סיפוח יהודה ושומרון למדינת ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סיפוח יהודה ושומרון למדינת ישראל הוצע פעמים רבות מאז נכבשו על ידי ישראל במלחמת ששת הימים בשנת 1967. לאורך השנים הועלו הצעות שונות לסיפוחם למדינת ישראל, באופן מלא או חלקי (שטח C, או חלקים ממנו). חלק מהתוכניות לספח את יהודה ושומרון למדינת ישראל קשורות בפתרון המדינה האחת וחלקן קשורות באידאולוגיה של ארץ ישראל השלמה.

מאז מלחמת ששת הימים סופחה רק מזרח ירושלים למדינת ישראל. שאר השטחים כפופים לממשל צבאי המנוהל באמצעות המנהל האזרחי ויחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. במשך השנים, הוחלו חלקים מהחוק הישראלי דרך צווים צבאיים על ההתנחלויות ביהודה ושומרון[1].

לסיפוח יש השלכות משפטיות, כלכליות, חברתיות, ביטחוניות ומדיניות[2][3].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המנדט המתוקן של חבר הלאומים לארץ ישראל - הספר הלבן הראשון, שתוקף בחוקת האו"ם, נועדו חלק משטחי ארץ ישראל המערבית מנהר הירדן ועד לים התיכון, להתיישבות יהודית כחלק מבית לאומי לעם היהודי.

על פי תוכנית החלוקה של 1947, רוב שטחי יהודה ושומרון היו מיועדים למדינה הערבית של ערביי ארץ ישראל. לאחר סיומו של המנדט הבריטי כבשה ירדן שטחים אלו, ומשנת 1948 עד 1967 היו נתונים לשלטון ירדן. נציגי ההנהגה הפלסטינית הביעו את תמיכתם במלך ירדן בקונגרס יריחו ב-1 בדצמבר 1948, ובכנסים נוספים שנערכו באותה שנה. בשנת 1950 סיפחה ירדן באופן רשמי את שטחי יהודה ושומרון והעניקה לתושביהם אזרחות ירדנית מלאה, לרבות הזכות לבחור ולהיבחר. תושבי יהודה ושומרון קיבלו כ-30 מושבים בפרלמנט הירדני, ייצוג המתאים באופן יחסי לגודל האוכלוסייה. השליטה הירדנית באזורים אלה הגיעה לסיומה עם כיבוש האזור על ידי ישראל במלחמת ששת הימים. לאחר המלחמה הקימה ישראל באזור ממשל צבאי.

בשנת 1967 סיפחה ישראל את מזרח ירושלים, על ידי צו סדרי השלטון והמשפט (מס' 1) תשכ"ז-1967[4]. רוב המדינות והארגונים הבינלאומיים אינם מכירים בסיפוח. עוד קודם לכן רוב המדינות לא הכירו דה יורה בירושלים כבירת ישראל.

לפי הפרשנות הנפוצה לחוק הבינלאומי, מעמדם של יהודה ושומרון הוא כשטח כבוש מכיוון שהשטח נתפס בידי צבא, והוא הריבון בשטח. החוק החל על הפלסטינים באזורים אלה הוא החוק הירדני, שחל בהם טרם מעברם לשליטת ישראל, עם תוספות של החוק הצבאי הישראלי[5].

מערכות החוקים ביהודה ושומרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיNuvola apps kpdf2.svg
ראו גם – החקיקה ברשות הפלסטינית

לפי הפרשנות המקובלת בחוק הבינלאומי, שטחי יהודה ושומרון מוגדרים כשטח כבוש מכיוון שהשטח נתפס בידי צבא, והצבא הוא הריבון בשטח. החוק החל על הפלסטינים באזורים אלה הוא החוק הירדני, שחל בהם טרם מעברם לשליטת ישראל, שעליו נוספו צווים צבאיים של צה"ל[6]. חלק מחוקי מדינת ישראל הוחל על הישראלים המתגוררים בשטחים אלה באמצעות תקנות יו"ש.

