השושלת האנטיגונידית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

השושלת האנטיגונידיתיוונית: Δυναστεία των Αντιγονιδών) הייתה שושלת של מלכים הלניסטיים ששלטה במוקדון במשך תקופה ארוכה.

מייסד השושלת, אנטיגונוס מונופתלמוס ("שתום העין"), היה קצין בצבאו של אלכסנדר הגדול, ובמהלך מלחמות הדיאדוכים השתלט על שטח פריגיה. הוא ניסה לאחד את שטחי האימפריה של אלכסנדר לכדי ממלכה אחת בראשותו, אולם נהרג בקרב איפסוס בשנת 301 לפנה"ס. בנו דמטריוס פוליורקטס ("הצר על הערים"), הצליח להשתלט על כתר מוקדון תוך שהוא מדיח את השושלת האנטיפטרידית, אולם הודח ממלכותו בידי סלאוקוס הראשון. לאחר תקופת אנרכיה, בנו של דמטריוס אנטיגונוס השני ("גונאטס"), הצליח להשתלט מחדש על המלוכה וצאצאיו שלטו על מוקדון עד כיבושה בידי הרפובליקה הרומית בשנת 168 לפנה"ס.

מלכים בני השושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה שם תקופת חיים תקופת מלוכה כינוי הערות
Coin of Antigonus I Monophtalmus side 1.jpg אנטיגונוס הראשון 381 - 301 לפנה"ס 306 - 301 לפנה"ס "מונופתלמוס" ("שתום העין") דיאדוך בולט. שלט בפריגיה ונהרג בקרב איפסוס.
Demetrius I of Macedon.jpg דמטריוס הראשון 337 - 283 לפנה"ס 294 - 288 לפנה"ס "פוליורקטס" ("הצר על הערים") בנו של אנטיגונוס הראשון. שלט במוקדון, אולם הובס ונלקח בשבי בידי סלאוקוס הראשון מלך הממלכה הסלווקית.
Head of Poseidon (Antigonus Doson coin).jpg אנטיגונוס השני 319 - 239 לפנה"ס 277 - 274 לפנה"ס
272 - 239 לפנה"ס
"גונאטס" בנו של דמטריוס הראשון. ביסס את שלטונה של השושלת במוקדון. לתקופה קצרה הודח בידי פירוס הראשון, אולם עד מהרה תפס את חזרה את השלטון ושלט עד מותו.
דמטריוס השני 275 - 229 לפנה"ס 239 - 229 לפנה"ס "איטוליקוס" ("האיטולי") בנו של אנטיגונוס השני. הכינוי "איטוליקוס" בא לו בשל ניצחונות מזהירים על הליגה האיטולית.
Antigonus Doson.jpg אנטיגונוס השלישי 263 - 221 לפנה"ס 229 - 221 לפנה"ס "דוסון" בנו של דמטריוס הנאה (אחיו של אנטיגונוס השני). עלה לשלטון לאחר מות בן דודו (דמטריוס השני), תחילה כעוצר ולאחר מכן כמלך. הוביל את מוקדון במהלך המלחמה הקלאומנית.
Philip V of Macedon.jpg פיליפוס החמישי 238 - 179 לפנה"ס 221 - 179 לפנה"ס בנו של דמטריוס השני. ירש את המלוכה לאחר מות דודו אנטיגונוס השלישי. היה מלך לוחמני שהוביל את מוקדון בסדרת מלחמות ששיאן היה במלחמות המוקדוניות נגד הרפובליקה הרומית.
Perseus of Macedon BM.jpg פרסאוס 212 - 166 לפנה"ס 179 - 168 לפנה"ס בנו של פיליפוס החמישי. הוביל את מוקדון למלחמה המוקדונית השלישית נגד רומא, ולאחר שזו הסתיימה בהפסד מוקדוני הודח ממלכותו והוגלה לרומא. בכך הושם קץ לעצמאותה של מוקדון.

בני משפחה בולטים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]