הרן בר דור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הֲרן בר דור (1923 - 27 ביולי 1955) איש מודיעין ישראלי, מהרוגי מטוס אל על שהופל בשמי בולגריה, בקיץ 1955.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרן בר דור, הרברט פנסטר בשמו המקורי, נולד בווינה בשנת 1923. בנעוריו הצטרף לתנועת הנוער הציונית "השומר הצעיר", ובמסגרתה התבלט כמדריך וכמארגן. עלה לארץ ישראל בגיל 16, בשנת 1939, לאחר סיפוח אוסטריה לרייך השלישי, והיה בין אחרוני העולים של "עליית הנוער" מאוסטריה. רבים מהנערים שהועלו אז לא זכו לראות יותר את משפחותיהם שנותרו באירופה.

הרן בר דור הצטרף לחברת נוער של "השומר הצעיר", שעשתה הכשרתה בקיבוץ שער העמקים, והצטרפה בשנת 1942 לקיבוץ עין החורש שבעמק חפר. הוא התבלט מיד עם הגיעו, ונבחר למזכיר הצעיר של הקיבוץ. בשנת 1946 יצא מהקיבוץ ועבד במסגרת תנועת "השומר הצעיר" הארצית. קודם ליציאתו מהקיבוץ פגש שם את רחל פרנס, והם נישאו בפברואר 1949, לאחר שרחל התגרשה למענו מבעלה הראשון. לזוג נולדו שתי בנות.

בשנת 1948, לקראת מלחמת הקוממיות, התגייס הרן לצה"ל. בתחילה שירת כקצין תרבות ועסק בתרגום ועריכה של ספרות צבאית מהלשון הגרמנית. הוא עזב את הקיבוץ, הצטרף לצבא הקבע, והיה בין החניכים המצטיינים בקורס הבין זרועי ראשון למודיעין, שצה"ל הצעיר ערך בשנת 1949.

הרן בר דור שירת באמ"ן, במחלקת האיסוף, הושאל ל"מוסד", והחל בנסיעות תכופות לאירופה. במשך שנות שירותו התקדם באמ"ן והגיע לדרגת רב סרן. בקיאותו בלשון הגרמנית, והיותו יליד אוסטריה איפשרו לו להתקדם בשירותו. בין שנת 1953 לשנת 1955 התרוצץ בארצות אירופה השונות, כנראה למטרות איסוף מודיעיני. בשנת 1955 קיבל תפקיד קבע בגרמניה המערבית, להקים את הנספחות הצבאית של ישראל במדינה, שקשרה אז יחסים דיפלומטיים עם מדינת ישראל.

בקיץ 1955 השלים הרן בר דור את הכנת הבית למשפחתו, אשתו ושתי בנותיו, ועלה על מטוס "אל על", כדי לשוב לארץ לתקופת החופשה ולהכין את נסיעת המשפחה לגרמניה. הוא לא זכה להגיע, המטוס הופל מעל בולגריה. נפוצו שמועות שהמטוס הופל לשם הריגתו של בר דור, אך הן חסרות בסיס. הרן בר דור נספה עם חמישים ושמונת נוסעי המטוס. בן 33 היה במותו. הוא הובא למנוחות בבית העלמין קריית שאול, בלוויה ממלכתית, בקבר אחים של חללי המטוס הישראליים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חנן עזרן תעלומה בנתיב ההתרסקות, הוצאת תמוז, 2005.
  • תאודור לויטה, מחפש צרות, תרגמה לעברית נורית יהודאי, א"ל הוצאה מיוחדת, תל אביב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]