לאחר הקמת ההתנחלויות הישראליות ביהודה ושומרון חוקקה הכנסת תקנות המעניקות לבתי המשפט הישראלים סמכות שיפוטית על הפרות חוק שביצעו אזרחים ישראלים בשטחי יהודה ושומרון. כתוצאה מצעד זה נוצרה ביהודה ושומרון מערכת חוק כפולה: מערכת אחת של חוקים ובתי משפט לבעלי האזרחות הישראלית, ומערכת אחרת עבור הפלסטינים. כפילות זו היא אחד הגורמים המרכזיים לטענות למדיניות אפרטהייד על ידי ישראל.

על כפילות זו אמרה איילת שקד: "צריך להבין שהיום קיימים פערים בין החוקים שחלים בתוך הקו הירוק ומעבר לו. ישנם תחומים שלמים שלא מטופלים ביהודה ושומרון ומחכים בעצם לחתימת צו אלוף על מנת שיחיל אותם בשטחי יו"ש. כך למשל דברים שאסורים בתחומי הקו הירוק מותרים מחוצה לו"[7].

חלק מן ההצעות להחיל ריבונות על שטחי יהודה ושומרון למדינת ישראל כוללות החלה חלקית או מלאה של החוק הישראלי על תושבים פלסטיניים.

הצעות לסיפוח יהודה ושומרון למדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים הועלו מספר רעיונות והצעות להחלת חוקי מדינת ישראל על שטחי יהודה ושומרון.

החלת ריבונות באופן חד צדדי וסיפוח גושי ההתיישבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטחי C בכחול

בשטח C קיימת שליטה ישראלית מלאה, ביטחונית ואזרחית. נפתלי בנט הציע בשנת 2012 להחיל ריבונות פורמלית על שטח זה לישראל ולתת חיזוק חוקי למצב ששורר בפועל, במסגרת "תוכנית ההרגעה"[8]. ב-2014 הוא שיגר מכתב לבנימין נתניהו ובו דרישה לספח לישראל את גושי ההתנחלויות סביב אריאל, מעלה אדומים, אלפי מנשה וגוש עציון[9]. בשנת 2016 אמר: "בנושא ארץ ישראל אנחנו צריכים לעבור מבלימה להכרעה. אנחנו צריכים לסמן את החלום והחלום הוא שיהודה ושומרון יהיו חלק מארץ ישראל הריבונית"[10].

לאחר קמפיין של מועצת יש"ע ושדולת ארץ ישראל שהחל בשנת 2016[11], הגישו יואב קיש ובצלאל סמוטריץ' הצעת חוק לסיפוח מעלה אדומים[12]. בהקשר זה הודיעה הרשות הפלסטינית: "סיפוח מעלה אדומים יביא לסיום תהליך השלום. זה מסוכן ולא מקובל"[13].

הפגנה נגד סיפוח יהודה ושומרון, כיכר רבין, 6 ביוני 2020

סיפוח מלא[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות הכנסת ציפי חוטובלי ומירי רגב הביעו תמיכה בסיפוח מלא של שטחי יהודה ושומרון למדינת ישראל. חוטובלי אמרה: "הפרדיגמה של הסכמי אוסלו התרסקה. הגיעה העת לזנוח את פתרון שתי המדינות לטובת פתרון מדיני אחר והוא סיפוח אזרוח - החלת הריבונות באיו"ש ומתן אזרחות ישראלית לפלסטינים"[14].

רגב הקימה בכנסת את "השדולה להחלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון", ואמרה: "כפי שהחלנו את החוק הישראלי ברמת הגולן ובמזרח ירושלים, שום דבר לא אמור למנוע מאיתנו את החלת החוק הישראלי גם על היישובים היהודיים ביהודה ושומרון"[15].

