי של החלטות ראש הממשלה והשרים שהתקבלו למעשה קודם לכן.

בשנים האחרונות (מאז כהונתה של מרגרט תאצ'ר) נוהגים ראשי הממשלה לקיים "מטבחון" ("kitchen cabinet") - קבינט מצומצם בו חברים מספר מועט של שרים וכן יועצים של ראש הממשלה. מטבחון זה קובע למעשה את מדיניות הממשלה, וראש הממשלה פועל לאחר שהתקבלו ההחלטות במטבחון, לשכנע את יתר חברי הקבינט לאשר החלטות אלה.

היחס בין הקבינט לפרלמנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתאם למוסכמות חוקתיות, חברי הקבינט חבים חובת דיווח לפרלמנט הבריטי, ונושאים באחריות להחלטות המתקבלות בקבינט (כל שר נושא באחריות להחלטות הכלליות שמתקבלות, ולא רק להחלטות הנוגעות למשרד עליו הוא ממונה).

מוסכמה חוקתית זו מתבססת על העובדה שרוב חברי הקבינט הם גם חברי הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי ועל כן חבים ליתר חברי הבית חובת דיווח על מעשיהם.

בהתאם למוסכמה החוקתית, הקבינט מקבל את החלטותיו באופן קולקטיבי (וגם אם שר מסוים התנגד להחלטה, וההחלטה התקבלה ברוב של חברי הקבינט, אותו שר אחראי להחלטה, אלא אם ביקש להתפטר מתפקידו - כפי שעשה, לדוגמה, רובין קוק בשנת 2003, אשר התנגד להחלטת הממשלה לתקוף את עיראק). כמו כן, בהתאם למוסכמה של אחריות קולקטיבית, משמעותה של הצבעת אי אמון בממשלה היא התפטרות אוטומטית של כל חברי הקבינט (כמו גם ראש הממשלה).

חברי הפרלמנט (הן בבית העליון והן בבית התחתון) יכולים להציג שאילתות לחברי הקבינט (השאילתות נשאלות הן בכתב והן בעל פה), וחברי הקבינט מחויבים לענות על שאילתות אלה (בעצמם או באמצעות סגנם). לרוב המענה לשאלות מוכן על ידי צוות במשרד השר ולא על ידי השר עצמו.

קבינט הצללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האופוזיציה הרשמית (המפלגה עם מספר החברים הגדול ביותר בבית התחתון של הפרלמנט הבריטי, שאינה חברה בקואליציה) בוחרת מבין בכיריה את "ממשלת הצללים" - גוף שתפקיד חבריו לבדוק את פעילות חברי הקבינט ולבקר אותם. כל אחד מחברי ממשלת הצללים (כיום חברים אלה משתייכים למפלגת הלייבור) ממונה על ידי מפלגתו לעקוב אחרי משרד מסוים של הקבינט. בשנים האחרונות החלה גם המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט (כיום המפלגה הליברל-דמוקרטית) להתייחס למנהיגיה בתואר זה.

הקבינט הנוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאריך עדכון: פברואר 2022

תפקיד השר
ראש הממשלה

הלורד הראשון של האוצר
שר השירות הציבורי

בוריס ג'ונסון
השרה לענייני חוץ וחבר העמים ומזכיר המדינה הראשון אליזבת טראס
שר האוצר רישי סונאק
המשנה לראש הממשלה, שר המשפטים ולורד צ'נסלור דומיניק ראב
שר הפנים פריטי פאטל
שר ההגנה בן וולאס
מזכירת המדינה לענייני סחר בינלאומי אן מארי טרוליאן
שרת העבודה והפנסיה תרזה קופי
שר המסחר, אנרגיה ואסטרטגיה תעשייתית Kwasi Kwarteng
השר האחראי לוועידת האקלים 2026 אלוק שארמה
שר הבריאות והטיפול הסוציאלי סאג'יד ג'אוויד
שר החינוך נאדים זהבי
שר התחבורה גרנט שרפס
השר לענייני סביבה, מזון והכפר ג'ורג' יוסטיס
שר לענייני צפון אירלנד ברנדון לואיס
שר לענייני סקוטלנד אליסטר ג'ק
שר לענייני ויילס סיימון הארט
שרה לענייני כלכלה דיגיטלית, תרבות, תקשורת וספורט נאדין דוריס
שר לענייני הזדמנויות הברקזיט ויעילות הממשלה ג'ייקוב ריס-מוג
מנהיג בית הנבחרים והלורד נשיא המועצה מארק ספנסר
מנהיגת בית הלורדים והלורד שומרת החותם הברונית נטלי אוונס
שר השיכון, קהילות והממשל המקומי מייקל גוב
שר בלי תיק ויו"ר המפלגה השמרנית אוליבר דאודן
שר לדוכסות לנקסטר, ראש מטה משרד ראש הממשלה סטיבן ברקליי
מזכירת המדינה לענייני סחר בינלאומי אן מארי טרוליאן
המצליף הראשי כריס איטון-האריס
המזכיר הראשון של האוצר סיימון קלארק
השלם הכללי מייקל אליס

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]