הסמוראי האחרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כרזת הסרט

הסמוראי האחרוןאנגלית:The Last Samurai) הוא סרט קולנוע משנת 2003 שנעשה בהפקה משותפת ביפן ובארצות הברית, ומככב בו טום קרוז.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נייתן הולגרן (מגולם על ידי טום קרוז) הוא קצין ותיק למוד הקרבות של מלחמת האזרחים האמרקנית ומלחמת האינדיאנים בחייל הפרשים של צבא ארצות הברית, סובל מדיכאון וסיוטים ומכור לאלכוהול בשל ייסורי המצפון שלו על חלקו במעשי הטבח באינדיאנים, ומתפרנס ממופעי הצגת כלי נשק של חברת וינצ'סטר. כאשר מעסיקו מפטר אותו בשל בעיותיו האישיות, הוא נשכר על ידי תעשיין יפני בשם אומורה, בשם קיסר יפן מייג'י, במטרה לאמן את צבאו של הקיסר ולהפוך אותו לצבא מודרני כדי שיוכל להתמודד מול קצימוטו (מגולם על ידי קן ואטאנבה), גנרל עבר וסמוראי בצבאו של הקיסר שהכריז על מרד. עם הגעתו ליפן מתחיל אלגרן לפעול לאימון צבא יפן, אשר באותה תקופה לא מהווה משקל נגדי לכוחותיו של קצימוטו. במהלך אחד הקרבות נשבה קפטן אלגרן על ידי כוחותיו של קצימוטו ומועבר כלאחר כבוד למחנהו של בנו נובטדה (שיין קויאמדה) בו הוא מתארח עד לסיום עונת החורף. בכפרו של נובטדה הוא מחלים מייסוריו, לומד את דרכי הסמוראים ואת לחימתם, הופך לידידו של קצמוטו וקושר קשר עם אחותו של קצמוטו ועם שני ילדיה, שמארחים אותו בביתם בהוראתו של קצמוטו.

נייתן מחליט לאחר זמן לא רב לאמץ את דרכי הסמוראים ואת קוד הבושידו ולעזור להם כנגד צבאו של הקיסר וכנגד הקצין המפקד עליו, קולונל בגלי (מגולם על ידי טוני גולדווין), אותו נתן שונא בכל ליבו בשל האחריות שלו במעשי הטבח באינדיאנים ומאשים אותו בסיוטיו. כאשר קפטן אולגרן מודיע למפקדו כי הוא הספיק ללמוד את דרכי הסמוראים ולהתידד עם קצימוטו הוא מודיע לו כי הוא החליט לקחת את שארית המשכורת בזמן שהותו בשבי ויוצא אל קצימוטו. בזמן זה הוא מותקף על ידי אנשיו של אמורה (מגולם על ידי מאסטו האדרה) שמנסים לעכב אותו. קפטן האלגרן מצליח בעזרתו של סיימון גרהם (מגולם על ידי טימותי ספאל) מתרגם בריטי בשירותו של הקיסר מיג'י, לחלץ את קצימוטו ולברוח מהשבי אל מחנהו של קצימטו.

קפטן בגלי ואמורה שנדעו על דבר הבגידה של אלגרן וקצימוטו מחליטים לרדוף אחר שניהם ולחסל אחת ולתמיד את המרד שהנהיגו. קצימוטו ואלגרן מכינים את שדה המערכה לקרב שבו הם ילחמו עד האדם האחרון על עקרונם ואמונתם בדרכו של הבושידו. במהלך הקרב הקולונל מקריב פלוגה אחר פלוגה לקרב נגד קצימוטו ואנשים רק כדי להפסיד לתחבולותיו ושיטות הטקטיקה של האחרון. בקרב אפי אחרון קצימוטו ואלגרן עולים על סוסיהם עם השורדים מהקרב הראשון ורוכבים בגבורה אל גדודיו של קולונל בגלי רק כדי להיפגע ממטח הכדורים מתותח הגטלינג האימתני ברשותו של בגלי.

בצעד אחד אחרון מורה קצימוטו על אלגרון לעזור לו לבצע ספוקו (טקס התאבדות יפני מסורתי) ובכך למות בכבוד בשדה הקרב כאבות אבותיו.

אלגרן הפצוע מגיע אל טירתו של הקיסר מיג'י ומספר לקיסר כי קצימוטו מת ושאם הוא ייתן את ההוראה הוא ישמח לבצע את טקס הסיפוקו בעצמו. הקיסר מורה לאמורה לעזוב את טירתו ומכריז כי צעדי המודרניזציה שאימץ בהשפעת אומורה לא יכולים לבוא על חשבון השמירה על המסורת העתיקה, אותה ייצג קצמוטו. אמורה כאקט של התגרות אחרונה צועק על אלגרן ועל חוצפתו וההתרסה כלפיו וכלפי הקיסרות. הקיסר מציג את החרב הקיסרות ואומר לו שאם הדבר לא ניראה בפניו הוא מרשה לו להתאבד. אמורה ההמום יוצא מהחדר ובכך משאיר את הקיסר ואת אלגרן לשוחח על מהלך הקרב ועל גבורתו של קצימוטו ואנשיו. בסצנה האחרונה ניתן לראות את נתן חוזר לכפרו של נובוטדה במטרה לחיות את שארית חייו עם אחותו של קצמוטו.

צוות שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נייתן אלגרן - טום קרוז
  • גנרל מוריסיטיגו קצימוטו - קן ואטאנבה
  • נובטדה - שיין קויאמדה
  • קולונל בגלי - טוני גולדווין
  • אומורה - מאסטו האדרה
  • סיימון גרהם - תימותי סאפל
  • שיקשנסוק נאקמורה - הקיסר מייג'י
  • קיוקי - טאקה אחותו של קצימוטו

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצילומים התקיימו בניו זילנד, עם חברי הצוות היפני וצוות הפקה אמריקאי. הר פוג'י צולם באמצעות CGI של כפי שניתן לראות מן יוקוהמה. חלק מהכפר צולם באולפני האחים וורנר בברבנק קליפורניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]