לנדמרק אדיוקיישן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הפורום של לנדמרק)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לנדמרק וורלדוויד (אנגלית: Landmark Worldwide) היא חברה המציעה קורסים וסדנאות בתחום של אימון ופיתוח אישי ומקצועי, הפועלת ברחבי העולם, ב-130 סניפים הפזורים ביותר מ-20 מדינות. לנדמרק העולמית נוסדה בשנת 1991, ובבסיסה נשענת החברה על קניינו הרוחני של ורנר ארהרד, שהעביר סדנאות לאימון עצמי במשך השנים. על פי דיווחי החברה, נכון ל-2017, מאז הקמתה השתתפו בתוכניותיה השונות כ- 2.4 מיליון בני אדם, ממוצע של כ-100 אלף איש מדי שנה.[1] לנדמרק היא חברה פרטית בבעלות העובדים, כאשר המטה הראשי שלה שוכן בסן פרנסיסקו. משרדי החברה בישראל ממוקמים בהרצליה. קבוצת ואנטו (Vanto Group), חברה בת של לנדמרק, עוסקת באימון וייעוץ לחברות וארגונים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנדמרק העולמית נוסדה על ידי קבוצת אנשים ששימשו כנציגים של שיטת אימון שנודעה בשם "הפורום".[2] עם הקמתה, רכשה לנדמרק את הזכויות על הרעיונות הרוחניים של שיטת "הפורום" מוורנר ארהרד ושותפיו, והשתמשה בהם כבסיס להקמת הקורס שנקרא "הפורום של לנדמרק", קורס שפעיל עד היום והתעדכן במשך השנים. מאז עודכנו 55 קורסי אימון וסמינרים נוספים.  

במאי 1991, שונה שמו של הארגון מ"חינוך על-לאומי" (Transnational Education) לארגון לנדמרק אדיוקישן.[3] ביוני 2003 הארגון נבנה מחדש כלנדמרק אדיוקיישן (Landmark Education LLC) וביולי 2013 שונה שמו שוב ללנדמרק העולמית (Landmark Worldwide LLC).[4] 

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה מציעה סדנאות בנושאים שונים שמטרתן להביא את המשתתפים לצמיחה אישית ומקצועית. התוכניות פועלות במתודולגיה של חינוך טרנספורמטיבי, מבוססות על הבחנות שפיתח וורנר ארהרד ולאחר מכן ע״י מחלקת המחקר של לנדמרק. עיקר הפעילות של לנדמרק סובבת סביב "המסלול לחיים" המתחיל בפורום של לנדמרק, דרך הקורס המתקדם וכלה בתוכנית ביטוי עצמי ומנהיגות.

הפורום של לנדמרק[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית הבסיסית שמציעה החברה, הנחשבת לתוכנית הדגל שלה. תוכנית זו היא תנאי להשתתפות בתוכניות האחרות המוצעות על ידי החברה. תוכנית זו אורכת שלושה ימים (לרוב בסופ"ש) וערב סיום. [5]

תוכנית הסמינרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמינרים שמציעה החברה מתמקדים בנושאים שונים, כגון קריירה, מצוינות, מערכות יחסים, בריאות, יחסי מין, כסף ועוד. לפי דיווחי החברה, בסמינרים השונים ברחבי העולם משתתפים מדי שנה 70,000 איש. תוכנית זו מורכבת מעשרה מפגשי ערב, המרכיבים כל סדרת סמינר.[6]

הקורס המתקדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתמקד ומאפשר למשתתפים לעצב עתיד לחייהם, אותו הם יוצרים. קורס זה מרחיב את יכולות המשתתפים מרמת הפרט לרמת הקהילה. תוכנית זו אורכת שלושה ימים (לרוב בסופ"ש) וערב סיום.

תוכנית ביטוי עצמי ומנהיגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרתה לאמן את המשתתפים[7] להרחיב את הביטוי העצמי שלהם ולהביא מנהיגות לחייהם. התוכנית מורכבת משלושה ימי עבודה (בימי שישי או שבת) ו-12 כיתות ערב לאורך של כ-4 חודשים.

תוכנית התקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורכבת משני קורסים המתמקדים בהקניית מיומנות רטורית גבוהה למשתתפים.

לנדמרק מהווה בסיס עבור משתתפים ביצירת יותר מ-100,000 פרויקטים התנדבותיים ושאינם למטרת רווח לטובת קהילות ברחבי העולם.[8]

בנוסף, קבוצת ואנטו (Vanto Group), חברה בת של לנדמרק, עוסקת באימון ובייעוץ לחברות ולארגונים. בין לקוחות החברה ניתן למצוא את ריבוק, אפל, פנדה אקספרס, חיל האוויר האמריקאי, נאס"א, מרצדס, לולו למון ועוד.

