סלאוקוס הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סלאוקוס הראשון
356 לפנה"ס; מחוז אורסטיס, מוקדון - 281 לפנה"ס; ליסמכיה, תראקיה (בגיל 75 בערך)
Seleuco I Nicatore.JPG
פסל ראשו של סלאוקוס הראשון, וילת הפפירוסים, הרקולנאום (כיום במוזיאון הלאומי לארכאולוגיה של נאפולי)
שם בשפת המקור Σέλευκος Α΄ Νικάτωρ
שם מלא סלאוקוס הראשון ניקאטור
מדינה הממלכה הסלאוקית
בת-זוג
שושלת בית סלאוקוס
תואר דיאדוך
אב אנטיוכוס
אם לאודיקה
צאצאים

אפאמה, לאודיקה הראשונה, אנטיוכוס הראשון, אכאוס ילדי אפאמה ופילה בתה של סטראטוניס

דיאדוך
תקופת כהונה 306 לפנה"ס - 281 לפנה"ס (כ־25 שנים)
הקודם בתפקיד אלכסנדר הרביעי
הבא בתפקיד אנטיוכוס הראשון

סֵלֵאוּקוּס הראשון ניקאטוריוונית: Σέλευκος Α΄ Νικάτωρ; מבוטא: Séleukos Nikátōr, בעברית: "סֵלֵאוּקוּס המנצח" - ‏356 לפנה"ס - 281 לפנה"ס) היה דיאדוך, מייסד בית סלאוקוס ומלכה הראשון של הממלכה הסלאוקית. הוא החל את דרכו בתור קצין בכיר בצבאו של אלכסנדר הגדול ואחרי מותו השתתף במלחמות הדיאדוכים ויצא עם השלל הרב ביותר ממלחמה זו.

בהתחלה כרת ברית עם פרדיקס, שהיה עוצר האימפריה אחרי מותו של אלכסנדר הגדול. פרדיקס לא הצליח לשמור על שלמות האימפריה ונרצח תוך שנתיים, לא בלי סיועו של סלאוקוס. בחלוקת השלל בחתימת הסכם טריפאראדיסוס קיבל את הסטרפיה (מחוז) של בבל, אך נאלץ לוותר עליה לטובת אנטיגונוס סתום העין. בלית ברירה קשר את גורלו בתלמי הראשון, הימור שהסתבר בדיעבד כמוצלח ביותר.

ניצחונו של תלמי בקרב עזה בשנת 312 לפנה"ס אפשר לו לשוב לבבל עם צבא קטן בן 1000 חיילים לערך שקיבל מתלמי. עם צבא זה יצא לכבוש את נחלתו בחזרה. תוך 9 שנים (בין 311 עד 302 לפנה"ס) הצליח סלאוקוס להשתלט על כל השטחים המזרחיים של האימפריה המפורקת, פרט להודו אותה נאלץ להותיר לצ'אנדרגופטה ובתמורה קיבל 500 פילים ופיצויים נוספים. בעזרת חיל פילים זה הצליח להביס את אנטיגונוס ובנו דמטריוס בשיתוף פעולה עם ליסימכוס בקרב איפסוס בשנת 301 לפנה"ס.

בחלוקה נוספת של השלל קיבל את כל סוריה, חלקים רחבים מאסיה הקטנה, פניקיה ועוד. בעת חלוקת השלל התעוררה מחלוקת קשה בינו לבין תלמי על שליטה בארץ ישראל. שני האישים טענו שהיא הובטחה להם. אף על פי שתלמי לא שלח את חילו לקרב נגד אנטיגונוס והעדיף להסתכל מהצד על אף שבאופן רשמי היה חבר בקואליציה נגד אנטיגונוס, הצליח תלמי לשמור את ארץ ישראל לעצמו. מחלוקת זו נמשכה כ-150 שנים עד אשר אחד מצאצאיו, אנטיוכוס השלישי כבש את ארץ ישראל וצירף אותה לממלכתו.

לכידתו של דמטריוס, בנו של אנטיגונוס, שהמשיך לעורר בעיות, בשנת 285 לפנה"ס הוסיפה ליוקרתו. סלאוקוס השתמש בבעיות פנימיות בממלכתו של ליסימכוס ותקף את האחרון בשנת 281 לפנה"ס. בקרב קורופדיום הביס סלאוקוס את צבאותיו של ליסימכוס וצירף את נחלתו לממלכתו, שכללה כעת כמעט את כל האימפריה שהותיר אחריו אלכסנדר, למעט מצרים, מוקדון וארץ האם היוונית. סלאוקוס לא זכה להנות מפרות ניצחונו ונרצח באותה שנה על ידי בנו של תלמי הראשון וחותנו של ליסימכוס, תלמי קראונוס.

בשנת 305 לפנה"ס ייסד על גדות החידקל את העיר סלאוקיה. בשנת 300 לפני הספירה ייסד על גדות נהר האורונטס את העיר אנטיוכיה, הוא קרא לה על שם אביו אנטיוכיוס. העיר שמשה בתקופה ההלניסטית כעיר הבירה המערבית של הממלכה הסלאוקית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סלאוקוס הראשון בוויקישיתוף