הפארק הלאומי קנאימה

הפארק הלאומי קנאימה
אתר מורשת עולמית
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית טבעי בשנת 1994, לפי קריטריונים 7, 8, 9, 10
שטח האתר 28,645 קמ"ר עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
על שם Canaima עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 12 ביוני 1962 עריכת הנתון בוויקינתונים
נתונים ומידות
שטח 28,645.0 קילומטר רבוע
מיקום
מדינה ונצואלהונצואלה ונצואלה
מיקום בוליבר עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 6°14′19″N 62°51′03″W / 6.238514°N 62.8509271°W / 6.238514; -62.8509271
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הר טפויי

הפארק הלאומי קנאימהספרדית: Parque Nacional Canaima) הוא פארק לאומי בוונצואלה, המשתרע על שטח של 30,000 קמ"ר בדרום-מזרח המדינה, בגבול ברזיל וגיאנה. הפארק נמצא במדינת בוליבר, ושטחו הוא בערך כשטח אזור גראן סאבאנה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפארק הוקם ב-12 ביוני 1962, ושטחו הוכפל ב-1975. זהו הפארק השני בגודלו במדינה; גודלו כגודלה של בלגיה, או כגודלה של מרילנד, ארצות הברית. הפארק הוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1994.

מפל אנחל

אחד ממאפייניו הייחודיים של הפארק הוא הרי הטפויי (tepuis), הרי שולחן המאפיינים אזור זה. הר הטפויי המפורסם ביותר הוא הר רוריימה (Roraima), ההר הגבוה מכולם וגם ההר הקל ביותר לטיפוס. בשמורה גם מפלי מים רבים, שהמפורסם בהם נופל מהר איואנטפוי (Auyantepui): זהו מפל אנחל, מפל המים הגבוה ביותר בעולם שגובהו 979 מטרים, כאשר 807 מתוכם הם נפילה חופשית. בשמורת קנאימה נמצאים סלעים מעידן הפרקמבריון, לפני 1.7 מיליארד שנים, מהעתיקים ביותר שנמצאו על פני כדור הארץ. מעליהם נמצאות שכבות אחרות, מעידנים מאוחרים יותר. התצורות הגאולוגיות שבפארק קנאימה מצביעות על כך שאמריקה ואפריקה היו חלק מיבשת על קדומה.

הפארק הוא מקורו של הנהר קארוני (Caroni), המזין את הנהר גורי (Guri), מהנהרות החשובים בוונצואלה. השמורה מתייחדת במינים אנדמיים רבים. מעבר לצמחים ולבעלי חיים, השמורה היא ביתם של בני השבט האינדיאני פמון (Pemon), ילידי המקום. תרבותם של בני השבט מושרשת עמוק באזור, והם מאמינים שהרי הטפויי הם ביתם של רוחות ה"מאווארי" (Mawari).

הפארק עצמו נמצא באזור נידח למדי, ובו כבישים בודדים, וגם רובם של אלה הם דרכי עפר. בשמורה שני כפרים בלבד ועוד שלוש תחנות מיסיון של המסדר הקאפוצ'יני. התעבורה בתוך הפארק נעשית בעיקר על ידי מטוסים קלים.

ארגון אונסק"ו ציין ארבעה גורמים להכרזתו על המקום כאתר מורשת עולמית:

  1. יש בשמורה עדויות יוצאות דופן לתהליך ההתפתחות של כדור הארץ: כאמור לעיל, בשמורה נשתמרו סלעים מעידנים קדומים ביותר, לצד שכבות מתקופות מאוחרות יותר.
  2. יש בשמורה עדויות מעולות לתהליך הגאולוגי הנמשך, כמו גם להמשך ההתפתחות הביולוגית: בהרי הטפויי ממשיכים תהליכי הבלייה שעברו על הסלע בשמורה במשך מאות מיליוני שנים. הסביבה הביולוגית ממשיכה בהסתגלות לאדמה הדלה הנמצאת בהרי הטפויי, וניתן לצפות בתהליכים ביולוגיים מתמשכים, כמו התפשטות הסוואנה על חשבון היערות, וכמו ההשפעה ההדדית בין בני הפצון לסביבתם.
  3. יש בשמורה מאפיינים טבעיים נדירים ויוצאי דופן, ובהם הרי הטפויי ומפל אנחל.
  4. הפארק משמר מינים הנמצאים בסכנת הכחדה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלים בלגונת קנאימה
מפלים בלגונת קנאימה