פרופיל משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טווח הגילאים של כשליש מהמשתתפים בתוכניות של לנדמרק נע בין 25 עד 34, שליש משתייכים לקבוצת בני 45 ומעלה. כמחצית מהמשתתפים הם תלמידי או בוגרי מכללות (קולג'). 40% מהם בעלי משלח יד מקצועי או טכני ו-20% מהם עצמאיים או מנהלים.[5] מספר ידוענים מהארץ ומהעולם השתתפו בפעילויות של הפורום, כגון: המלחין עטור האוסקרים אלן מנקן, המנצח בנג'מין זנדר, הזמר והשחקן אנתוני ראפ, שחקנית הכדורעף האוסטרלית, זוכת מדליית הזהב, נטלי קוק ושחקן לוס אנג'לס לייקרס לשעבר ולאדה דיבאץ. בין הידוענים הישראליים שלקחו חלק בסדנאות הפורום נמצאים השחקנים נועה תשבי[9] ועופר שכטר[10] והבמאי ירון כפכפי. נוסף על כך, גופים דוגמת נאס"א והפנטגון מעבירים השתלמויות בחברת הבת של הפורום. 

מחקרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון "טאלנט" העוסק בייעוץ ארגוני חקר ומצא שאנשים שהשתתפו בסדנאות של לנדמרק דיווחו על עלייה בדימוי העצמי ובמוטיבציה, על נכונות ללמוד דברים חדשים ועל ביטחון רב יותר במימוש כישוריהם בעבודתם.[11][12] רמת המוטיבציה של בוגרי לנדמרק, בהשוואה לקבוצת ביקורת, הייתה גבוהה בצורה משמעותית גם שנתיים לאחר ההשתתפות בסדנה.[13] במקרה בוחן שנערך בבית הספר לעסקים של הרווארד נכתב כי ללנדמרק יש כ-150 אבחנות המאפשרות לאנשים ולארגונים להגיע לתובנות בנוגע ליכולתם להשתפר ולהתייעל בדרכים שלא חשבו עליהן לפני כן.[14][15]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים הייתה ביקורת כלפי הארגון על שיטות השיווק שלו. נוסף על כך היו ניסיונות להאשים את הארגון שהוא כת. הוועדה הבין-משרדית לבדיקת כתות וארגונים אחרים בישראל בדקה ב-1987 את המתודולוגיות של EST, אשר על בסיסו הוקם הפורום של לנדמרק, ודיווחה על ממצאיה בדו"ח גלזר-תעסה. לטענת לנדמרק, גופים אחרים שבדקו את הנושא מצאו כי אין בכך אמת, כולל מחקר של אוניברסיטת הרווארד שבחרה להשתמש בחלק מהמתודולוגיה של לנדמרק בבית הספר למנהל עסקים שלה[16]. הפסיכיאטר, ד"ר עמנואל דורון, בדק את התוכניות של לנדמרק והפריך טענות אלו.[17]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לנדמרק אדיוקיישן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ David Cunningham on Health and Well Being – Part Two, אתר Landmark Education,‏ 24 באוגוסט 2010
 2. ^ Pressman, Steven (1993). Outrageous Betrayal: The dark journey of Werner Erhard fromest to exile. New York: St. Martin's Press. ISBN 0-312-09296-2, p. 254. (Out of print).
 3. ^ LP/LLC information. California Secretary of State. Filed February 26, 2003. Retrieved on October 23, 2008.
 4. ^ Corporation information. California Secretary of State. Filed June 22, 1987. Retrieved on October 23, 2008.
 5. ^ 5.0 5.1 http://www.landmarkworldwide.com/the-landmark-forum/who-participates
 6. ^ http://www.landmarkworldwide.co.il/advanced-programs/the-landmark-seminar-program
 7. ^ http://tadmor.biz/%D7%A2%D7%9C-%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%AA-%D7%9C%D7%A0%D7%93%D7%9E%D7%A8%D7%A7
 8. ^ http://www.landmarkworldwide.com/after-the-landmark-forum/leadership-and-assisting-programs
 9. ^ http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?id=23018&newsletter=02.11.2012
 10. ^ http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3031374,00.html
 11. ^ https://www.landmarkworldwide.com/~/media/Files/PDF/TALENT.pdf
 12. ^ http://whatislandmarkforum.co.il/education_04.htm
 13. ^ https://www.landmarkworldwide.com/why-landmark/independent-research/talent-foundation-study
 14. ^ http://www.landmarkworldwide.com/why-landmark/independent-research/harvard-business-school-case-study
 15. ^ http://www.landmarkworldwide.com/why-landmark/independent-research
 16. ^ A Harvard Business School Case Study: Landmark Education: Selling a Paradigm Shift באתר לנדמרק אדיוקיישן
 17. ^ סרטונים ד"ר עמנואל דורון על לנדמרק אדיוקיישן, ראיון באתר יוטיוב