המפרי, דוכס גלוסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המפרי, דוכס גלוסטר.

המפרי, דוכס גלוסטראנגלית: Humphrey, Duke of Gloucester;‏ 3 באוקטובר 1390 - 23 בפברואר 1447, היה בנו הרביעי וצעיר הבנים של המלך הנרי הרביעי, ושל רעייתו הראשונה מרי די בוהן. המפרי היה אחיו של המלך הנרי החמישי ודודו של המלך הנרי השישי.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקום הולדתו של המפרי אינו ידוע. המפרי נקרא על שם סבו מצד אימו - המפרי דה בוהן, רוזן הרפורד.

המפרי רכש השכלה (בעוד שאחיו הבכורים לחמו לאורך הגבולות של אנגליה עם ויילס וסקוטלנד). לאחר מות אביו, בשנת 1414, קיבל המפרי את התואר דוכס גלוסטר, וכן את התואר "צ'מברלין של אנגליה", ומושב בפרלמנט. בשנת 1415 הפך המפרי לחבר במועצת המלך של הממלכה המאוחדת.

בתקופת מסעותיו הצבאיים של הנרי החמישי בצרפת, שימש המפרי כמפקד הצבא האנגלי וזכה להצלחה רבה בשל הידע הרב שהיה לו בלוחמת מצור (ידע שרכש במסגרת לימודיו הקלסיים). בעקבות הצלחותיו בשדה הקרב קיבל את התפקיד של מפקד דובר (Constable of Dover), לורד חמשת הנמלים ומשנה למלך (King's Lieutenant).

במות אחיו, המלך הנרי החמישי בשנת 1422 מונה המפרי לתפקיד הלורד המגן (Lord Protector) לאחיינו, יורש העצר, המלך הנרי השישי. במות אחיו הבכור, ג'ון מבדפורד, המפרי טען לזכותו לכהן בתפקיד העוצר, אולם דוד, הנרי ביופורט, חבר מועצת המלך התנגד לכך. (בשנת 1978 נמצאה במכללת איטון צוואתו של הנרי החמישי, ובה נכתב כי רצונו של המלך היה שהמפרי יכהן כעוצר).

המפרי זכה לפופולריות רבה של תושבי אנגליה, והיה ידוע כתומך באמנויות ובהשכלה. הפופולריות שלו איפשרה לו להתמנות לשופט הראשי של דרום ויילס. רעייתו, אלינור קובהם, הייתה לא פופולרית בקרב התושבים, ואויביו של המפרי הביאו למאסרה בעוון כישוף ולשון הרע. בעקבות המשפט פרש המפרי מהפוליטיקה. ב-20 בפברואר 1447 נאסר המפרי בעוון בגידה. הוא נפטר זמן קצר לאחר מכן, ב-27 בפברואר, ונקבר בקתדרלת סנט אלבן. בתקופתו נפוצו השמועות כי למעשה נרצח בלא משפט, אולם כיום סבורים ההיסטוריונים שככל הנראה נפטר משבץ.

אגדה אורבנית מציינת כי המפרי נקבר בקתדרלת סנט פול הישנה (למעשה היה זה קברו של ג'ון מגונט).

נישואים וצאצאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1422 לערך נשא המפרי לאישה את ז'קלין, רוזנת אנו ורוזנת הולנד, בתו של וילם השני, דוכס בווריה-שטראובינג ורוזן איינו.

בעקבות נישואים אלה זכה המפרי לתואר "רוזן הולנד, זילנד ואנו". לבני הזוג נולד בן אחד בשנת 1424 אולם התינוק נפטר בלידתו.

הנישואים בוטלו בשנת 1428 וז'קלין נפטרה בשנת 1436.

מיד לאחר ביטול הנישואין נישא המפרי לאלינור קובהאם (פילגשו). לבני הזוג נולדו שני ילדים:

בשנת 1441 אלינור, שהייתה שנואה על ידי הציבור, הואשמה בכישוף, הוגלתה ונכלאה במקום גלותה.

אחוזתו של המפרי דוכס גלוסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפרי ירש מהוריו את אחוזת גריניץ' גדר את האחוזה ובכך יצר את פארק גריניץ'. בשנת 1428 הורה המפרי על הקמת ארמון על גדת התמזה אשר נודע בשם "החצר היפה" (Bella Court ) ולימים הפך לארמון פלסנטיה. מגדל הארמון, אשר נקרא על שמו "מגדל הדוכס המפרי" נהרס בשנת 1660 ובמקום הוקם מצפה הכוכבים המלכותי.

ספריית הדוכס המפרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפרי היה ידוע כתומך האמנויות וההשכלה, תמך באוניברסיטת אוקספורד ותרם לה 280 כתבי יד. כתבי יד אלה היו הבסיס ל"ספריית הדוכס המפרי" המהווה כיום חלק מהספרייה הבודליינית.

אזכורים תרבותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדוכס המפרי מוזכר במחזהו של ויליאם שייקספיר "הנרי השישי, חלק ראשון" וכן בספרה של מרגרט פרייזר "The Bastard's Tale".

שלט אצולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיותו בן של המונרך, השתמש המפרי בשלט האצולה של המונרך כאשר ההבדל היחיד הוא בתגית הסמל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המפרי, דוכס גלוסטר בוויקישיתוף