נפתלי בנט התייחס לעניין במאמרו "תוכנית ההרגעה" מפברואר 2012 ואמר שלדעתו סיפוח מלא של יהודה ושומרון על שני מיליון הערבים שבתוכם אינו ישים[16].

היו שהציעו החלת ריבונות מלאה, ללא זכות הצבעה לפלסטינים. כך למשל אמר מיקי זוהר בראיון[17]. על הצעה זו הגיב שר הביטחון אביגדור ליברמן, ואמר שסיפוח ללא זכות הצבעה לפלסטינים יגרור משבר עם הממשל האמריקאי והקהילה הבינלאומית. עוד אמר: "החלת הריבונות על יהודה ושומרון תביא לקליטת 2.7 מיליון פלסטינים בישראל [...] בהתאם לחוק הישראלי הם חייבים לקבל מינימום מעמד של תושבים. זה אומר מהיום הראשון 20 מיליארד שקל רק מביטוח לאומי לדמי אבטלה ודמי לידה ותשלומים נוספים. אני לא מדבר על תקציבי משרדי פנים שיכון ומשרדים נוספים שגם הם ילכו לשם[18]".


חוק הנורמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2014 הוצע "חוק הנורמות" בוועדת השרים לענייני חקיקה, שבו מוצע להחיל באופן ישיר את חוקי הכנסת על התושבים הישראליים ביהודה ושומרון[19].

החוק הוגש פעמיים אך לא קודם, ובשנת 2016 הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי היא פועלת לגבש מתווה חלופי להחלת החקיקה הישראלית ביהודה ושומרון[20]. על פי המתווה, שתוכנן ביחד עם השר יריב לוין בוועדת השרים לענייני חקיקה, תגובש הנחיה לפיה כל הצעת חוק ממשלתית תעבור באופן אוטומטי גם בצו אלוף ותחול על שטחי יהודה ושומרון[21].

תוכנית הריבונות של נתניהו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכנסת ה-20 בלם ראש הממשלה בנימין נתניהו מספר יוזמות שעלו מימין להחלת ריבונות ביהודה ושומרון, מעלה אדומים ואזורים נוספים[22]. באפריל 2019, יומיים לפני הבחירות לכנסת העשרים ואחת, הבטיח נתניהו כי יקדם ריבונות ישראלית בשטחי יהודה ושומרון[23]. במהלך הבחירות לכנסת העשרים ושתיים ועם פרסום תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, הודיע נתניהו על כוונתו להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח[24]. יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני, שנסע עם נתניהו לוושינגטון, הכריז כי הוא מתנגד לתוכנית, מכיוון שהיא מכירה בהקמת מדינה פלסטינית[25]. עם זאת, הצבעה בממשלה על החלת ריבונות שאמורה הייתה להתקיים ב-2 בפברואר 2020[26] בוטלה על רקע התנגדות הממשל האמריקאי[27][28].

