התאחדות האתלטיקה הבינלאומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התאחדות האתלטיקה הבינלאומית

IAAF

Iaaf logo.png
ענפי ספורט אתלטיקה
תחום השיפוט בינלאומי
מיקום המטה מונאקו
נשיא Flag of Senegal.svg לאמין דיאק
שנת ייסוד 1913
מקום ייסוד ברלין, גרמניה
מספר חברות 213
www.iaaf.org

התאחדות האתלטיקה הבינלאומיתאנגלית: International Association of Athletic Federations, בראשי תיבות: IAAF) היא הפדרציה הבינלאומית של ענף האתלטיקה הקלה. ההתאחדות נוסדה ב-17 ביולי 1912 במהלך הקונגרס הראשון של הארגון שנערך בסטוקהולם שבשבדיה על ידי נציגים משבעה עשר ארגוני אתלטיקה לאומיים (ארצות הברית, יוון, נורבגיה, דנמרק, גרמניה, רוסיה, בלגיה, אוסטרליה, אוסטריה, מצרים, אנגליה, צ'ילה, קנדה, פינלנד, צרפת, הונגריה ושבדיה). שמה הראשון היה "הפדרציה הבינלאומית לאתלטיקה חובבנית" (International Amateur Athletic Federation). אחד מתחומי אחריותה של IAAF הוא האחדת שיטות מדידת הזמנים והמרחקים. תחום נוסף הוא אישור השיאים העולמיים באתלטיקה. ההתאחדות מארגנת תחרויות אתלטיקה עולמיות גדולות, ובהן אליפות העולם באתלטיקה, ליגת היהלום, ובעבר ליגת הזהב.

בקונגרס שנערך בברלין ב-1913 נבחר זיגפריד אדסטרום להיות נשיאה הראשון של ההתאחדות, בקונגרס זה נרשמו 34 התאחדויות אתלטיקה לאומיות כחברות בהתאחדות. כיום (2011) חברים בהתאחדות 213 ארגוני אתלטיקה לאומיים.

החל משנת 1982, אישרה ההתאחדות מספר שינויים בתקנונה, שאיפשרו לאתלטים לקבל תמורה כספית עבור השתתפותם בתחרויות אתלטיקה בינלאומיות. עם זאת, ההתאחדות שימרה את התואר "חובבני" בשמה עד הקונגרס של שנת 2001, בו שמה הרשמי שונה לזה הנוכחי.

נשיאה הנוכחי של ההתאחדות הוא לאמין דיאק מסנגל. הוא התמנה לנשיא בפועל סמוך לאחר פטירתו של הנשיא הקודם, פרימו נביולו מאיטליה, ב-8 בנובמבר 1999. לאמין דיאק נבחר כנשיא קבע של ההתאחדות בקונגרס 2001. מטה ההתאחדות שוכן במונאקו מאז שנת 1993 (לפני כן שכן בשבדיה ובאנגליה).

נשיאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז יסודה, עמדו בראש ההתאחדות חמישה נשיאים:

שם מדינה תקופת כהונה
זיגפריד אדסטרום Flag of Sweden.svg  שבדיה 1913-1946
לורד ברגלי Flag of the United Kingdom.svg  בריטניה 1946-1976
אדריאן פאולן Flag of the Netherlands.svg  הולנד 1976-1981
פרימו נביולו Flag of Italy.svg  איטליה 1981-1999
לאמין דיאק Flag of Senegal.svg  סנגל כיום -1999

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]