הרמס (מכונת כתיבה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"הרמס" מודל 2, סביבות 1925
הרמס בייבי עם לוח מקשים גרמני/שווייצרי
מכונת כתיבה הרמס בייבי עברית

מכונת הכתיבה הרמס היא מן המותגים הנודעים והפופולריים ביותר של מכונת כתיבה שנוצרו. "הרמס" הוא מותג של חברת פליארד (Paillard S.A) שמושבה בשווייץ. החברה, שנוצרה כחברה לייצור שעונים ב-1814 החלה לייצר מכונות כתיבה ב-1921.

מכונת הכתיבה הראשונה שיוצרה תחת המותג "הרמס" היא "מודל 1" משנת 1921. אחריה נוצרו עוד מספר דגמים ידניים פופולריים (יחד עם רבים אחרים) "הרמס 2000" שיוצרה בין השנים 1932 עד 1960, "הרמס 3000" שיוצרה בין השנים 1936 עד 1973 ו"סטנדרט 8" ששווקה בין 1953 ו-1962 (והייתה המכונה עליה כתב הסופר דאגלס אדמס[1]. הטכנולוגיה הטובה שלהן, שגרמה לכך שתהינה אמינות ביותר ומוצאן השווייצרי הקנו להן פופולריות רבה. חלק מהדגמים של "הרמס" היו ניידים וקלים ושווקו בתוך מזוודות, כך שניתן היה להשתמש במכונות בעת נסיעה, למשל ברכבת ובמכונית וכן בבתי מלון וכך הפכו חביבות על אנשי עסקים נודדים, פוליטיקאים, מרגלים ועיתונאים.

הרמס בייבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונת הכתיבה הפופולרית ביותר הייתה "הרמס בייבי" שיוצרה בין השנים 1935 ועד 1989. היא תוכננה במיוחד לנסיעות וגודלה היה גובה של 6 סנטימטר ומשקל של ארבעה קילוגרם והיא הייתה זולה בהרבה מחלופותיה. העיצוב המעוגל שלה כמו גם אמינותה הטכנית הרבה תרמו למראה ייחודי ולחיבת המשתמשים. לא נדרשה לה מזוודה ייעודית כיוון שיכלה להיכנס לכל תיק נסיעות וגם בכך הכתה את מתחרותיה. "הרמס בייבי" היא גם אחד מהדגמים הפופולריים ביותר בסרטי קולנוע המציגים סופרים בעבודתם, דבר שהפך אותה לסמל סטטוס.

בין היתר הייתה חביבה על הסופרים ארנסט המינגוויי, ג'ון סטיינבק ומקס פריש (שאף מזכיר אותה בספרו הומו פאבר).

חלק מתתי-הדגם של הרמס בייבי והרמס 3000 הוקשחו לצורך שימוש בשדה הקרב ושווקו לצבאות ולכתבים צבאיים והונצחו בעיתונות מלחמת העולם השנייה.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "הרמס בייבי" הייתה שם נרדף למכונת כתיבה במערכות העיתונים:

פעם, לפני עידן המחשב, ישב העורך־המשכתב מול מכונת כתיבה מסוג "הרמס בייבי", סיגריה בפיו ושתיים מאצבעותיו מקישות במרץ על המכונה. בתוך דקות הוא היה הופך את ערימת הדפים המקושקשים שעל שולחנו לסיפור אחד מהודק, קוהרנטי, ראוי לדפוס.

נחום ברנע, "העין השביעית" (גיליון נובמבר 2006)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרמס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קורי דוקטורוב, Douglas Adams's HITCHIKER'S typewriter for sale: Boing Boing Gadgets, ‏16 ביולי 2008 (באנגלית)