עם הקמת הממשלה ה-35 סוכם כי החלת הריבונות לא תתבצע לפני ה-1 ביולי 2020, בכפוף להסכמות[29]. הממשל האמריקאי מחד ריכך את עמדתו ביחס להתנחלויות[30] ומאידך הקונגרס קיבל הצעה המתנגדת לסיפוח[31]. המתמודדים הדמוקרטים לנשיאות ארצות הברית מתחו ביקורת על החד צדדיות שבתוכנית המאה[32]. כמו כן סיפוח הבקעה מנוגד לעמדת רוב הקהילה הבינלאומית[33][34][35][36][37]. בני גנץ, ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון, פנה לאלופי צה"ל לשעבר אבי מזרחי, רוני נומה ויעקב אייש, והציע להם לעמוד בראש גוף שייקרא "מנהלת הסיפוח", שמטרתו להכין את צה"ל לקראת מהלך החלת הריבונות בשטחי יהודה ושומרון ולבצע עבודת מטה, אך שלושתם סירבו[38][39]. באוגוסט המהלך בוטל, בהתאם להסכם איחוד האמירויות הערביות–ישראל המנרמל את היחסים בין המדינות[40].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ באתר המכון הישראלי לדמוקרטיה
 2. ^ צוות המשרוקית של גלובס, ‏כמה ישפיע סיפוח? תלוי אם את ישראלית או פלסטינית, באתר גלובס, 5 ביוני 2020
 3. ^ העולם נערך לקראת האפשרות שממשלת נתניהו-גנץ תקדם את הסיפוח החד-צדדי, www.zman.co.il, ‏2020-05-15
 4. ^ הצו הוצא על ידי ממשלת ישראל בתאריך 28.6.1967 על פי סעיף 11ב' לפקודת סדרי השלטון והמשפט ופורסם בקובץ התקנות 2064 http://www.nevo.co.il/Law_word/law06/tak-2064.pdf
 5. ^ החקיקה ביהודה והשומרון, באתר הפרקליטות הצבאית
 6. ^ Badge of the Israeli Defense Forces 2022 version.svg החקיקה ביהודה והשומרון, באתר צה"ל, 10 באפריל 2018
 7. ^ זאב קם, שקד מבהירה: "חוק הנורמות לא בדרך לוועדת השרים", באתר nrg‏, 2 במאי 2016
 8. ^ מורן אזולאי, יוזמת בנט: סיפוח 60% מהשטח, 2% מהפלסטינים, באתר ynet, 23 בפברואר 2012.
 9. ^ אתר למנויים בלבד ברק רביד, בנט קורא לנתניהו לספח גושי התנחלויות: "נציע לפלסטינים אזרחות מלאה", באתר הארץ, 9 באפריל 2014
 10. ^ אתר למנויים בלבד ברק רביד, בנט: צריך לפעול עכשיו ולמסור את הנפש למען סיפוח הגדה, באתר הארץ, 6 באוקטובר 2016
 11. ^ אלירן אהרון, מעלה אדומים דורשת ריבונות - צפו, באתר ערוץ 7, 31.10.16
 12. ^ מתי טוכפלד, ‏החוק לסיפוח מעלה אדומים - לדיון בוועדת השרים לחקיקה, באתר ישראל היום, 14 במרץ 2017
 13. ^ הרשות הפלסטינית: סיפוח מעלה אדומים יביא לסיום תהליך השלום, באתר רוטר.נט, ‏20 בינואר 2017
 14. ^ תומר ניר, ‏חוטובלי: להעניק אזרחות לערביי יו"ש, באתר "סרוגים", 20 ביוני 2013
 15. ^ יעקב בר-און, סופהשבוע, ‏מירי רגב נגד הביקורות: אני לא קיצונית, ואין לי עור של פיל, באתר מעריב השבוע, 23 ביולי 2013
 16. ^ תוכנית ההרגעה, באתר המכון למחקרי ביטחון לאומי, ‏פברואר 2012(הקישור אינו פעיל)
 17. ^ ח"כ זוהר: במדינה האחת ערבים יזכו לזכויות מלאות - למעט הצבעה, באתר וואלה!‏, 6 במרץ 2017.
 18. ^ אתר למנויים בלבד יהונתן ליס, ליברמן: קיבלנו מסר ישיר מארה"ב שסיפוח פירושו משבר מיידי עם הממשל החדש, באתר הארץ, 6 במרץ 2017
