לדלג לתוכן

הפדרציה של הקהילות היהודיות של אוקראינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פדרציית הקהילות היהודיות של אוקראינה (FJCU; באוקראינית: Федерація єврейських громад України) היא ארגון דתי יהודי אוקראיני המאגד בתוכו כ-180 קהילות ברחבי אוקראינה, ומהווה את ארגון הגג של הקהילות היהודיות במדינה. בחלק מהפרסומים בישראל על אודות פעילותה, מכונה הפדרציה גם "איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה".

הארגון נוסד בשנת תשנ"ט (1999) ב"וועידת הקהילות הדתיות והארגונים היהודיים של אוקראינה" ומרכזו פועל מאז מהעיר דניפרו שכונתה על ידי הרבי מליובאוויטש, רבי מנחם מענדל שניאורסון, שגדל בה כילד (כבן לרב העיר) "בירת יהדות אוקראינה". כיוון שרוב רבני הערים באוקראינה נמנים עם שלוחי חב"ד, גם ראשי הארגון הם חסידי חב"ד, אך הוא עוזר גם למעט הקהילות האחרות שרבניהן אינם משתייכים לחסידות. לפדרציה קשרים הדוקים עם משרדי הממשלה השונים וכן עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי[1] העומד בקשר שוטף עם יו"ר הארגון הרב מאיר צבי סטמבלר, כולל בתקופת הפלישה הרוסית לאוקראינה.

בתחילת שנות ה-90 של המאה העשרים, עם קריסת ברית המועצות, החלה תחיית הקהילות היהודיות בערי אוקראינה. עם זאת, כיוון שהיה מדובר ביוזמות מהשטח ללא אסטרטגיה מחושבת, וללא תיאום ואינטראקציה מספקים, הוחלט ביוזמת מנהיגי הקהילות והארגונים היהודיים להקים את ה-FJCU כדי לתאם את מאמצי הקהילות היהודיות ולהעצים את תהליכי השילוב והפיתוח של החיים הציבוריים היהודיים.

המשימה העיקרית של ה-FJCU היא לסייע לקהילות היהודיות בעבודתן היומיומית, בתחומי פעילותן העיקריים:

  • פיתוח החינוך היהודי
  • תחיית המסורת היהודית
  • תמיכה בתוכניות חברתיות
  • עריכת חגים יהודיים ותחיית התרבות היהודית

הפעילות העיקרית של ה-FJCU היא פיתוח ויישום של פרויקטים הומניטריים ותוכניות צדקה לתמיכה באוכלוסייה היהודית, לשיקום המסורות והתרבות היהודית של העם היהודי. FJCU מייחסת חשיבות רבה לארגון חגים יהודיים ופעילות סביב מעגל השנה, כגון "תוכנית פסח", המספקת מצות ויין כשרים לפסח, סדרי פסח חגיגיים ציבוריים, הן בערים הגדולות והן בקהילות קטנות. בשנת 2020, עקב מגפת הקורונה באוקראינה, נשלחו ערכות לחג הפסח לחברי הקהילות היהודיות[2] ונערך מבצע לחיסון יהודים במדינה[3]. הפדרציה מפרסמת ומפיצה לוחות שנה עם מועד הדלקת נרות שבת וחוברות לכל חג יהודי עם תיאור מפורט של המצוות, ההיסטוריה, ההלכות והמנהגים.

הפדרציה פועלת בשיתוף פעולה עם משרד החינוך הישראלי, הממשלה בישראל[4], שגרירות ישראל באוקראינה, הסוכנות היהודית, קרן הצדקה אור אבנר, ועדת ההפצה היהודית-האמריקאית של הג'וינט, התאחדות הארגונים והקהילות היהודיות של אוקראינה ועם ארגונים יהודיים בכל מדינות העולם.

עם פרוץ המלחמה הרוסית באוקראינה נותרו ראשי הפדרציה בדניפרו והמשיכו לנהל משם את חיי הקהילות היהודיות במדינה[5]. במסגרת זו הם עזרו בין היתר בחילוץ עשרות אלפי יהודים אל מחוץ לגבולות המדינה וכן אל מחנות פליטים במערבה, וכן סייעו במשלוח תרופות ומזון בסיסי ופעלו כדי להמשיך את החיים היהודיים ככל הניתן על ידי עזרה בשליחת תשמישי קדושה ועוד.

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]