המפלגה הדמוקרטית של כורדיסטן האיראנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המפלגה הדמוקרטית הכורדית של איראן (KDPI) - היא מפלגת אופוזיציה כורדית פעילה,‏[1] אך בלתי חוקית ברפובליקה האיסלאמית של איראן, אשר פעיליה הם בעיקר גולים כורדים. המפלגה הוקמה בשנת 1945 באזורים כורדיים במערב איראן ובתוך זמן קצר הפכה לכוח המוביל בבדלנות כורדית באיראן. מאבק מפלגה זו לעצמאות כורדית הגיעה לשיא עם הקמת רפובליקת מהאבאד ב-1946, אם כי הרפובליקה פורקה בתוך מספר חודשים בלבד והכורדים נחלו מפלה קשה.

למרות המפלה בשנת 1946, מאבק אלים של המפלגה הדמוקרטית הכורדית של איראן התחדש לקראת סוף שנות השישים והגיע לשיא במרד הכורדי של 1979, מיד לאחר המהפכה האיסלאמית. המאבק המזוין של המפלגה הכורדית הדמוקרטית דוכא ביד קשה בידי משטר האייטולות החדש, אך התנגדות אלימה נמשכה עד 1983 וחודשה שוב ב-1989. פרק זה במאבק המזוין הגיע לסיומו רק ב-1996, לאחר כ-40 אלף קורבנות, רובם כורדים. רב חברי המפלגה הבכירים חוסלו בידי סוכנים איראניים, ולמעשה פעילות המפלגה כמעט הוקפאה עם הכרזת הפסקת אש חד צדדית מצד הכורדים ב-1996.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ איראן 2007, ניתוח גאואסטרטגי. עמ' 59. "תנועת האופוזיציה הכורדית שהוקמה בשנת 1940 במטרה להקים מדינה כורדית עצמאית" [1]