 19. ^ מורן אזולאי, השרים אישרו: חוקי הכנסת תקפים גם ביו"ש, באתר ynet, 9 בנובמבר 2014
 20. ^ אתר למנויים בלבד יהונתן ליס, שקד: אקדם מתווה להחלת החוק הישראלי בהתנחלויות, באתר הארץ, 2 במאי 2016
 21. ^ ערוץ 7, בקרוב כל החוקים יחולו גם ביהודה ושומרון, באתר ערוץ 7, 5 במאי 2017
 22. ^ אתר למנויים בלבד יהונתן ליס, נתניהו בלם את קידום הצעת החוק להחלת ריבונות על ההתנחלויות, באתר הארץ, 11 בפברואר 2018
 23. ^ נתניהו הצהיר שיחיל ריבונות - אבל בלם כל הצעה שעלתה בנושא - וואלה! בחירות, וואלה!News
 24. ^ טל שניידר, ‏ראש הממשלה נתניהו: "שעת כושר חד-פעמית להחיל ריבונות ישראלית על יישובינו ביו"ש", באתר גלובס, 10 בספטמבר 2019
 25. ^ כרמל דנגור, מועצת יש"ע נגד תוכנית טראמפ: "לא למדינה פלסטינית", באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 28 בינואר 2020
 26. ^ טל שלו‏, נתניהו: נעלה בראשון הצבעה בממשלה על החלת ריבונות בשטחים, באתר וואלה!‏, 28 בינואר 2020
 27. ^ דנה ירקצי‏, גורם מדיני: לא נוכל להחיל את החוק על אזור מסוים ללא בחינה אמריקנית, באתר וואלה!‏, 30 בינואר 2020
 28. ^ מורן אזולאי ואלישע בן קימון, בליכוד מאשרים: ההצבעה בממשלה על הריבונות תידחה, באתר ynet, 29 בינואר 2020
 29. ^ אתר למנויים בלבד נעה לנדאו, נתניהו: תאריך היעד לתחילת הסיפוח הוא 1 ביולי ואין לנו כוונה לשנות זאת, באתר הארץ, 25 במאי 2020
 30. ^ אתר למנויים בלבד נעה לנדאוו אמיר תיבון ואי-פי, ארה"ב מרככת את עמדתה על ההתנחלויות: "אינן מפרות את החוק הבינלאומי", באתר הארץ, 18 בנובמבר 2019
 31. ^ אתר למנויים בלבד אמיר תיבון, לראשונה בתולדותיו, בית הנבחרים בארה"ב קיבל הצעת החלטה המתנגדת לסיפוח הגדה, באתר הארץ, 6 בדצמבר 2019
 32. ^ רן דגוני, ‏"לא זו הדרך": כל המתמודדים הדמוקרטים המובילים מותחים ביקורת על תוכנית המאה, באתר גלובס, 30 בינואר 2020
 33. ^ איתמר אייכנר, דיון במועצת הביטחון: "סיפוח - ההפרה החמורה ביותר של הדין הבינלאומי", באתר ynet, 20 במאי 2020
 34. ^ אתר למנויים בלבד עמוס הראל, במערכת הביטחון סבורים כי סיפוח עלול להביא לביטול הסכם השלום עם ירדן, באתר הארץ, 17 במאי 2020
 35. ^ יפעת רוזנברג ואמיר בוחבוט‏, דיווח: הרשות הפלסטינית הודיעה לישראל על הפסקת התיאום הביטחוני, באתר וואלה!‏, 21 במאי 2020
 36. ^ יוני אבוטבול-ישראלי, מזכ"ל האו"ם: הסיפוח הוא הפרה חמורה של החוק הבינלאומי, באתר חדשות 20, ‏24 ביוני 2020 (ארכיון)
 37. ^ ברק רביד, השלום של טראמפ, 2021, עמ' 214
 38. ^ האלוף במיל' אבי מזרחי: "תהליך הסיפוח - הזוי", באתר ‏מאקו‏‏, ‏18 ביוני 2020‏
 39. ^ מעריב אונליין, ‏שלושה אלופים לשעבר סירבו להצעת גנץ לעמוד בראש "מנהלת הסיפוח", באתר מעריב אונליין, 17 ביוני 2020
 40. ^ אריה יואלי, ‏איחוד האמירויות: מנענו סיפוח והבטחנו מדינה פלסטינית, באתר "סרוגים", 13 באוגוסט 2020