פורום מלוכדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פורום מלוכדים
לוגו מלוכדים.jpg
תחום תנועה פוליטית חוץ-פרלמנטרית
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון כפר עציון
יושב ראש שבח שטרן, דוד צביאל, ישי מרלינג
מנכ"ל יהונתן טל
https://melukadim.co.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

פורום מלוכדים (בעבר נקרא המטה הלאומי בליכוד) הוא קבוצה של חברי "הליכוד", שמטרתו להשפיע על חברי הכנסת והשרים של המפלגה לפעול לחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון.

הפורום הוקם בשנת 2010 על ידי שבח שטרן, נתן אנגלסמן ודוד צביאל. בשנת 2014 החל ישי מרלינג לשמש כמנכ"ל הפורום. בשנת 2019 התפרק המטה הלאומי בליכוד בהסכמה[1]. שבח שטרן, פרסם הודעה לפיה יחד עם ישי מרלינג ודוד צביאל יובילו קבוצה חדשה בליכוד שתיקרא 'פורום מלוכדים'. החל מאפריל 2021 מכהן יהונתן טל כמנכ"ל פורום מלוכדים.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשי הפורום רואים במטרתם את מימוש הכתוב בחוקת הליכוד: "מטרות: (סעיף ב') שמירת זכותו של העם היהודי על ארץ ישראל, כזכות נצחית שאינה ניתנת לערעור, התמדה ביישובם ובפיתוחם של כל חלקי ארץ-ישראל והחלת ריבונות המדינה עליהם"[2]. לדעתם, מימוש ערך זה דורש השקעה רבה יותר מצד הנהגת התנועה.

כדרך לקידום מטרתו, פועל הפורום בכל מוסדות הליכוד לרבות מרכז הליכוד, מזכירות הליכוד וגופים נוספים ומקדם את מועמדותם של אנשי ארץ ישראל.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 20092012 פקד הפורום מתפקדים לליכוד מערים ויישובים ביהודה ושומרון ובשאר חלקי הארץ, במטרה לחזק את האגף הימני במפלגה[3]. בבחירות לוועידת הליכוד (שחבריה הופכים לחברי מרכז הליכוד) נבחרו למעלה מ-120 מנציגי הפורום, מרחבי הארץ.

בתקופת הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון בשנת 2010, ניהל הפורום קמפיין שקרא לנתניהו לחדש את הבנייה. תמיכת מתפקדי הפורום בחוק החרם השפיעה על רה"מ לתמוך בחוק[4]. בסקר שערך הפורום בקרב חברי הליכוד בשאלה כיצד על ישראל להגיב להכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית, עלה כי לדעת 81% צריך "לספח את אזורי הביטחון של ישראל ובהם גוש נתב"ג, עוטף ירושלים, מערב השומרון ובקעת הירדן"[5]. בסוף 2011 ערך הפורום סקר בקרב שלושים אלף ממתפקדי הליכוד, כדי לבחון את עמדתם לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים. על פי תוצאות הסקר, רוב מוחלט של המתפקדים מתנגד להסכם שיכלול העברת שטחים לפלסטינים או הקמת מדינה פלסטינית[6].

בתחילת 2012 הפורום השתתף במאבק נגד פינוי המאחז מגרון. ביוזמת הפורום הגיעו שרים וחברי כנסת מהליכוד לביקורי הזדהות במגרון[7], ובבחירות למוסדות הליכוד בפברואר 2012 קרא פורום מלוכדים שלא להשתתף בהצבעה על יו"ר התנועה, וזאת כמחאה על פעולות נתניהו כנגד "חוק ההסדרה" ביו"ש[8] במרץ 2012 הקים הארגון שלוחה בניו יורק, בשם PZPAC, בראשות ג'ו פרייגר. בתגובה לפסיקת בג"ץ שדחתה את "הסכם מגרון", הפורום הוציא הודעה בה הגדיר את פסיקת בג"ץ כפגיעה קשה בדמוקרטיה, קרא לחברי הכנסת של הליכוד להצביע בעד "חוק ההסדרה" אשר בו הוא רואה מבחן לנאמנות לערכי הליכוד. באפריל 2012 ארגן הפורום ביקור תמיכה בבית המכפלה, של פעילי הפורום בהשתתפות חברי כנסת מהליכוד[9].

במערכת הבחירות לכנסת בשנת 2013 תקף פורום מלוכדים בליכוד את התנהלות המטה המרכזי של הליכוד על רקע הקמפיין נגד הציונות הדתית ורבניה[10]. נציג המטה צוריאל צוף התמודד על מקום ברשימת הליכוד במשבצת המיועדת לנציג יש"ע.

בדצמבר 2017 החתים הפורום מעל 1000 חברי מרכז הליכוד בדרישה לכנס את המרכז ולקבל החלטה התומכת בסיפוח אזורים ביהודה ושומרון בהם יש התיישבות יהודית. ב-31 בדצמבר 2017 התכנס מרכז הליכוד ואישר את ההצעה שיזם הפורום פה אחד[11].

בבחירות שהתקיימו בקרב חברי מרכז הליכוד לקונגרס הציוני העולמי תמך הפורום בסיעתו של מיקי זוהר שזכה בכ-40% מהקולות[12]. בהסכם הקואליציוני שנחתם לאחר כינוס הקונגרס הל"ח מונה ישי מרלינג לתפקיד יו"ר החטיבה להתיישבות[13]

הפורום מפעיל סניפים ברחבי הארץ ומקיים מפגשים עם שרים וחברי כנסת[14].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]