עמק חפר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נוף חקלאי טיפוסי לעמק חפר, מזרחית לקיבוץ גבעת חיים מאוחד, אוקטובר 2008
בית באר ומגדל ביטחון בלב פרדס היסטורי בעמק חפר, אוקטובר 2008

עמק חפר הוא עמק במישור החוף, לאורך הים התיכון, בחלקו הצפוני של אזור השרון, בין הערים חדרה בצפון ונתניה בדרום. יישובי עמק חפר משתייכים למועצה האזורית עמק חפר.

אדמות עמק חפר (שנקרא אז ואדי חווארת) נקנו‏[1] על ידי יהושע חנקין בשנת 1927, לאחר שיהודי ויניפג תרמו כמיליון דולר לצורך זה.

מקור השם עמק חפר הוא תנ"כי, והוצע בשנת 1934 למתיישבי האזור על ידי בנימין מזר. עם זאת, אין וודאות כי אכן זהו עמק חפר המקראי. הארכאולוג אדם זרטל מזהה את עמק חפר המקראי עם עמק דותן של ימינו.

סקירה גאוגרפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך שפת הים משתרע חוף מצוקי של רכס הכורכר המערבי ואזור החולות פורץ אותו בקטעים שונים בעיקר בשפכי הנחלים. מזרחית לאזור החולות, משתרע אזור של אדמת החול האדום (חמרה), המתחלף לאדמת טרה רוסה לרגלי הרי השומרון. שלושת רכסי הכורכר נראים בנוף בבירור ויש שגובהם מגיע לעשרות מטרים. רכס הכורכר המערבי נמצא כאמור בקרבת שפת הים ויוצר מזקופים מרשימים. על הרכס המרכזי בעמק חפר שוכן כפר ויתקין. בין רכס זה והרכס המזרחי נמצא מישור השרון בעל אדמת החול האדום לגידול הדרים. על הרכס המזרחי בעמק חפר שוכן המושב כפר מונש. מזרחית לרכס זה מנחל אלכסנדר - מושב בארותיים - עד לרגלי השומרון משתרע אזור חקלאי בעל אדמת טרה רוסה, הטובה לחקלאות.

הטמפרטורות בעמק גבוהות בקיץ ונוחות בחורף. כמות המשקעים הממוצעת השנתית היא בין 500 ל-600 מ"מ. תנאים אלה מאפשרים גידולים סובטרופיים.

בעמק חפר הצפוני, ליד קיבוץ בחן נמצא המאגר הגדול בישראל למי קולחין מטוהרים.

אתרי תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הראשונים, ביתן אהרן
  • שמורת טבע: מזרחית לביתן אהרן וצפונית ל"בית הראשונים" משתרעת שמורת טבע ששטחה כ-50 דונם.
  • בית הראשונים: נמצא על גבעת כורכר, בתחום שמורת הטבע, ביתן אהרן. זהו בית אבן שהוקם במאה ה-19 בידי אנטואן בישארה טאיאן, מרוני מלבנון, שהיה בעל מרבית קרקעות האזור. בתחילת 1930 התיישבו בבית עשרים צעירים כדי לממש את הבעלות על הקרקע. אותם עשרים איש הם המתיישבים הראשונים בעמק חפר שהקימו אחר כך את כפר ויתקין. בעשור השני של המאה ה-21 פועל בבניין מרכז הדרכה.
  • פארק השרון: פארק השרון משתרע בין חדרה וגבעת אולגה בצפון ובין נחל אלכסנדר בדרום. הפארק שומר על הנוף המיוחד לשרון ועל הצמחייה כמו עצי חרוב, אלון התבור ועוד. יש בפארק מגוון פעילויות לטיול, ספורט, פיקניק ומחקר.
  • גן לאומי נחל אלכסנדר: נחל אלכסנדר, זורם כל ימות השנה רק בחלקו, מהלך שישה ק"מ, עד הגיעו אל הים. על הנחל עומד גשר הצבים ומשמש כנקודת תצפית על הצבים הגדלים בנחל. בתחילת המאה ה-21 שופץ הנחל ולאורכו קיים אזור לטיולים, פיקניק ועוד. פרויקט שחזור הנחל ושימורו זיכה את המועצה האזורית במספר פרסים.
  • ח'ירבת סמארה: נמצאת מצפון לנחל אלכסנדר, על גבעת כורכר גבוהה מול חופית. המבנה בנוי מאבני כורכר מסותתות, לידו יש חורשת אקליפטוס המשמשת כמרכז נופש ומחנאות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמק חפר נשקף מ"מצפה רמי" בבית ראשונים (ביתן אהרן)